اخبار گردشگری مشهد

مشهد می‌تواند کانون زائران و گردشگران پاکستانی شود

رئیس شورای شهر مشهد مشهد با برخورداری از زمینه‌های فرهنگ و ادب، زیرساخت‌های حمل‌ونقل شهری و گردشگری، ظرفیت‌ها و امکاناتی در حوزه خدمات شهری و فضای سبز و… می‌تواند کانونی برای حضوز زائران و گردشگران پاکستانی باشد.

محمدرضا حیدری امروز در نشست مشترک شورای اسلامی شهر مشهد و پارلمان ایالتی بلوچستان پاکستان که در تالار اصلی شورای شهر برگزار شد، با بیان اینکه « شهر مشهد در هر سال میزبان 27 میلیون زائر است»، اظهار کرد: بنابراین ماهیانه دو میلیون جمعیت سیال به مشهد اضافه می‌شود؛ لذا شهر مشهد یک شهر 5 میلیونی است. ما خدمات خود را به این زائران هم ارایه می‌دهیم در حالی که اعتبارات و بودجه متفاوتی در این زمینه دریافت نمی‌کنیم. بنابراین ماهیانه دو میلیون جمعیت سیال به مشهد اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: زمینه‌های همکاری بین مشهد و ایلت پاکسان می‌تواند در تبادل ارتباطات فرهنگی، در حوزه اقتصادی و خدمات فنی و مهندسی به ویژه در حوزه اداره شهر باشد. در زمینه توسعه فضای سبز و صدور خدمات فنی و مهندسی ما آمادگی داریم در قالب قراردادهایی در این سفر یا سفرهای آتی مشارکت‌های اقتصادی داشته باشیم.

حیدری با اشاره به اینکه «مشهد در سال 2017 به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از سوی آیسسکو شناخته شده است» ، گفت: این موضوع می تواند زمینه مشترک همکاری فرهنگی و پارلمان‌های محلی بلوچستان و مشهد فراهم کند.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه «ما در حوزه های مختلف از جمله در حوزه‌های عمران و شهرسازی، خدمات شهری، برگزاری نشست های مشترک و… آماده همکاری با ایالت بلوچستان هستیم»، یادآور شد: شهرداری مشهد ریاست شبکه آسیایی جامعه ایمن را تا سال2020 بر عهده دارد. ما آمادگی داریم در زمینه انتقال دانش فنی و ایجاد زیرساخت‌های مدیریت بحران در حوزه آموزش و زیرساخت‌ها تجربیات خود را منتقل کنیم و در این حوزه که آسیب‌های زیادی وجود دارد بتوانیم برای حفاظت از سرمایه‌های خود کاری مشترک داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه «شهرداری مشهد در هنگام وقوع بحران چه اقداماتی انجام می‌دهد؟» عنوان کرد: ما ستاد مشترک مدیریت بحران داریم که همه دستگاه‌های مسئول در حوزه مدیریت بحران همچون آتش نشانی، وزارت بهداشت، دستگاه های نطامی و امنیتی و… عضو این ستاد هستند و با فرماندهی واحد و تقسیم کاری که از قبل صورت گرفته است نقش آنها در مدیریت بحران مشخص است.

حیدری با اشاره به اینکه «مدیریت بحران الزاماتی دارد»، گفت: مهمترینِ این الزامات، آموزش شهروندان است که در این راستا دوره‌های آموزشی برای شهروندان برگزار می‌کنیم و آنها آموزش می‌بینند تا ساعات اولیه بحران را مدیریت کنند و آسیب‌ها را کاهش دهند.

وی افزود: موضوع دوم در مدیریت بحران بحث زیرساخت‌هاست. در این زمینه پایگاه‌های اسکان اضطراری پیش‌بینی شده است که مردم می‌توانند در آن‌ها حضور پیدا کنند. مکان‌های اداری و سازمان‌های ایمن در هر منطقه شناسایی شده است و مردم می‌دانند اگر بحران به وجود بیاید به کجا مراجعه کنند. باتوجه به موفقیت ما و نقشی که در مشهد داشته ایم ریاست دوره‌ای کشورهای آسیایی در حوزه مدیریت بحران را تا سال 2020 بر عهده داریم.

رئیس شورای شهر مشهد خاطر نشان کرد: امیدوار هستیم این تعاملات و رفت‌وآمدها حتما جنبه عملی بگیرند و نتیجه نشست‌ها را در قالب تفاهم‌نامه عملیاتی کنیم . کشور دوست و برادر ما پاکستان تجربه دیرینه‌ای در زمینه دموکراسی و مردم‌سالاری دارد. در ایران هم به برکت جمهوری اسلامی تمام نهادهای کشور و مدیران تاثیرگذار از طریق رای مردم انتخاب می شوند.شورای پنجم شهر مشهد هم بر اساس همین نگاه در یک فضای رقابتی و مشارکت حداکثری انتخاب شده و از دو ماه گذشته کار خود را آغاز کردند.

حیدری در پاسخ به سوالی در خصوص روند فعالیت شورای شهر مشهد عنوان کرد: براساس قوانین بالا دستی تعداد اعضای شورای شهر براساس جمعیت شهرها مشخص می‌شود. در حال حاضر شورای شهر مشهد 15 عضو دارد که دو نفر خانم و بقیه آقا هستند .آن‌ها از تخصص‌ها و توانایی‌های مختلف برخوردار هستند.

وی گفت: انتخابات شورای شهر در فضایی کاملاً رقابتی برگزار می شود. کاندیدایی که خود را در معرض رای مردم قرار می‌دهند، باید شرایطی از نظر مدرک تحصیلی، سن و . داشته باشند. پس از انتخابات، در داخل شورا انتخابات هیات رئیسه برگزار می شود .انتخاب شهردار و نظارت بر شهردار و شهرداری از وظایف عمده‌ی شوراها است،

حیدری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «در پاکستان اعضای شورای شهر نباید کار دولتی داشته باشند اما در مشهد برخی اعضای شورای شهر استاد دانشگاه هستند، این روند را توضیح دهید»، خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین مجلس شورای اسلامی عضویت در شورای شهر شغل محسوب نمی‌شود. اگر انجام وظایف شورایی مغایرتی با وظایف دیگر نداشته باشد، مانعی ندارد. ما این موضوع را یک مزیت می‌دانیم که اعضا ضمن حضور در شورا با مراکز دانشگاهی در ارتباط باشند و از آخرین دستاوردهای علمی اطلاع داشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا در شهر شما اقلیت هم وجود دارد و از آن‌ها نماینده‌ای در شورای شهر وجود دارد یا نه؟»، تصریح کرد: براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن که سال گذشته انجام شده سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت در مشهد داریم که 10 درصد، یعنی 300 هزار نفر آن‌ها از مهاجران کشورهای دیگر به ویژه افغانستان، عراق و سایر کشورهای منطقه هستند.

رئیس شورای شهر مشهد عنوان کرد: ما در شهر مشهد جامعه اهل سنت و ادیان و مذاهب دیگر داریم که در کنار هم در فضای صمیمی مبتنی‌بر وحدت و برادری زندگی می‌کنیم.

حیدری افزود: در قانون شورا حتی در انتخابات اخیر دوستان اقلیت هم کاندیدا شدند اما چون نظام شورایی ما بر مبنای رای اکثریت تعریف شده است در حال در جمع ما حضور ندارند. یکی از ستادهای بسیار قوی و حامی لیست ما که پیروز انتخابات شد، ستاد اقوام و مذاهب با محوریت جامعه اهل سنت مشهد بود. ما خود را نماینده تمام مردم مشهد با هر گرایش و مذهبی می‌دانیم .ما سوگند یاد کرده‌ایم که از منافع شهروندان مشهدی دفاع کنیم. رابطه‌ نزدیکی با اقلیت‌های مذهبی و دینی داریم.

وی در خصوص تامین بودجه شهر مشهد عنوان کرد: طبق قانون، شهرداری‌ها مجموعه‌های خودکفا هستند که باید درآمد ایجاد کنند و بعد هزینه کنند. در زمینه برخی زیرساخت‌های شهری همچون حمل‌ونقل، آتش‌نشانی، بازسازی بافت فرسوده و… دولت کمک‌هایی به شهرداری‌ها می‌کند.

رئیس شورای شهر مشهد افزود: منابع درآمدی ما ناشی از عوارض و مالیات بر ارزش‌افزوده هستند. بخشی از مالیاتی که برای خدمات شهری به دولت پرداخت می‌شود در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد. بخشی از درآمد ما هم درقالب عوارض شهری، عوارض خودرو، عوارض ساخت‌وساز، عوارض پروانه‌های ساختمانی و… است. در حال حاضر مجلس شورای اسلامی و دولت لایحه منابع پایدار شهرداری‌ها را دنبال می‌کنند که بتوانیم از این منابع پایدار استفاده کنیم.

وی در خصوص نحوه توزیع بودجه گفت: نحوه توزیع بودجه هم براساس مطالعاتی که در شهرداری‌ها صورت می‌گیرد، تمام معاونت‌ها برنامه پیشنهادی خود را برای بودجه به شورا ارائه می‌کنند. از وظایف مهم شورا و کمیسیون‌های تخصصی این است که این برنامه‌ها را از لحاظ اولویت و تطابق با برنامه‌های کلان مورد بررسی قرار دهند و بودجه‌های پیشنهادی را اصلاح و یا تایید کنند.

حیدری خاطرنشان کرد: از وظایف اصلی شورا موضوع تصویب بودجه مورد نیاز شهرداری است که ضمن تصویب آن، بر نحوه عملکرد آن هم نظارت می‌کنند. شهرداری موظف است هر سه ماه، گزارش بودجه خود را در خصوص هزینه و درآمد به شورا اعلام کند.

وی افزود: برای تامین منابع از امکانات و اعتبارات بانکی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری خارجی و… استفاده می‌کنیم.

رئیس شورای شهر مشهد گفت: مشترکات مابین کشور دوست و همسایه ایران و پاکستان وجود دارد. فرهنگ اصیل آریایی و فرهنگ بلوچ با هم تنیده شده که امکان جدایی آن‌ها امکان‌پذیر نیست. علاوه‌بر این مشترکات، دین مشترک، کتاب مشترک و رسول وحدت‌بخش جزء مشترکات و حلقه اتصال این دو ملت و به‌ویژه ایالت بلوچستان و خراسان بزرگ است. امیدواریم در پرتو این اشتراکات و تعاملاتی که از دیرباز وجود داشته، بتوانیم روابط مناسبی در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی داشته باشیم.

وی ادامه داد: یکی از آیین‌های ایران باستان عید نوروز است که هم در ایران و هم پاکستان با اندک تفاوت‌هایی گرامی داشته می‌شود. مشهد مقدس به‌واسطه بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) مورد مراجعه کشورهای اسلامی به‌ویژه زائران عزیزپاکستانی است. مشهد با برخورداری از زمینه‌های فرهنگ و ادب، زیرساخت‌های حمل‌ونقل شهری و گردشگری، ظرفیت‌ها و امکاناتی در حوزه خدمات شهری و فضای سبز و… می‌تواند کانونی برای حضوز زائران و گردشگران پاکستانی باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *