اخبار گردشگری مشهد

تشکیل قرارگاه رفاهی و فرهنگی زائران در مشهد همزمان با دهه پایانی ماه صفر

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی از تشکیل قرارگاه رفاهی و فرهنگی زائران در مشهد برای ایام دهه پایانی ماه صفر خبر داد.

مهدی فروزان در جلسه ستاد هماهنگی زائران دهه پایانی ماه صفر که امروز 25 مهرماه در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: این قرارگاه با حضور نمایندگان تام الاختیار سازمان‌های مختلف راه‌اندازی و اولین جلسه آن هفته جاری برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: پذیرایی از زائران پیاده شهرستان‌های فریمان، تریت‌جام و تایباد توسط هیات جواد الائمه در مشهد صورت می‌گیرد و کلیه نیازهای مربوط به پذیرایی و اسکان این زائران توسط این هیات تامین می‌شود.

در ادامه حسین بنائیان، نماینده جمعیت خدمت‌گزار زائران پیاده امام رضا(ع) اظهار کرد: یکی از مسائل مربوط به زائران پیاده مساله بیمه زائران است که در سال قبل از مجموعه 80 هزار زائری که از یک محور به مشهد مشرف شدند فقط 15 هزار زائر بیمه بودند.

در ادامه جواد وحدتی‌فرد، رئیس کمیته حمل و نقل ستاد اربعین خراسان رضوی، اظهار کرد: کمیته حمل و نقل آمادگی خود را برای استقبال و پذیرایی از زائران کسب کرده است. ما آمادگی داریم در مسیرهای پرتردد ناوگان خاصی را تجهیز کنیم، همچنین برای زائرانی که در راه بمانند نیز ناوگانی در نظر گرفتیم.

وی با بیان اینکه 35 راهدارخانه در سطح خراسان رضوی آمادگی خدمت به زائران پیاده را دارد، افزود: 600 جلیقه ایمنی برای سرپرست‌های کاروان تهیه شده است، این جلیقه‌ها را به مدیران کاروان تحویل می‌دهیم و به آنها آموزش‌هایی در خصوص ایمنی در جاده‌ها ارایه می‌کنیم.

در ادامه مرتضی احتشام‌فر، نماینده دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: 15 پایگاه سلامت برای خدمت به زائران پیاده در نظر گرفته شده است که جمعیت خدمتگزار به زائران پیاده تقسیم‌بندی پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان را در پایگاه‌ها انجام می‌دهند.

وی یادآور شد: خدمات پزشکی در سه سطح در پایگاه‌های سلامت ارایه می‌شود، در یک سطح خدماتی توسط پیراپزشکان در زمینه ماساژ و تجویز برخی داروها صورت می‌گیرد، همچنین در سطح دیگر پزشکان و پرستاران در پایگاه‌ها مستقر می‌شوند و در سطح سوم بیماران به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند.

پس از این رسول زارع، نماینده جمعیت هلال‌احمر استان گفت: درخواست 30 دستگاه آمبولانس و یک عدد بالگرد به منظور امداد هوایی کردیم و در 100 نقطه از استان خدمات‌رسانی خود را انجام می‌دهیم.

حمیدرضا باقری، مشاور معاون خدمات و محیط‌زیست شهرداری مشهد در ادامه بیان کرد: شیوه‌نامه استقبال از زائران در مبادی و داخل شهر تدوین شده است، 6 مسیر در داخل شهر برای زائران پیاده از محورهای کلات، سرخس، قوچان، نیشابور و … نیز تعیین شده است.

در ادامه علی دلدار، مسئول دبیرخانه اسکان ستاد اربعین اظهار کرد: 400 مدرسه برای زائران در ایام شهادت امام رضا(ع) در نظر گرفته شده است که 154 مدرسه در اختیار زائران پیاده خواهد بود، همچنین 7 سالن ورزشی و 27 هزار متر مربع از فضای نمازخانه‌ها برای اقامت این زائران اختصاص یافته است، البته خدمات اسکان و پذیرایی در 30 مدرسه توسط آموزش و پرورش ارائه می‌شود.

همچنین جواد مصطفوی، نماینده آستان قدس رضوی در این جلسه گفت: آمادگی‌هایی در خصوص اعزام مبلغ و قاری به ایستگاه‌ها در طول مسیر کسب شده است. ضمن اینکه کلیه زائرانی که در این ایام به مشهد سفر کنند یک وعده به میهمانسرای حضرت رضا(ع) دعوت می‌شوند.

وی گفت: خادمان حرم رضوی با هماهنگی با شهرداری در مسیرهای منتهی به حرم از زائران با عود و گلاب استقبال می‌کنند، ضمن اینکه پارکینگ شماره دو حرم رضوی برای اسکان اضطراری زائران آماده می‌شود.

محمدحسین یساقی، فرماندار فریمان اظهار کرد: فریمان میزبان زائرانی از تربت‌جام، باخرز و زاوه است و سال گذشته 29 هزار زائر از این محور عبور کردند که نسبت به سال قبل 16 درصد افزایش داشت.

وی یادآور شد: در دوراهی برات‌آباد نیاز به احداث سرویس‌ بهداشتی وجود دارد، با توجه به اینکه اراضی این منطقه موقوفه ملک آستان قدس است، اجازه احداث سرویس‌های ثابت و سیار در این محل داده نمی‌شود به همین دلیل درخواست داریم که امکان احداث سرویس بهداشتی برای زائران در این اراضی فراهم شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *