اخبار گردشگری مشهد, جاذبه های مشهد, مراکز تفریحی-درون شهری

باغ گیاه شناسی مشهد

Untitled 1 min13

مشهد از دیرباز از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در ایران بوده و همواره گردشگران زیادی برای سفر به مشهد برنامه‌ریزی می‌کنند. این شهر در کنار حرم مقدس امام هشتم (ع)، گستره متنوعی از جاذبه‌ها را برای گردشگران در نظر گرفته است، از مجموعه‌های تفریحی گرفته تا مراکز خرید. مجموعه تفریحی گردشگری و…

 

Untitled 8 min5

 

 

باغ گیاه شناسی مشهد از جاذبه‌های تفریحی آموزشی مشهد به شمار می‌رود و دارای مساحت تقریبی ۲۵ هکتار است. این مجموعه در غالب چندین کلکسیون از ترکیب هنر معماری، معماری منظر و علم گیاه‌شناسی شکل گرفته است.

باغ گیاه شناسی دو در ورودی دارد، حواستان باشد که در شماره 2 این مجموعه برای ورود بازدیدکنندگان است. در شماره 1 که در خیابان پروین اعتصامی 26 قرار دارد، برای ورود کارکنان مجموعه است. پس برای بازدید از باغ گیاهشناسی مشهد، با مراجعه به آدرس بالا، از در شماره 2 وارد شوید.
باغ‌ گیاه‌ شناسی یا همان باغ مشهد؛ از آن دسته تفریحاتی‌ است که در لیست پارک‌های مشهد در مقابل پارک وکیل آباد و پارک کوهسنگی، کم‌رنگ‌ و ناشناخته مانده و متاسفانه هنوز در لیست اولویت‌های تفریحی در مشهد آنطور که بایدوشاید جا نیفتاده است.

معرفی مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی

مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد به‌عنوان یکی از جاذبه‌ های گردشگری مشهد در تاریخ ۲۲ خردادماه سال ۱۳۹۲ افتتاح شد. این مجموعه دارای ۴۴/۷۷۶ متر مربع چمن، ۱۴۹۵۰ اصله درخت و درختچه، ۱۲۳۰۰ متر مربع پرچین، ۲۵۲۵۲ متر مربع گل دائمی، ۹۵۰۰ متر مربع گل فصلی و ۶۸۲۰۰ متر مربع معبر است. مدت زمان احداث مجموعه ۱/۵ سال با هزینه‌ای معادل ۱۵ میلیارد تومان بود. در این پروژه ۴۲ پیمانکار و ۴۵۰ نیروی کارگر مشارکت داشتند.

باغ گیاه‌شناسی مشهد کجاست؟

مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد از مقاصد گردشگری و جاهای دیدنی استان خراسان رضوی است که در بلوار جمهوری، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر قرار دارد. برای دسترسی به این مجموعه می‌توانید از مترو یا خودروی شخصی استفاده کنید. مترو خط ۱ (وکیل آباد به فرودگاه) را سوار و در یکی از ایستگاه‌های غدیر یا پروین اعتصامی پیاده شوید.

اگر از سمت شمال مشهد با استفاده از خودروی شخصی قصد رفتن به باغ را دارید، می‌توانید از طریق اتوبان همت وارد بزرگراه بسیج (غدیر) و کمی پیش از پایان بزرگراه، وارد بلوار جمهوری اسلامی شوید. همچنین اگر از غرب مشهد می‌آیید، از طریق اتوبان آزادی به بزرگراه شهید کلانتری بروید. پس از ورود به بزرگراه شهید کلانتری، در خروجی خیابان کوشش پیش برانید و با رسیدن به تقاطع بلوار جمهوری، به‌سمت راست بپیچید تا به باغ برسید.

بخش‌های مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه شناسی باغ مشهد

مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد چندین کلکسیون را در خود جای داده است. این مجموعه متشکل از کلکسیون باغ صخره‌ای، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر، کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی، جشنواره دائمی گل‌های داوودی، باغ رز، باغ میو‌ه‌های بومی ایران، سیستماتیک و آربراتوم، بانک بذر و ژنوم گیاهی، بخش آموزشی و نمایشی، بخش ایران و توران، بخش آسیای میانه و بخش سوزنی برگان است.

کلکسیون گیاهان دارویی و معطر

این قطعه در زمینی به وسعت تقریبی یک و نیم هکتار در مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد راه‌اندازی شده است و با جمع‌آوری حدود ۴۰۰ نمونه ژنتیکی، در حال حاضر شامل حدود ۱۸۰ گونه گیاهی دارویی و معطر از ۶۰ راسته گیاهی می‌شود. از اهداف ویژه این بخش می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

داشتن جنبه‌های آموزشی، تحقیقی برای رشته‌های علوم پزشکی، کشاورزی، تعلیم و ارتقای فرهنگ گیاه درمانی جنبه‌های کاربردی در فضای سبز شهری
جمع‌آوری ژرم پلاسم گونه‌های داروئی و بررسی زمینه‌های کشت و تولید انبوه آن‌ها

باغ رز

باغ رز یک مجموعه چشم‌نواز و مسحورکننده از گل‌های زیباست . این باغ در مساحت یک هکتار است که ۳۰ گونه در ۱۲۰ رقم گل رز را در معرض دید عموم قرار داده است . بدون‌شک قدم زدن در بین گل‌ها و تنفس عطر دلپذیرشان روح‌تان را تازه خواهد کرد.

 

 

Untitled 7 min6

 

باغ صخره‌ای

باغ صخره‌ای دارای انواع گل و گیاهان پیازی، فصلی و صخره‌ای است.

 

 

Untitled 4 min12

 

 

باغ میوه‌های بومی ایران

باغ میوه شبیه‌سازی از کوچه‌باغ‌های قدیمی ایران است که در آن ۱۴۰ رقم درخت میوه و ۳۰ گونه درخت غیرمثمر مانند نارون را کاشته‌اند.

کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی

کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی یکی از بخش‌های مهم است و به‌ عنوان بستر اولیه کاشت و ذخیره‌گاه عناصر گیاهی وارد شده به باغ محسوب می‌شود. در این بخش بیش از ۴۰ گونه و رقم زینتی یا تحقیقی در حال تکثیر است.

 

Untitled 5 min12

 

 

جشنواره دائمی گل‌های داوودی

جشنواره دائمی گلهای داوودی در مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد در فضایی به مساحت یک هکتار با طراحی منظر مناسب ایجاد شده است. در این مکان تاکنون ۷۰۰ نمونه ژنتیکی از گل داوودی از سراسر ایران جمع‌آوری شده که بیانگر پتانسیل ژنتیکی بالای این گیاه در کشور است. این جشنواره هر ساله در پاییز برگزار می‌شود.

گیاه داوودی با نام علمی Chrysanthemum spp، به خانواده Asteraceae تعلق دارد و خاستگاه این گیاه شرق آسیا خصوصا چین است. امروزه تنوع فوق‌العاده در رنگ، شکل و ارتفاع گیاه باعث شده تا داوودی از مهم‌ترین گلهای زینتی محسوب شود. این گیاه دگرگشن بوده و یکی از مهم‌ترین گل‌های دنیاست که دارای بیش از ۲۰۰ گونه است و به‌صورت شاخه بریده و گلدانی عرضه می‌شود. گونه داوودی دارای ارقام یک ساله و چند ساله، کم‌پر و پرپر را شامل می‌شود و در طراحی فضای سبز به‌عنوان گیاهی دائمی استفاده می‌شود. اوج گلدهی این‌گونه در پاییز و زمستان بوده و در شرایط روز کوتاه گل می‌دهد.

 

Untitled 3 min12

 

 

گل داوودی، گیاه دارویی محسوب می‌شود به‌طوری که از گل‌های خشک آن در درمان سرماخوردگی، تقویت قوه بینایی و افزایش تمرکز استفاده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده سرگل‌های این گیاه به‌ عنوان چای سنتی در چین، همچنین به‌عنوان حشره‌کش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امکانات مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی

این مجموعه علاوه بر کلکسیون‌ها و بخش‌های متعدد مرتبط، دارای امکانات تفریحی و رفاهی دیگری نیز است. از جمله این امکانات می‌توان به کافی‌شاپ، دمنوش‌سرا، رستوران، سالن همایش بوتانیک و دهکده اقوام اشاره کرد.

ساعات بازدید از باغ گیاه‌شناسی  مشهد

مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد در تمام طول هفته فعالیت دارد. ساعات بازدید مجموعه از ۸ صبح تا ۱۲ شب است. در نظر داشته باشید که در مناسبت‌های گوناگون امکان دارد مجموعه تعطیل یا ساعات بازدید آن متغیر باشد. بنابراین بهتر است پیش از اقدام، با برقراری تماس از باز بودن مجموعه اطمینان حاصل کنید.
می‌توانید به‌صورت رایگان از آن بازدید کنید و محدودیت زمانی برای بازدید وجود ندارد.

بهترین زمان بازدید از باغ گیاه‌شناسی

مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد در هر فصل زیبایی‌های خود را دارد. با این حال، با توجه به فستیوال‌های بهاری و شکوفایی اکثر گل‌ها، بهار می‌تواند بهترین زمان برای بازدید از این مجموعه باشد. در فصل تابستان نیز بسیاری از درختان میوه، به ثمر می‌نشینند. همچنین فصول پاییز و زمستان به‌دلیل شکوفایی بیشتر نژادهای گل داوودی می‌تواند زمان فوق‌العاده‌ای برای بازدید از مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه‌شناسی باغ مشهد باشد.

آشنایی با فرهنگ بومی در باغ‌ گیاه‌ شناسی

یکی از جالب‌ترین قسمت‌های باغ گیاه‌ شناسی مشهد جنبه آموزشی و فرهنگی آن است. دهکده اقوام مصلی و روستای گل‌آباد تصویرگر این جوانب در باغ‌ گیاه‌ شناسی مشهد هستند.

دهکده اقوام مصلی

در این قسمت سرپناه‌های کوچک حصیری را می‌بینید که شبیه به ایگلو (Igloo) یا خانه‌ اسکیموها ساخته شده‌اند. این کپر‌ها در کنار چادر‌های عشایری‌، با هدف ترویج فرهنگ و آشنایی با آداب و رسوم و سبک زندگی اقوام مختلف ایرانی برپا شده‌اند. فرهنگ‌هایی که مربوط به اقوام مختلف ایرانی مثل: ترک‌‌ها و کرد‌ها و لر‌ها وعرب‌ها و ترکمن‌هاست.

 

Untitled 2 min12

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *