مجله گردشگری

بوستان مینیاتوری مشهد؛ تمام ایران در یک نگاه

بوستان مینیاتوری

بوستان مینیاتوری مشهد را بیشتر بشناسیم

این بوستان در سال 1395 در فضایی به مساحت 8 هکتار افتتاح شده است. پارک مینیاتوری را می‌توان تفریحگاهی تمام عیار به حساب آورد، علاوه بر وجود نمادهای فرهنگی نقاط از مختلف کشور به شکل ماکت، زیباسازی بوستان هم محیطی عالی برای پیاده روی در فضای سبز را فراهم کرده است.برنامه پیش بینی شده برای راه اندازی این بوستان مینیاتوری که 28 میلیارد تومان هزینه برداشته است، ساخت 58 نماد از نقاط دیدنی و فرهنگی شهرهای ایران است که در حال حاضر10 نماد آن آماده و قابل بازدید عموم است.

وقتی تمام ایران با چند قدم طی می‌شود

در ابتدای ورود، این پارک هم جایی شبیه به بقیه فضاهای سبز به نظر می‌آید، اما در طول قدم زدن روی پل ورودی، کمی که با دقت به اطراف نگاه کنید ماکت هایی را می‌بینید که روی سکوهای کنار پیاده روها خودنمایی می‌کنند. خیلی زود کنجکاوی می‌شوید که آنها را ببینید.

بوستان مینیاتوری

پیاده رو در میان فضایی چمن کاری شده ادامه پیدا می‌کند، قدم زدن را که ادامه دهید گنبدی آبی در میان سبزه ها خودنمایی می‌کند. این آرامگاه عطار نیشابوری است که خیلی زود با چند قدم کوتاه به آن رسیدید، راه زیادی تا نیشابور نبود! در ادامه پیاده رو کوه‌های کوچکی از دور دیده می‌شوند که یکی از دیدنی ترین روستاهای ایران را در خودشان جا داده اند. بله، اینجا کندوان در نزدیکی تبریز است. برای آنهایی که تا امروزی اسمی از کندوان نشنیده اند، دیدن ماکت روستا می‌تواند هیجان تماشای از نزدیک را ایجاد کند. اینکه چطور مردم این روستا بین صخره هایی که خانه هایشان را در آن تراشیده اند، سالهاست که زندگی می‌کنند. قدم بعدی شما را به پرسپولیس می‌برد. بله تخت جشمید شکوهمند ایران که تاریخ و تمدن کهن این سرزمین را نشان می‌دهد هم به مشهد آمده است.

بوستان مینیاتوری

کرمان یکی از شهرهای قدیمی ایران است که آثار تاریخی بی‌نظیری دارد مثل باغ شازده ماهان و ارگ بم، اگر آوازه این مکان های دیدنی را شنیده اید ولی فرصتی برای سفر ندارید، در بوستان مینیاتوری مشهد می‌توانید به تماشای آنها بروید و عکس یادگاری بگیرید. باغ شازده را می‌توان یکی از عجایب معماری دانست، چون بهشتی است با درختانی بلند و حوض و فواره‌ها که در میان کویر شکل گرفته است. ارگ بم هم برای کسی ناشناخته نیست، اما خیلی از ما هنوز نتوانسته ایم این شهر بزرگ خشتی را از نزدیک ببینیم. المان های این پارک هنوز تمام نشده است. سد بزرگ کارون، پل خواجوی اصفهان، آرامگاه حکیم فردوسی بزرگ، راه آهن و فرودگاه مشهد در ادامه پیاده رو منتظر بازدید شما هستند.

بوستان مینیاتوری

بوستان مینیاتوری

در بوستان مینیاتوری چه چیزهای دیگری دیده می‌شود

در میان باغ، تراس تماشا ساخته شده است که شباهتی به میل های تاریخی مثل رادکان و اخنگان دارد و با بالا رفتن از آن می‌توان بهترین چشم انداز به باغ را داشت. از اینجا دریاچه ای کوچک با ماهی های قرمز و اردک‌های بازیگوش هم دیده می‌شوند. در حاشیه پارک ریل قطار را می‌بیند که بازدید کنندگان را با قطار کوچکی به تماشای ماکت ها می‌برد.

بوستان مینیاتوری مشهد زمین بازی خوبی هم برای کودکان دارد تا بتوانند کمی جست و خیز کنند و از طراوت زیبایی محیط لذت ببرند. اگر ماشین کنترلی دارید آن را در طول بازدید از پارک به همراه خودتان بیاورید، تا از پیست مخصوص بوستان مینیاتوری برای مسابقه ای دوستانه استفاده کنید. جذابیت های این پارک تمام نشدنی است.

بوستان مینیاتوری

بوستان مینیاتوری

هدف از ساخت بوستان مینیاتوری چیست

هدف اصلی ساخت این مجموعه ایران‌شناسی و ترغیب مردم به ایرانگردی است. کشور ما جاهای دیدنی زیادی دارد که بعضی از آنها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند و این سرمایه ملی است که به تدریج کم رنگ و کم رنگ تر می‌شود. اما ساخت این المان های کوچک قوه تخیل و میل برای تماشای آنها را بیدار می‌کند. همچنین نقاطی را به بازدید کننده معرفی می‌کند که شاید قبلاً نشنیده است. پس چه از ساکنین یا زائرین مشهد هستید، یک بار رفتن به این بوستان را با دوستان یا خانواده تجربه کنید. اینجا ایرانگردی، تفریح و آموزش فرزندانتان را در یک روز خواهید داشت.

چطور به پارک مینیاتوری مشهد برویم

برای رفتن به این بوستان زیبا باید به بلوار الهیه در قاسم آباد، بلوار سجادیه و سپس سجادیه 26 بروید. ساعت کاری بوستان مینیاتوری از 8:30 صبح تا 10:30 شب است. هزینه ورودی پارک برای هر نفر 5000 تومان است، البته برای توریست های خارجی این مبلغ بیشتر می‌شود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *