اخبار گردشگری مشهد

تورهای گردشگری “کویرنوردی” در گناباد راه‌اندازی شد

علیرضا شناسایی رئیس میراث فرهنگی شهرستان گناباد  اظهار داشت: در حوزه صنایع دستی شهرستان گناباد در صنایع سفالگری، حوله‌بافی، صنایع چوبی و دیگر صنایع دستی فعالیت می‌کند. در حوزه صنایع دستی بیشترین تاکید بر روی صنایع سفالی و پارچه‌بافی است که در حوزه سفال‌گری نوآوری ویژه‌ای در این شهرستان اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: نوآوری انجام شده در سفالگری اجرای میناکاری بر روی سفال و استفاده از طرح سنتی این شهرستان است. نزدیک به 300 میلیون تومان تسهیلات به مشاغل خانگی پرداخت و در نیمه ابتدایی سال 96 در بخش صنایع دستی به 65 نفر آموزش داده شده است.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان گناباد گفت: از دیگر اقدامات در حوزه صنایع دستی ایجاد بازارچه دائمی و موقت در این شهرستان است که این اقدام در راستای فروش صنایع دستی انجام گرفته است.

شناسایی با بیان اینکه در 6 ماهه ابتدایی امسال برای حدود 65 نفر در رشته‌های سفالگری، پارچه‌بافی و صنایع چوبی اشتغال ایجاد شده اظهار داشت: در حال حاضر 5 اقامتگاه بوم‌گردی در گناباد فعالیت می‌کنند که 4 اقامتگاه در روستای ریاب و یکی دیگر در نزدیکی قنات قصبه فعالیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: روستای ریاب از روستای هدف گردشگری این شهرستان است که در نوروز امسال حدود 18 هزار نفر بازدید کننده داشته و به‌صورت ماهانه حداقل هزار نفر بازدید کننده دارد و شاهد حضور گردشگرانی از کشورهای ایتالیا، فرانسه، هندوستان و آلمان نیز در این روستا هستیم.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان گناباد گفت: از 200 اثر تاریخی شهرستان گناباد 147 اثر آن ثبت ملی شده‌اند و با توجه به اینکه بودجه در سال‌های 95 و 96 به‌صورت کامل تخصیص داده نشده‌ در ارتباط با مرمت آثار تاریخی اقدام اساسی صورت نگرفته و در حال حاضر نیز با توجه به اعتبارات سال 95 مرمت برخی آثار را در دستور کار داریم.

شناسایی بیان کرد: در راستای مرمت اقداماتی با مشارکت مردم و دهیاری‌های انجام شده و بیش از 10 بنای تاریخی مرمت شده و اقداماتی دیگر نظیر استحکام‌بخشی قنات قصبه انجام شده؛ در حال حاضر طرح روستای “ریاب” را در برنامه داریم و طرح‌های همچون تورهای گردشگری کویرنوردی را راه‌اندازی کرده‌ایم. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *