اخبار گردشگری مشهد, رویدادهای مشهد

استقبال و مشارکت بیش از 5 هزار نفر در طرح نوروز با کتاب مشهد

طرح

بیشتر از 5000 نفر در طرح نوروز با کتاب شهر مشهد شرکت کرده اند.

طرح نوروز با کتاب که با برگزاری ۳ مسابقه کتابخوانی مادرانه، آماده باش و پیک آسمانی تا ۲۷ فروردین برگزار شد با استقبال بیش از ۵ هزار نفر از علاقه‌مندان به این یار مهربان همراه بوده است.

علی اکبر روحی مدیرعامل کانون فرهنگی هنری «شهید ابراهیم روحی» اظهار داشت: طرح «نوروز با کتاب» ویژه گروه‌های سنی مختلف و با محور افزایش سرانه مطالعه به همت کانون فرهنگی هنری شهید روحی مشهد برگزار شد که خوشبختانه توانست بیش از ۵ هزار نفر را در خود جای دهد.

وی تشکیل باشگاه کتابخوانان حرفه‌ای در سطح کشور با همراهی اهالی فرهنگ و هنر مساجد، برگزاری سلسله مسابقات کتابخوانی ماهیانه، تشکیل قرارگاه کتابخوانی مساجد استان خراسان رضوی با همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان، پیگیری تشکیل فرهنگسرای ترویج کتابخوانی با همکاری شهرداری مشهد، برگزاری سلسله جُنگ‌های کتابخوانی در قالب طرح جامع شهروند کتابخوان و اجرای طرح‌های کتابخوانی با همکاری ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را از جمله فعالیت‌ها این کانون در سال ۱۴۰۱ خواند.

روحی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این کانون گفت: این کانون به صورت تخصصی در امر ترویج و ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کشور فعالیت‌های متعددی داشته و توانسته اتفاقات خوبی را رقم بزند.

روحی با شرح فعالیت‌های کانون فرهنگی هنری و موسسه شهید روحی در حوزه کتابخوانی، اظهار کرد: مسابقه بزرگ کتابخوانی «به جوانان عزیزم» با شعار (آمادگی برای ظهور و تمدن سازی آرمان بزرگ انقلاب اسلامی) با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و اداره کل ارشاد خراسان رضوی ازجمله این فعالیت‌ها است که در ایام دهه فجر انقلاب ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ در سطح کشور برگزار شد.

در این مسابقه ۶۲۳۱ نفر شرکت کردند که ۵۰ کارت هدیه دو میلیون ریالی و ۱۸۰ کارت هدیه یک میلیون ریالی و ۴۰۰ هدیه فرهنگی در بخش کتابخوانی و تعداد ۲۰ کارت هدیه یک میلیون ریالی در بخش پویش ارسال کلیپ به قید قرعه به برگزیدگان آن اعطا شد.

وی ادامه داد: مسابقه بزرگ کتابخوانی «پیامبر مهربانی (ص)» با هدف آشنایی هر چه بیشتر عموم مردم با شخصیت پیامبر مکرم اسلام (ص) و با مشارکت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد و اداره کل ارشاد خراسان رضوی در دو بخش کودک و نوجوان نیز در ایام اسفند ۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ در سطح کشور برگزار شد. در این مسابقه ۳۱۱۲ نفر شرکت کردند که ۱۰۰ میلیون ریال جایزه از طریق قرعه کشی به برگزیدگان آن اعطا شد.

مدیرعامل کانون فرهنگی هنری شهید روحی مشهد تصریح کرد: مسابقه بزرگ کتابخوانی «اندیشه در قرآن» نیز در ایام ماه مبارک رمضان سال ۱۴۰۰ در دو بخش کودک و نوجوان و بزرگسال در سطح کشور برگزار شد که ۲۳۰۰ نفر در این مسابقه شرکت کردند و ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی به برندگان آن اعطا شد؛ همزمان با این مسابقه کتاب «معما‌های قرآنی» رونمایی و معرفی شد.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰، بیان کرد: بدین مناسبت مسابقه بزرگ کتابخوانی «فصل انتخاب» در آن ایام از کتاب انتخابات در بیانات امام خامنه‌ای به صورت ملی و با مشارکت بیش از ۳۲۰۰ نفر برگزار شد؛ ۵۰ بن‌خرید کالای دو میلیون ریالی و ۵۰ بن‌خرید کتاب یک میلیون ریالی بین برندگان این مسابقه به قید قرعه اعطا شد.

روحی در ادامه گفت: مسابقه بزرگ کتابخوانی «مکتب سلیمانی ۲» در آستانه دومین سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی ویژه عموم مردم و با شرکت ۸۲۳۱ نفر نیز برگزار شد که جمعا مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال جایزه به برگزیدگان آن تعلق گرفت.

پوستر مسابقه کتابخوانی

پوستر مسابقه کتابخوانی

وی اضافه کرد: مسابقه بزرگ کتابخوانی «من و کتاب» در سطح ملی و به مناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی که در آن ۴۲۰۲ نفر شرکت کردند، مسابقه بزرگ کتابخوانی «خطبه فدکیه» در ایام شهادت تا ولادت حضرت زهرا (س) در سطح ملی و با شرکت ۴۱۵۷ نفر و اعطای ۳۰ میلیون ریال جایزه به برگزیدگان آن از طریق قرعه‌کشی، مسابقه «پیک آسمانی (آموزش وضو و نماز به کودکان و نوجوانان)» در ایام بهمن و اسفند ۱۴۰۰ نیز از دیگر برنامه‌های این کانون تخصصی برای ترویج و ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است.

مدیرعامل کانون فرهنگی هنری شهید روحی مشهد افزود: مسابقه کتابخوانی «مادرانه» که از سالروز ولادت حضرت زهرا (س) آغاز شده و تا ولادت امام حسن (ع) در فروردین ۱۴۰۱ ادامه دارد؛ مسابقه کتابخوانی آماده باش (ضرورت و شیوه یاری امام عصر (عج)) به مناسبت نیمه شعبان ۱۴۰۰ در دو بخش بزرگسالان و کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۶ سال و اعطای ۱۵ هدیه ۳۱۳۰۰۰ تومانی به برگزیدگان آن از جدیدترین فعالیت‌های این کانون مسجدی برای آشتی بچه‌های مسجد با یار مهربان است.

روحی از تشکیل دبیرخانه یار مهربان توسط کانون شهید روحی خبر داد و گفت: برگزاری اختصاصی جُنگ کتاب در ۱۰ مسجد و مدرسه با موضوعات معرفی کتاب خوب، برگزاری مسابقه، برپایی نمایشگاه کتاب، معرفی راهکار‌های علاقه‌مند شدن دانش آموزان به کتابخوانی، اهدای جوایز و اجرای عمو توانا و عروسک گردان هدهد، برنامه نذر کتاب و برنامه اختصاصی صندلی کتاب از جمله برنامه‌های این دبیرخانه در هفته کتاب و کتابخوانی بود.

به گفته روحی تقدیر از این کانون فعال مسجدی به عنوان تشکل تخصصی حوزه ترویج و ارتقای فرهنگ مطالعه و انتصاب وی به عنوان عضو حقیقی انجمن کتابخانه‌های مشهد مقدس به مدت ۴ سال نیز از دیگر اتفاقات سال ۱۴۰۰ است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *