logo-header

اماکن گردشگری مشهد

بوستان کوهسنگی

اماکن نزدیک

هزینه ی بازدید

بازخوردها

نقشه

آدرس : استان خراسان رضوی ،مشهد

بلوار کلانتری ،انتهای خیابان کوهسنگی

پیشینه

پارک کوهسنگی مشهد، در جنوب غربی مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی واقع شده است. این پارک که مجموعه ای تلفیقی از آب، کوه، سرسبزی و نور است، مورد استقبال گردشگران زیادی قرار دارد.

پارک کوهسنگی مشهد، جاذبه های فراوانی را دل خود جای داده است، ازجمله:
– موزه بزرگ خراسان، یکی از مدرن ترین موزه های مشهد است. این موزه 12 طبقه دارد که اشیاء قدیمی و تاریخی را به نمایش می گذارد. موزه خراسان از امکانات فوق العاده ای برخوردار است.
– بزرگان مدفون در کوهسنگی، که شامل قبر شیخ اسدا… یزدی، آقامیرزا عسکری، شیخ سیف اللهی ایسی و همینطور 8 شهید گمنام را دفن کردند تا بر قداست این کوه ها افزوده شود و نام جبل النور را بر این کوه گذاشتند.
– شهربازی برای کودکان و بزرگسالان تحت عنوان «کوهسنگی لند» که شامل انواع تفریحاتی مانند قایق پدالی بزرگسالان، جت اسکی، قطار کودک، زوربال، بازی ترامپولین و…
– دریاچه و آب نماهای زیبا که به محبوبیت پارک کوهسنگی می افزاید.
– انواع رستوران ها، تالار بزرگ، فروشگاه صنایع دستی
– به دلیل وجود دوقله بزرگ که در دل این پارک وجود دارد، کوهنوردی از جاذبه های کوهسنگی است. هنگامی که برفراز این قله ها قرار می گیرید، نمایی متفاوت از شهر مشهد و حرم مطهر امام رضا (ع) را می بینید.
با بازدید از پارک کوهسنگی مشهد، یک روز خاطره انگیز را برای خانواده ی خود بسازید.

جاذبه ها

کوهسنگی مشهد از کوه های بسیار قدیمی شهر مشهد است و اهمیت تاریخی دارد. این منطقه از دوره حکومت صفویه و زمانی که شاه‌ عباس در سن 16 سالگی در این مکان تاج شاهی را بر سر گذاشت، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد. سپس میرزا ابراهیم رضوی، از بزرگان دوره صفوی، در سال 1047 هجری شمسی در بخشی از دامنه این کوه (بنام ایوان کوهسنگی) برای خود مقبره‌ای ساخت. ناصرالدین شاه قاجار نیز در سال 1284 هجری شمسی به این تفرجگاه سفر و از این مقبره دیدن کرد.
کوهسنگی تا سال 1310 هجری شمسی با ساختار طبیعی خود و وجود کوه‌های کم‌ارتفاع قابل صعود، آب‌و‌هوای معتدل، رودخانه‌های جاری و باغ‌های سرسبز به‌عنوان یک منطقه ییلاقی و تفرجگاه مردم محلی شناخته می‌شد. در سال 1318 با احداث ساختمانی دو طبقه به‌دست آلمانی‌ها، جدول‌کشی، نرده‌کشی و گل‌کاری به‌ پارک طبیعی تبدیل شد.
مجموعه کوهسنگی در سال 1340 هجری شمسی به‌وسیله یک خیابان اصلی بزرگ به شهر مشهد وصل شد؛ زمانی که در واقع در خارج از شهر مشهد واقع شده بود این خیابان از پارک کوهسنگی تا راه‌آهن مشهد ادامه داشت و باعث رونق بیشتر این پارک شد. اولین باغ‌وحش شهر مشهد نیز در این پارک قرار داشت که بعدها به دلایلی تخریب شد.

فیلم معرفی

پخش ویدئو
11
12
10
9
13
14
15
16

امکانات

دسترسی: با وسایل نقلیه عمومی

اتوبوس: ایستگاه اتوبوس کوهسنگی نزدیکترین ایستگاه به پارک است و در خیابان کوهسنگی و در شرق مجموعه قرار دارد.

مترو: ایستگاه مترو کوهسنگی دقیقا در ورودی شرقی این مجموعه است

اطلاعات بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *