اخبار گردشگری مشهد

حضور ۴۱۳ کاروان زائر پیاده از ۱۷ استان به منظور تشرف به مشهدالرضا (ع) قطعی شده است

محمدحسن واحدی درجلسه کارگروه ستاد کاروان‌های پیاده دهه آخر ماه صفر، اظهارداشت: زائران پیاده دهه آخر ماه صفر میتوانند با پرداخت مبلغ 10 هزار ریال از طریق سامانه بیمه زائر از پوشش هزینه‌های پزشکی تا سقف 50 میلیون ریال به مدت 15 روز (از 15 آبان ماه تا اول آذرماه سال 96) بهره‌مند شوند.

وی افزود: امسال افزون بر سامانه زیارت 8 سامانه دیگری به نام سامانه بیمه زائر با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با بیمه ایران راه‌اندازی شد تا بهترین خدمات بیمه را به زائران بدهد.

معاون استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه همه زائران پیاده دهه آخر صفر امسال باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند، افزود:سال گذشته از 80 هزار نفری که در سامانه زیارت 8 ثبت نام کردند، 15 هزار نفر بیمه شدند که این میزان قابل قبول نیست. امسال همه زائران پیاده مضجع شریف ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا (ع) باید در سامانه بیمه زائر ثبت نام و بیمه شوند.

واحدی گفت: تاکنون حضور 413 کاروان زائر پیاده از 17 استان با ظرفیت 60 هزار و 691 نفر برای شرکت در راهپیمایی دهه آخر صفر به منظور تشرف به مشهدالرضا‌(ع) قطعی شده که از این تعداد اطلاعات 25 هزار و 182 نفر در درگاه مربوط ثبت شده است.

وی پیش‌بینی کرد که در پیاده روی دهه آخر ماه صفر امسال در مرحله نخست ثبت نام، 490 کاروان با ظرفیت 88 هزار و 925 نفر از استان‌های مختلف کشور شرکت کنند. پیش‌بینی می‌‌شود در مرحله اول ثبت نام از زائران پیاده دهه آخر صفر 57 کاروان جدید نیز ثبت نام داشته باشند.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: میزان ورود زائر در ایام دهه آخر صفر سال 95 به صورت هوایی، ریلی، جاده ای و شخصی به مشهد مقدس، 2 میلیون و 713 هزار و 367 نفر بود که در مقایسه با سال قبل از آن هشت درصد رشد داشت.

واحدی با بیان اینکه همچنین میزان اقامت زائران پیاده دهه آخر صفر در سال 95 با احتساب مراکر اسکان فرهنگیان، حسینیه ها، سالن‌های ورزشی، زائرسراها و کمپ ها 985 هزار و 248 نفرشب بود که در مقایسه با دهه آخر صفر سال 94، 12 درصد رشد داشت، افزود: کمیته های مختلف ستاد زائران پیاده دهه آخر صفر در قالب کمیته‌های خدمات شهری، حمل و نقل، خدمات مسافرتی، امور شهری و شهرداری، اطلاع رسانی، امنیتی و انتظامی، بهداشت و سلامت، هلال احمر، تبلیغات اسلامی و… فعال شده‌اند.

وی  بیان کرد: در دهه آخر صفر امسال برای تامین امنیت زائران پیاده باید پلیس، هلال احمر و واحدهای درمانی با تمام ظرفیت امدادی و انسانی خود وارد کار شوند.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: پارسال 30 مدرسه در مشهد مقدس توسط اداره کل آموزش و پرورش، عهده دار ترویج فرهنگ میزبانی زائران امام رضا (ع) شدند که امسال این تعداد به 60 مدرسه افزایش می‌یابد.

واحدی افزود: ایستگاه های پذیرایی برای خدمت رسانی به زائران باید از هم اکنون استقرار خود در مسیرهای تردد زائران پیاده را آغاز کنند و از خادمان تازه نفس و با کارکرد بالا برای خدمت رسانی شایسته به زائران بهره گیرند.

معاون استاندار خراسان‌رضوی گفت: براساس پیش بینی هواشناسی، بارش ها در دهه آخر صفر در استان اتفاق نمی افتد اما از دمای هوا کاسته می شود که باید دستگاه های اجرایی با آماده سازی مراکز اسکان، تمهیدات لازم را به منظور کاهش تاثیر هوای سرد بر زائران بیندیشند.

وی بیان کرد: ایستگاه‌های استقبال از زائر در مبادی ورودی مشهد واقع در محورهای قوچان، نیشابور، سرخس، کلات، طرقبه و شاندیز آماده‌سازی، تجهیز و راه اندازی میشود.

واحدی با اشاره به استقرار آمبولانس‌های پایگاه‌های شهری در میادین اصلی و مسیرهای تردد هیئت‌های مذهبی یا آمبولانس‌های پایگاه‌های جاده‌ای در حاشیه جاده در ایام پایانی صفر گفت: از ابتدای امسال 80 دستگاه آمبولانس به تجهیزات درمانی و اورژانسی استان افزوده شده است و نگرانی در زمینه تامین این تجهیزات وجود ندارد.

وی موارد مربوط به تامین تجهیزات و تسهیلات از سوی سایر کمیته‌های ستاد زائران پیاده دهه آخر ماه صفر در زمینه خدمات شهری، مسیرهای تردد زائران، امنیت راه ها، اسکان، خدمات درمانی و بهداشتی، برنامه های فرهنگی و… را بررسی و نکات لازم برای ارائه بهترین خدمات را مورد تاکید قرار داد .
گفتنی است در ابتدای جلسه ،سید جعفر زراعتی مسئول دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر گزارشی از اقدامات و برنامه‌هایی اجرایی کمیته‌ها در ارتباط با زائران پیاده دهه آخر صفر را ارائه کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *