اخبار گردشگری مشهد

اجرای طرح “قرار زیارت” ویژه مجاوران حرم رضوی با همکاری آستان قدس و شهرداری مشهد

معاون استاندار خراسان‌رضوی از اجرای طرح «قرار زیارت» با همکاری شهرداری مشهد در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این طرح ویژه مجاوران بارگاه منور امام رضا(ع) برگزار می‌شود و در اجرای آن آستان قدس رضوی نیز مشارکت دارد.

محمدحسن واحدی در شورای اداری استان خراسان رضوی با تشریح اقدامات انجام شده این استان در اربعین و دهه آخر صفر امسال اظهار داشت: تعداد زائران پیاده این استان طی دهه پایانی ماه صفر امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، 34.7 درصد افزایش داشت.

وی افزود: تعداد زائران پیاده این استان در دهه آخر صفر امسال 401 هزار و 738 نفر شامل 204 هزار و 142 نفر مرد و 197 هزار و 596 نفر زن بودند که در قالب 2 هزار و 381 کاروان از 17 استان به مشهد آمدند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: این تعداد نسبت به تعداد زائران پیاده مدت مشابه پارسال 298 هزار و 181 نفر افزایش داشت.

خدمت خادمان افتخاری

وی همچنین با تقدیر از دست‌اندرکاران طرح «جهاد خدمت» که توسط شهرداری مشهد اجرایی شد، گفت: کل زائران دهه پایانی صفر امسال در خراسان رضوی نیز 4میلیون و 702 هزار و 909 نفر بود که تعداد زائران سواره نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23.45 درصد افزایش داشت.

واحدی افزود: در طول 823 کیلومتر از 7 محور منتهی به مشهد و محل عبور زائران پیاده دهه پایانی صفر، 276 ایستگاه صلواتی برپا شد، 2 هزار و 834 مُبلغ و مبلغه در این دهه به کار گرفته شدند و 251 هزار و 710 فقره اقلام فرهنگی بین زائران توزیع شد.

وی اظهار کرد: امسال 39 مدرسه در مشهد برای اسکان زائران مهیا شد، 40 هزار نفر از طریق ثبت نام در سامانه جهاد خدمت به پذیرایی از زائران پیاده در مشهد مشغول شدند و 31 نوع خدمت ارائه کردند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان‌رضوی گفت: روز دوشنبه هفته جاری نیز آیین شکرانه «خدمت، عزت و اقتدار» با حضور خادمان افتخاری زائران حضرت امام رضا (ع) در دهه پایانی صفر در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

اعزام 550 پاکبان به عراق توسط شهرداری مشهد

واحدی افزود: علاوه بر آن 165 هزار نفر از خراسان‌رضوی در راهپیمایی اربعین امسال شرکت کردند و 65 ایستگاه پذیرایی توسط خادمان این استان در مسیرهای منتهی به کربلا مستقر شد.

وی بیان کرد: در اربعین امسال ایستگاه‌های پذیرایی این استان در 5 محور کربلا، نجف، کاظمین، سامرا و نجف به‌صورت روزانه به زائران پیاده خدمت‌رسانی کردند که در مجموع 77 هزار و 230 زائر اسکان داده شدند، از 60 هزار زائر پذیرایی شد و در هر وعده غذایی 110 هزار زائر اطعام شدند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان‌رضوی گفت: 3 هزار و 500 عامل اجرایی از خراسان‌رضوی برای خدمت‌رسانی به زائران به عراق اعزام شدند، 150 دستگاه اتوبوس شهری و 550 پاکبان از این استان ارسال شد و 10 نانوایی با پخت 20 هزار قرص نان در هر روز توسط خراسان رضوی در عراق برپا گردید.

واحدی اظهار داشت: امسال مشارکت مردمی خراسان رضوی در پذیرایی و خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی در عراق نسبت به سال گذشته 60 درصد و تعداد ایستگاه‌های پذیرایی از 35 ایستگاه سال گذشته به 65 ایستگاه در سال جاری افزایش داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *