اخبار گردشگری مشهد, آب و هوای مشهد

40 درصد کاهش ذخیره آب سد های مشهد

کاهش

آب ذخیره شده در سدهای مشهد 40 درصد کاهش یافته است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: ذخایر سد دوستی نسبت به سال گذشته کاهش ۳۶ درصدی، سد طرق کاهش ۴۳ درصدی، سد ارداک کاهش ۴۷ درصدی و سد کارده کاهش ۴۶ درصدی داشته و در مجموع منابع آبی سد‌های تأمین‌کننده آب مشهد ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

حسین اسماعیلیان اظهار کرد: سال ۱۳۹۹ حجم کل مصارف آبی مشهد ۲۴۳ میلیون متر مکعب بود که این مصارف در سال ۱۴۰۰ به ۲۶۰ میلیون متر مکعب رسید و پیش‌بینی می‌شود در سال آبی جاری میزان مصارف حدود هشت درصد افزایش داشته باشد. در واقع علاوه بر اینکه بحران بی‌آبی بر مشهد مسلط شده، مصارف نیز افزایش داشته که گاهی دلیل آن را باید در گرمتر شدن هوا جست‌وجو کرد.

وی افزود: سال گذشته به رغم اینکه کم‌باران‌ترین سال آبی را پشت سر گذاشتیم، تقریبا ۳۶ درصد مصارف آبی مشهد را از سد‌ها و ۶۴ درصد دیگر را از منابع زیرزمینی استحصال کردیم، اما امسال به دلیل کاهش شدید ذخایر سد‌ها این نسبت به ۷۰ درصد آب‌های زیرزمینی و ۳۰ درصد از سد‌ها خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با اشاره به کمبود جدی آب در اوج مصرف و تابستان پیش رو در مشهد تصریح کرد: حجم مصارف و آب مورد نیاز کلان‌شهر مشهد ۱۳ هزار لیتر بر ثانیه است، ولی کل ظرفیت آبی یا آب موجود مشهد از منابع مختلف کمتر از ۱۰ هزار لیتر است و برای پشت سر گذاشتن اوج مصرف آب در شهر مشهد با کمبود ۲۵۰۰ لیتر در ثانیه آب رو به رو هستیم.

اسماعیلیان ادامه داد: با یک برآورد ساده باید اعلام کرد مصرف روزانه آب مشهد در دوره اوج مصرف بیش از یک میلیون و ۱۲۳ هزار متر مکعب در روز است که هم‌اکنون حدود ۹۰۰ هزار متر مکعب آن قابل تأمین است و شهر مشهد با ۲۲۳ هزار متر مکعب کسری آب در روز طی روز‌های پیش رو مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه علی‌رغم شرایط سخت آبی جیره‌بندی خط قرمز مدیریت آب مشهد است، تصریح کرد: سه برنامه اساسی برای تأمین آب مشهد در روز‌های اوج مصرف طراحی شده که جابه‌جایی و تجهیز چاه‌ها، اتصال و استفاده از چاه‌های سایر دستگاه‌ها به تعداد ۶۹ حلقه چاه و اجرای طرح نبی اکرم (ص) در ماه‌های آینده از جمله برنامه‌های در دست اقدام این شرکت است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب مشهد اسماعیلیان با نگاهی امیدوارانه به مدیریت آب سد دوستی و همکاری ترکمنستان در مصارف و حقابه آن خاطرنشان کرد: طی ماه‌های گذشته میزان برداشت آب از سد دوستی برای تأمین آب مشهد به ۱.۵ متر مکعب بر ثانیه رسیده بود و این میزان هم‌اکنون ۲ متر مکعب است و اگر بخواهیم اوج مصرف آب مشهد در تابستان امسال را پشت سر بگذاریم، باید این میزان برداشت به پنج متر مکعب بر ثانیه برسد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *