اخبار گردشگری مشهد

نگهداری از 8 هزار و 200 شیء وقفی در موزه های حرم مطهر رضوی

معاون امور موزه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی امروز در آستانه روز جهانی موزه گفت: قدیمی ترین شیء موجود در این موزه ها تکه هایی از ظروف است که قدمت آن به 2 هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد.

علی سوزنچی کاشانی افزود: موزه آستان قدس رضوی در سال 1316 نزدیک حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) ایجاد شد که اغلب اشیای قدیمی مانند کاشی کاریهای زرین فام، سنگ آب خوارزمشاهیان، سنگ مقام حضرت امام رضا(ع) و برخی اشیای قدیمی مانند سکه، ظروف مختلف طلا، نقره و میناکاری شده در آن نگهداری می شد.

وی گفت: به مرور ساختمان جدید برای موزه در حرم مطهر رضوی ایجاد شد و پس از انقلاب اسلامی توسعه یافت به طوری که زیربنای موزه های آستان قدس رضوی از 2 هزار و 500 مترمربع در قبل از انقلاب اسلامی به 17 هزار مترمربع بعد از انقلاب اسلامی گسترش یافت و هر سال شمار اشیای وقف شده به این موزه ها بیشتر می شود.

سوزنچی افزود: آستان قدس رضوی هم اکنون چهار ساختمان شامل موزه قرآن و نفایس، موزه مرکزی، موزه تخصصی فرش و موزه مردم شناسی دارد که متشکل از 16 گنجینه شامل قرآن و نفایس ، هدایای رهبر معظم انقلاب، تاریخ مشهد، نجوم و ساعت، فرش، تمبر، اسکناس و مسکوکات، اسلحه، مدال، نقاشی، هنرهای تجسمی، تالار استاد فرشچیان، آبزیان و ظروف است.

وی با بیان اینکه سالانه به طور متوسط یک میلیون زائر و مجاور از موزه های آستان قدس رضوی دیدن می کنند، اظهار کرد: این موزه ها بیشترین بازدید کننده را در بین سایر موزه های کشور دارند. سوزنچی گفت: موزه آستان قدس رضوی با سازمان میراث فرهنگی همکاری و تعامل نزدیک دارد به طوری که به صورت مشترک دوره های آموزشی را برگزار کرده و از تجارب و تخصص کارشناسان همدیگر بهره می گیرند.

معاون امور موزه های آستان قدس رضوی افزود: به علت محدودیت فضای فیزیکی امکان به نمایش گذاشتن همه آثار در موزه میسر نیست لذا درصدد استفاده از فضای مجازی برای به نمایش گذاشتن اشیای موزه ای هستیم. 
وی گفت: ساختمان جدیدی برای موزه در زمینی با زیربنای 80 هزار مترمربع در پنج طبقه در دست ساخت است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *