اخبار گردشگری مشهد

۱۴ مورد خانه تاریخی اطراف حرم رضوی به تدریج بهسازی می‌شود

شهردار مشهدمقدس گفت: ۱۴ مورد از خانه‌های تاریخی در اطراف حرم مطهر شناسایی شده که به تدریج در حال تملک آنها هستیم تا مورد بهسازی و بهره‌برداری درست قرار گیرد.

 قاسم تقی‌زاده خامسی در بازدید از بازار رضا(ع) مشهد اظهار داشت: به دعوت انجمن بازار رضا(ع) و مدیریت آستان قدس به بازدید از این بازار آمدم تا تصمیماتی در مورد آن اتخاد کنیم. 42 سال از ساخت بازار رضا(ع) می‌گذرد اما از آن زمان تاکنون، کار جدی برای بازپیرایی این بازار صورت نگرفته است.

شهردار مشهد مقدس ادامه داد: خوشبختانه آستان قدس رضوی تصمیم گرفته برای بهسازی و بازپیرایی بازار رضا(ع) وارد عرصه شود و در این راستا اقداماتی انجام دهد که طبیعتا اقدامات لازم در این زمینه باید با همکاری شهرداری مشهد، کسبه و انجمن بازار صورت پذیرد. در این بازدید و جلسه، همفکری لازم در جهت هم‌افزایی کار صورت گرفت و مقرر شد تا موضوعاتی از قبیل ایمنی بازار، بازپیرایی و استحکام بخشی آن در اولویت قرار گیرد.

وی گفت: این بازار شکل قدیمی به خود گرفته که با تمیز کردن و نماسازی بهتر، ایجاد ورودی‌های جدید می‌توان آن را سر و سامان داد.

شهردار مشهد مقدس تصریح کرد: در هر کجای دنیا اگر بازاری داشتند که سالانه 20 میلیون نفر مشتری و بازدید کننده داشت قطعا کارهای جدی‌تری برای بهسازی آن انجام می‌دادند. ما نیز مصمم هستیم دست به دست هم دهیم تا با کمک کسبه و آستان قدس رضوی، رنگ و بوی جدیدی را به بازار رضا(ع) ببخشیم.

تقی‌زاده خامسی اذعان داشت: با طراحان خوبی در این زمینه وارد مذاکره شده‌ایم. طرح‌هایی نیز در گذشته آماده شده که ما کار را ادامه خواهیم داد. ما هیچ تداخلی در سبک معماری این بازار انجام نداده و فقط نسبت به نظافت، بهسازی، ایمن‌سازی، استحکام بخشی و زدودن آن بخش‌هایی که به بنای بازار اضافه شده است اقدام خواهیم کرد تا در مدتی کوتاه شاهد تغییر وضعیت داخلی و بیرونی این بازار باشیم.

وی در مورد خانه‌های تاریخی شهر مشهد مقدس نیز گفت: شهرداری مشهد همه بافت‌های قدیمی ثبت شده و حتی ثبت نشده شهر را حفظ می‌کند. 14 مورد از خانه‌های تاریخی در اطراف حرم مطهر شناسایی شده که به تدریج در حال تملک آنها هستیم تا مورد بهسازی و بهره‌برداری درست قرار گیرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *