اخبار گردشگری مشهد

اکران ۲۰۶ المان نوروزی در مشهد

 

صدرا یوسفی با اعلام این خبر، اظهار کرد: این روزها خیابان‌های شهر مشهد در راستای استقبال از بهار به طرح‌ها و المان‌هایی مزین شدند که آمدن بهار و نوروز ۱۴۰۰ را نوید می‌دهند. بنای ما بر این بوده که مطابق ۱۲ سال گذشته با ذوق و هنر هنرمندان، جشنواره خانه بهار مشهد ۱۴۰۰ را با یکدیگر زیبا و چشم‌نوازتر از قبل ببینیم.

وی ادامه داد: زیباسازی شهر می‌تواند در التیام بحران‌ها و آرامش بصری شهروندان نقش مؤثری داشته باشد و علاوه بر ایجاد پویایی و سرزندگی، پیامدهای مثبت روحی و فکری نیز برای آن‌ها به ارمغان آورد.

یوسفی تصریح کرد: چهارمین دوره از جشنواره خانه بهار با هدف افزایش نشاط و روحیه بخشی به شهر، ارتقا سطح سیمای منظر شهری، حرکت از سمت ارائه موقت به ثابت، استفاده از آرایه‌های ماندگار، توزیع عادلانه نصب المان‌های هنری و فرهنگی، پرهیز از سلیقه‌ای بودن جریان و ایجاد بستر شفاف در فرآیند فراخوان و داوری آن‌ها، به عنوان خطوط اصلی و کلی در دستور کار مدیریت هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد قرار گرفت و تلاش ما بر این بود که از تمامی ظرفیت‌های شهر، استان و کشور استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته برای این جشنواره از مرداد ماه فراخوان منتشر شد و به صورت ملی قریب ۷۰۰ هنرمند و ۳۵۰۰ اثر در قسمت‌های مختلف جشنواره شرکت کردند و از ۴۰ شهر سراسر کشور نیز متقاضی شرکت در جشنواره داشتیم که ۴۱۶ نفر از مشهد و ۳۶۳ نفر از سایر شهرها حضور پیدا کردند.

معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ادامه داد: حال با توجه به سپری کردن واپسین روزهای سال ۱۳۹۹ و مشخص شدن محل جانمایی المان‌ها و کار ساخت و اتمام مراحل فنی و… در منطقه یک شهرداری ۲۰ المان و پنج نقاشی دیواری با حدود ۱۵۰۰ متر مربع جانمایی شده است. همچنین پنج المان و پنج نقاشی دیواری با ابعاد با ابعاد ۳۰۰ متر مربع در منطقه دو و سه به اجرا در آمده است.

وی عنوان کرد: در مناطق چهار و پنج شهرداری تعداد هفت المان و پنج نقاشی دیواری با ابعاد ۵۰۰ متر مربع جا خوش می‌کنند و ۱۰ المان و چهار نقاشی دیواری با ابعاد ۷۰۰ متر مربع در مناطق ۶، هفت و هشت جانمایی شده است.

یوسفی اضافه کرد: منطقه ۹ و ۱۰ با هفت المان و ۱۴ نقاشی دیواری با ابعاد هزار و ۸۰۰ متر مربع نیز در چهارمین جشنواره خانه بهار حضور پر رنگ دارد و در مناطق ۱۱، ۱۲ و ثامن، ۱۱ المان و ۶ نقاشی دیواری در ابعاد ۱۰۰۰ متر مربع به اجرا در آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: همچنین تعداد ۱۵۰ المان از سال‌های گذشته با تعمیر و مرمت، شست‌وشو و رنگ‌آمیزی مجدد برای جانمایی جدید در شهر آماده شده‌اند که تا هم‌اکنون در حال نصب است. در کل تعداد ۲۰۶ المان جدید و قدیمی را در نوروز ۱۴۰۰ در مشهد مشاهده خواهیم کرد، تعداد ۱۵ طرح پوستر گرافیکی که نیز در جشنواره خانه بهار حائز رتبه شده بودند نیز از موضوعات قابل اکران خواهند بود.

وی اضافه کرد: علاوه بر این موارد تعداد ۱۱ عدد بشقاب عیدانه که توسط ۶ هنرمند نقاش در بوستان کوهسنگی در مدت یک هفته به اجرا در آمده بود نیز در سطح شهر نصب و جانمایی خواهد شد تا در کنار ۳۹ نقاشی دیواری دیگر سطح شهر، جلوه‌ای از نوروز و بهار را برای مشهد به ارمغان بیاورد. همچنین تعداد هفت طرح نورآرایی جذاب در ایستگاه‌های قطارشهری توسط هنرمندان شرکت کننده در چهارمین دوره از جشنواره خانه بهار مشهد ۱۴۰۰ به اجرا در خواهد آمد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *