اخبار گردشگری مشهد

کاهش نرخ بی سوادی زنان خراسان رضوی

خراسان رضوی

اکثر جمعیت بی سواد جهان را زنان تشکیل می دهند اما خوشبختانه نرخ بی سوادی در خراسان رضوی کاهشی بوده است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: براساس آمار یونسکو از ۷۵۰ میلیون بزرگسال، دوسوم آن‌ها زن و بی‌سوادند و مهارت اولیه خواندن و نوشتن ندارند. همچنین ۱۰۲ میلیون نفر از این جمعیت بین ۱۵ تا ۲۴ سال هستند.

مصطفی اسدی امروز، ۲۹ آذر ماه، در نشست خبری که به مناسبت هفته سوادآموزی در اداره کل‌ آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: با وجود افزایش مداوم نرخ سواد در ۵۰ سال گذشته، هنوز ۷۵۰ میلیون بزرگسال بی‌سواد در سراسر جهان وجود دارد که اکثر آن‌ها زن هستند.

وی با اشاره به اطلاعات موسسه آمار یونسکو مبنی بر اینکه حدود ۲۵۸ میلیون کودک، نوجوان و جوان در دنیا از تحصیل خارج شده‌اند، گفت: پیش‌بینی‌های اخیر نشان می‌دهد از هر ۶ کودک ۶ تا ۱۷ ساله یک نفر از مدرسه خارج می‌شود و از هر ۱۰ جوان هم فقط ۶ نفر تحصیلات متوسطه را به پایان می‌رساند. همچنین ۵۵ درصد از کودکان و نوجوانان در سن دبستان و متوسطه اول به سطح مهارت خواندن نرسیده‌اند و ۶۰ درصد نیز در ریاضیات به این سطح دست نیافتند.

اسدی افزود: در سال ۲۰۱۶ میزان باسوادی جهانی بزرگسالان ۸۶ و نرخ باسوادی جوانان نیز ۹۱ درصد بوده است. بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ تفاوت میان نرخ باسوادی در جمعیت ۱۵ تا ۲۴ سال زنان و مردان کشور تنها ۲ درصد بوده است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان بیان کرد: بر اساس آمار سال ۱۳۹۹ میانگین نرخ باسوادی در جمعیت هدف ۱۰ تا ۴۹ سال در کشور ۹۶/۶ درصد بوده است. در استان خراسان رضوی نیز این شاخص با افزایش حدود ۱/۷ درصدی به ۹۷/۷ درصد رسیده است. نرخ باسوادی جمعیت هدف در سطح استان در سال گذشته بالاتر از هدف تعیین شده بود و پیش‌بینی می‌شود که این هدف برای سال آینده به بیش از ۹۸ درصد برسد که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به این مهم دست یابیم.

اسدی تصریح کرد: میزان اختلاف باسوادی بین سال‌های ۹۵ تا ۹۹ در جمعیت‌های شهری و روستایی ۷.۱ و اختلاف درصد باسوادی بین زنان و مردان در این سال‌ها هفت درصد کاهش داشته است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۳ هزار و ۷۰۰ نفر در دوره‌های مختلف سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی شرکت کردند که پس از این موضوع از سال ۹۵ تا ۹۹ میانگین باسوادی استان از ۹۶/۱ به ۹۷/۷ درصد رسیده است.

اسدی گفت: سال گذشته سه جلسه استانی شورای پشتیبانی سوادآموزی برگزار و طی آن ۹ مصوبه اخذ شد. همچنین در این سال ۱۷۹ جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی با بیش از ۶۰۰ مصوبه در شهرستان‌های استان برگزار شد. امسال نیز تاکنون ۲ جلسه استانی و ۸۵ جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی در شهرستان‌های استان برگزار شده است.

وی ادامه داد: معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش استان در دوره انتقال، تحکیم، آموزش سواد ویژه اتباع، توانمندسازی نیروی انسانی، اطلاع‌رسانی، تبلیغ، ترویج و همچنین در اجرای طرح پیوند سواد و زندگی جایگاه نخست کشور را کسب کرده است. همچنین این معاونت موفق به کسب رتبه دوم کشور در سنجش و ارزشیابی تحصیلی، آموزش عشایر، شورای پشتیبانی سوادآموزی، توزیع اقلام و محتوای آموزشی و مسابقات کتابخوانی شده است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: از سال ۹۷ تاکنون تعداد مراکز یادگیری در خراسان رضوی با افزایش ۳۱ موردی به ۱۰۸ مرکز در سال ۱۴۰۰ رسیده است. همچنین ۱۷ مرکز پیوند سواد و زنـدگی با هدف توانمنـدسازی و ایجاد فرصت یادگیری مادام‌العمر برای افـراد بی‌سـواد و کم‌سواد در استان مشغول فعالیت است.

اسدی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه‌های متعدد مشترک همکاری با نهادهای مختلف ادامه داد: تاکنون فی ما بین اداره کل آموزش و پرورش استان و نهادهایی از جمله بسیج سازندگی، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان جهت توسعه همکاری‌های مشترک تفاهم نامه‌هایی منعقد شده است.

وی در خصوص جذب آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی گفت: بر اساس تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس آموزش یاران نهضت سوادآموزی و کسانی که پیش از سال ۱۳۹۲ با شرایط مندرج در دستورالعمل با نهضت سوادآموزی همکاری داشته‌اند، در آزمون تیر ماه ۱۳۹۹ شرکت نموده که در مجموع حدود ۴۰۰۰ شرکت‌کننده در این آزمون حضور یافتند. از این تعداد ۱۵۶۷ پذیرفته و به استخدام آموزش و پرورش درآمدند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان اضافه کرد: در حال‌ حاضر در طرح استخدام جامعه ایثارگران بیش از ۴۴۰ پرونده تایید شده و پرونده آنان برای طی مراحل دوره مهارت آموزی و استخدام به دانشگاه فرهنگیان ارسال شده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *