آب و هوای مشهد, اخبار گردشگری مشهد

کاهش دما در روزهای آتی شهر مشهد

دما

تا پایان هفته دمای هوا در مشهد رو به کاهش و سرد شدن است.

کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی گفت: از امروز در نیمه شمالی خراسان رضوی و از فردا و در آغاز ماه خرداد در تمام نقاط استان شاهد روند کاهشی دما خواهیم بود.

زهرا عنایتی افزود: با توجه به نقشه‌های هواشناسی، انتظار می‌رود با ورودروند کاهشی دما از فردا در تمام نقاط خراسان رضوی سامانه ناپایدار جوی از سمت شمال غرب امروز همراه با افزایش ابرناکی شاهد بارش رگباری همراه با رعد و برق باشیم که در نواحی مستعد، بارش‌ها به صورت تگرگ خواهد بود.

وی گفت: این سامانه نواحی شمالی و مرکزی استان را درگیر می‌کند و با توجه به حجم بارش‌ها انتظار ایجاد رواناب و سیلابی شدن مسیرها نیز وجود دارد.

کارشناس هواشناسی خراسان رضوی گفت: امروز و فردا وزش باد شدید، همراه با کاهش کیفیت هوا هم در خراسان رضوی رخ می‌دهد و انتظار بروز خسارت نیز وجود دارد و در نواحی بادخیز استان نیز انتظار وقوع توفان و گرد و خاک قابل انتظار است.

اداره کل هواشناسی استان خراسان رضوی هم با صدور اطلاعیه سطح نارنجی نسبت به وقوع باران و افزایش سرعت وزش باد هشدار داد.

در این اطلاعیه آمده است: بر اساس تحلیل نقشه‌ها و مدل‌های هواشناسی از امروز شنبه تا پایان روز یکشنبه ضمن افزایش فشار هوا در سطح استان خراسان رضوی شاهد نفوذ جریانات شمالی خواهیم بود که علاوه بر افزایش شدت وزش باد، بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و بارش تگرگ نیز پیش‌بینی می‌شود لذا سیلاب و آبگرفتگی در نواحی مستعد استان رخ خواهد داد.

در این اطلاعیه پیامد عملکرد این سامانه جوی، وقوع بارش‌های رگباری در نواحی شمال، شمال غرب و برخی از نواحی مرکزی استان همراه با رعدوبرق در برخی نقاط بارش تگرگ و آبگرفتگی و سیلاب در روز شنبه ذکر شده است.

پیش‌بینی شده است، بیشترین حجم بارش در شهرستان ها و توابع قوچان، درگز، کلات نادری، ارتفاعات و دامنه‌های هزار مسجد و بینالود، نیشابور، فیروزه، شرق سبزوار، فریمان، چناران، شمال غرب تربت جام و شهرستان مشهد رخ دهد.

“وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در بیشتر نقاط استان خراسان رضوی و کاهش کیفیت هوا با احتمال بروز خسارت نیز قابل پیش بینی است.”

در این اطلاعیه توصیه شده است که ضمن عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها، خودداری از صعود به ارتفاعات و عملیات کوهنوردی، تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از افزایش شدت وزش باد صورت پذیرد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *