مجله سوغات مشهد

چطور چرم بهتری بخریم؟

چرم

اصلاً چرم چیست؟

چرم ماده ای است که از دباغی پوست خام انواع حیوانات به دست می آید.در این فرایند پوست حیوان به محصولی تبدیل می شود که فسادناپذیر،انعطاف پذیر و دارای قابلیت دوخت و دوزاست.

چرم از پوست چه حیواناتی به دست می آید؟

بیشترین چرم مورد نیاز بشر از پوست گاو،گوسفند،بز و خوک به دست می آید.اما تقریباً ازهرحیوانی به جز حشرات،میتوان چرم به دست آورد.بسته به نوع حیوان،جنس،کیفیت و وزن کار متفاوت است.

در ایران باتوجه به عقاید مذهبی حاکم بر کشور از پوست خوک استفاده نمی شود؛ اما می  توان چرم شتر،گاومیش یا حتی مار را پیدا کرد.

چطور چرم طبیعی و مصنوعی را از هم تمایز دهیم؟

 • لمس محصول: 

  روش های مختلفی برای این کار وجود دارد اما راحتترین آن دست کشیدن روی چرم و لمس محصول است.چرم طبیعی بسیار نرم است و به راحتی می توان آن را تا کرد.اگر دست خود را روی چرم طبیعی بفشارید بدون اینکه مقاومت از خود نشان دهد فرو میرود.در حالی که چرم مصنوعی حالت پلاستیکی دارد و نسبت به چرم طبیعی خشکتر است و حالات گفته شده را ندارد.

 • شناسنامه محصول: 

  باید این را درنظر بگیرید که محصولات چرم طبیعی شناسنامه دارند و می توانید آن را از فروشنده درخواست کنید.

 • مشاهده ی محصول: 

  چرم طبیعی دارای ظاهری دانه دانه با منافذ کوچک و خطوط مورب است و بالعکس، چرم مصنوعی سطحی صاف و براق دارد و از خطوط دانه دانه و ظریف کاری‌ها بر روی آن خبری نیست.(باید این موضوع را هم درنظر گرفت که اخیراً چرم طبیعی با سطحی صاف و براق تحت عنوان چرم اصلاح شده تولید می شود؛درعین حال،باز هم چرم مصنوعی ظاهری بسیار درخشان تر و غیرمعمول دارد) به علاوه چرم طبیعی بافت متراکم و فشرده ای دارد ولی چرم مصنوعی فاقد الیاف متراکم می باشد.
  می توانید با مشاهده کردن قسمت پشتی چرم هم به تفاوت این 2 نوع جنس پی ببرید. پشت چرم طبیعی حالت پرزدار دارد اما پشت چرم مصنوعی با نخ دوخته شده است.

 • بوییدن محصول: 

   بوی چرم طبیعی برای بسیاری افراد خوشایند نیست.چرم طبیعی در ابتدا هنوز بوی تازگی و طبیعت خود را دارد.چرم مصنوعی نیز بوی پلاستیک دارد.

تفاوت چرم حیوانات مختلف:

چرم گاوی:

از انواع مختلف پوست گاو، چرمی بادوام بالا و بامقاومت زیاد به دست می آید.این نوع چرم،سطحی صاف دارد و براساس قسمتی که قرار است در آن مورد مصرف قراربگیرد،در 2 نوع نرم و خشک و در ضخامت های مختلف تولید می شود. کاربرد بیشتر آن در تهیه کیف و کفش و مبلمان است و گاهی در لباس و دستکش هم استفاده می شود.

چرم گوسفندی:

از پوست این حیوان چرمی به دست می آید که تراکم الیاف آن به نسبت سایر چرم ها کم تر است.سطح آن مانند چرم گاوی صاف است، به دلیل لطافت و سبکی بیشتر در تهیه لباس و دستکش کاربرد دارد اما گاهی در کیف ها به خصوص کیف های زنانه به کار می رود.

چرم بزی:

 این نوع چرم تراکم الیافی کمتری نسبت به چرم گاوی و بیشتر به نسبت چرم گوسفندی دارد.چرم بز مقاومت بالایی دارد.محل خارج شدن مو از پوست حیوان روی آن کاملاٌ مشخص است درنتیجه به راحتی می توان آن را از بقیه انواع چرم تشخیص داد. این نوع چرم مانند چرم گاوی در 2نوع نرم و خشک تولید می شود.چرم بزی در تهیه جیر،ساخت کیف و کفش های زنانه و کیف های کوچک کاربرد دارد موارد مصرف آن در انواع کیف و کفش زنانه می باشد.

چرم گاومیش:

این نوع چرم ضخیم تر از چرم گاوی است و به همین دلیل بیشتر در تهیه کمربند،چمدان،زین اسب و جلد قنداق تفنگ به کارمی رود.

چرم شتر:

الیاف این نوع چرم نسبت به چرم گاوی تا ده برابر بیشتراست و به همین دلیل مقاوم تر است؛اما با اینحال غیرقابل انعطاف نیست و حتی لطافت و نرمی آن از چرم گاوی بیشتر است. از چرم شتر به دلیل ویژگی های خاصی که درباره آن گفته شد و زیباییش در کیف ها و البته کفش استفاده می شود.

 

نویسنده: مینو ابوذری

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *