اخبار گردشگری مشهد, وضعیت جاده ها و ترافیک مشهد

پرداخت کرایه اتوبوس در مشهد با کیو.آر.کد

مشهد

قرار است کرایه های اتوبوس در مشهد توسط کیو آر کد پرداخت شود.

طرح پرداخت کرایه اتوبوس از طریق کیوآرکد ((QR code) اپلیکیشن «شهرمن» در راستای هوشمندسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.

مهدی بدیع‌فرخد، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد در این خصوص، گفت: یکی از تاکیدات شهردار مشهد حرکت به سمت هوشمندسازی و استفاده از روش‌های نوین در خدمات مدیریت شهری است در همین راستا با همکاری سازمان اتوبوسرانی طرح پرداخت کرایه اتوبوس از طریق گوشی هوشمند در دستور کار قرار گرفته است.

وی، اضافه کرد: در حال حاضر پرداخت کرایه اتوبوس تنها از طریق من‌کارت امکان‌پذیر است که با اجرای این طرح به‌صورت آزمایشی در یکی از خطوط اتوبوسرانی امکان پرداخت کرایه اتوبوس از طریق کیف پول الکترونیک اپلیکیشن شهرمن و با گوشی هوشمند فراهم خواهد شد.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد با بیان اینکه درصورت موفقیت این طرح در تمامی خطوط ناوگان اتوبوسرانی اجرایی می‌شود، اظهارکرد: با این کار زمینه حذف من‌کارت که هرساله شهرداری برای تولید آن یارانه بسیاری پرداخت می‌کند آماده خواهد شد.

بدیع‌فرخد تصریح کرد: استفاده از گوشی هوشمند برای پرداخت کرایه اتوبوس مشکل مراجعه به محل شارژ من‌کارت را نیز حل خواهد کرد، زیرا کیف پول الکترونیک از طریق نرم افزار شهر من به راحتی قابل شارژ خواهد بود.

وی افزود: در صورت موفقیت اجرای آزمایشی این طرح زمینه استفاده از کیوآرکد (QR code) به صورت کلی در تمامی ناوگان اتوبوسرانی شهرداری مشهد فراهم خواهد شد.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد ادامه داد: استفاده از گوشی تلفن همراه هوشمند برای پرداخت کرایه اتوبوس بسیار آسان است، اما برای آموزش شهروندان پوستر‌هایی که به شکل تصویری و ساده روش شارژ وپرداخت کرایه از طریق تلفن همراه را آموزش می‌دهند در اتوبوس‌ها نصب می‌شود.

اجرای آزمایشی پرداخت کرایه اتوبوس در خط ۶۲

همچنین علی‌اصغر نیشابوری، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد نیز در این خصوص، گفت: با توجه به تاکیدات شهردار مشهد درخصوص تقویت سیستم‌های هوشمند در حمل ونقل عمومی به‌ویژه اتوبوسرانی با همکاری سازمان فاوا طرح پرداخت کرایه اتوبوس از طریق گوشی‌های تلفن همراه هوشمند در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در همین راستا کد‌های کیوآرکد مختص هر اتوبوس در داخل اتوبوس‌های خط ۶۲ به صورت آزمایشی نصب که شهروندان می‌توانند از طریق نرم افزار کد خوان «شهرمن» کرایه خود را پرداخت کنند.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد اضافه کرد: از این طریق میزان کرایه از کیف پول الکترونیک تحت عنوان جیب من که درنرم افزار «شهرمن» فعال است کسرمی‌شود.

نیشابوری گفت: این طرح این امکان را برای شهروندان فراهم می‌کند تا بدون مراجعه به باجه‌ها یا محل‌های شارژ من‌کارت از طریق نرم افزار «شهرمن» که بر روی گوشی تلفن همراه هوشمند نصب می‌شود کیف پول الکترونیک خود را شارژ و به راحتی کرایه اتوبوس را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: این طرح در مرحله اول به شکل آزمایشی در ۱۵ اتوبوس خط ۶۲ اجرا شده و درصورت موفقیت در سایر خطوط ناوگان اتوبوسرانی اجرایی خواهد شد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *