اخبار گردشگری مشهد, خدمات گردشگری مشهد

پارکینگ های مکانیزه در مشهد

مشهد

تا آخر سال 1400 پارکینگ مکانیزه ی امامت مشهد راه اندازی می شود.

بنا به گفته مدیرعامل شرکت توسعه ارتباطات ترافیکی شهرداری مشهد، تا پایان سال پارکینگ مکانیزه امامت به عنوان فضای پارکینگی و المانی شهری رونمایی و راه اندازی خواهد شد.

در کلان شهر مشهد به علت کمبود فضای کافی ساخت پارکینگ، در سال‌های گذشته از فناوری پارکینگ‌های مکانیزه با هدف پارک چندین خودرو در کمترین فضای اشغال شده شهری استفاده شده است، اما مدتی است به علت نبود ایمنی کافی در این پارکینگ‌ها و همچنین فناوری قدیمی آن ها، بهره برداری از این پارکینگ‌ها امکان پذیر نیست.

ازاین رو، در چند سال گذشته مدیریت شهری مشهد با استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان داخلی برای تعمیر اساسی این پارکینگ‌ها اقدام کرده است و در شهریور ۱۳۹۹ اولین پارکینگ بازسازی و به روزرسانی شده مکانیزه شهر مشهد در مجموعه باغ ملی بهره برداری شد.

پس از آن عملیات به روزرسانی و تعمیر اساسی این پارکینگ‌ها وارد مرحله بعدی شد و بنا به گفته مدیرعامل شرکت توسعه ارتباطات ترافیکی شهرداری مشهد، تا پایان سال پارکینگ مکانیزه امامت به عنوان فضای پارکینگی و المانی شهری رونمایی و راه اندازی خواهد شد.

سیدجلال‌الدین حسینی‌واعظ در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه در شهر مشهد در مجموع ۱۳ فضای پارکینگی مکانیزه با بهره‌گیری از ۲۲ دستگاه پارکینگ مکانیزه داریم، اظهار کرد: پارکینگ‌های مکانیزه شهر مشهد جزو دارایی‌های مردم این شهر محسوب می‌شود، اما فعالیت این پارکینگ‌ها به علت نداشتن ایمنی کافی و به روزنبودن فناوری در سال‌های گذشته متوقف شده بود.

مدیرعامل شرکت تات با بیان اینکه پارکینگ‌های مکانیزه باید دوباره از نظر مکانیکی و الکترونیکی اصلاح زیرساختی و بازسازی اساسی شود، تصریح کرد: خوشبختانه عملیات بازسازی اساسی این پارکینگ‌ها با بهره‌گیری از توان شرکت‌های دانش بنیان داخلی درحال انجام است و در همین راستا پارکینگ مکانیزه باغ ملی پس از بازسازی اساسی، شهریور پارسال به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به اجرای عملیات بازسازی اساسی در دو پارکینگ مکانیزه واقع در بولوار امامت و خیابان امام رضا (ع) گفت: پارکینگ مکانیزه امامت در ۲۰ طبقه طراحی شده است و عملیات بازسازی این پارکینگ با اجرای زیباسازی آن به‌عنوان المان فاخر شهری تا آخر امسال به پایان می‌رسد و این پارکینگ نیز در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

حسینی واعظ افزود: همچنین عملیات بازسازی اساسی پارکینگ کوچه رانندگان واقع در خیابان امام رضا (ع) نیز درحال انجام است و همه سعی ما این است که این پارکینگ نیز تا پایان اردیبهشت یا نیمه اول خرداد ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

وی ادامه داد: مناطقی که این پارکینگ‌ها در آن ایجاد شده، مناطق پرترافیکی است که راه اندازی دوباره پارکینگ ها، کاهش ترافیک این مناطق را به همراه دارد؛ ازاین رو پیشنهاد کردیم که در بودجه ۱۴۰۱ شهرداری، موضوع بازسازی اساسی دیگر پارکینگ‌های مکانیزه شهر مشهد نیز گنجانده شود.

مدیرعامل شرکت توسعه ارتباطات ترافیکی شهرداری مشهد با بیان اینکه مناقصه‌های مربوط به بازسازی این پارکینگ‌ها به صورت ملی انجام می‌شود، تصریح کرد: در عملیات  بازسازی اساسی در پارکینگ‌های مکانیزه سعی شده است ایراد‌های گذشته کامل رفع و ایمنی این دستگاه‌ها تضمین و تأییدیه آتش نشانی گرفته شود؛ همچنین در پارکینگ‌های بازسازی شده پیمانکار موظف است تا پنج سال ضمانت فنی ارائه دهد و تا ۱۰ سال هم عملکرد دستگاه را تضمین کند.

وی با بیان اینکه ظرفیت پارکینگ‌های مکانیزه شهر مشهد ۵۳۳ فضای پارک خودرو است، ادامه داد: اکنون پارکینگ امام رضا (ع) با ۱۴۰، امامت با ۴۰، پیام با ۲۴، خیام با ۱۲، دانش با ۳۰، سجادی با ۳۰، سرشور با ۶۰، شهید کریمی با ۳۲، فداییان اسلام با ۵۳، سناباد با ۱۲، مصلی با ۱۲ و ۱۷ شهریور با ۴۰ فضای پارک غیرفعال اند و فقط پارکینگ باغ ملی با ۴۸ فضای پارک فعال است.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *