اخبار گردشگری مشهد

سفر 1.7 میلیون گردشگر خارجی به خراسان رضوی

ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: در این مدت 28 میلیون و 590 هزار و 470 نفر به خراسان سفر کردند که 1.7 میلیون نفر آنان گردشگران خارجی هستند. این میزان نسبت به پارسال درصد اندکی رشد داشته است.

وی در ادامه همچنین گفت: 31 هزار و 527 نفر به صورت مستقیم و 42 هزار و 52 نفر به صورت غیرمستقیم در حوزه گردشگری خراسان رضوی اشتغال دارند. هر گردشگر می تواند برای 10 نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال کند بنابراین گردشگری یکی از حوزه های مهم در حل معضل بیکاری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: هم اکنون بیش از دو هزار تاسیسات گردشگری در این استان فعالیت دارد که از این حیث خراسان رضوی رتبه نخست کشور را دارد. 
وی به فعالیت 922 هتل، هتل آپارتمان و مهمانپذیر به عنوان واحدهای اقامتی رسمی در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: آماده سازی این واحدها به همراه واحدهای موقت که هنوز در حال ساماندهی و برنامه ریزی می باشند با هدف میزبانی مطلوب و باکیفیت بالا در ایام نوروز سال 97 انجام شده است.

خراسان رضوی مقصد حدود نیمی از گردشگران خارجی ورودی به ایران است. مشهدالرضا به عنوان دومین کلانشهر مذهبی جهان با بیش از 250 هزار نفر ظرفیت اقامت موقت و دائم سالانه میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است. تاکنون هزار و 500 اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

این تعداد اثر که از سال 1310 تا پایان سال 1393 ثبت و دارای شماره ملی شده اند شامل 930 بنای تاریخی، 471 تپه و محوطه تاریخی، 58 مورد میراث معنوی، 28 مکان رویداد انقلاب اسلامی، چهار اثر طبیعی و دو اثر منقول است. استان خراسان رضوی حدود 10 هزار محوطه، بنا و اثر دارای ارزش تاریخی دارد. استان خراسان رضوی همچنین با 100 رشته صنایع دستی دارای حدود 20 هزار هنرمند فعال در این حوزه است. 14 موزه و 22 مکان تاریخی و فرهنگی در خراسان رضوی زیر نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *