اخبار گردشگری مشهد

مشهد میزبان ۲۸ میلیون زائر در ۱۰ ماهه امسال

محمدرحیم نوروزیان در دومین مجمع مشورتی اصحاب رسانه استان با رویکرد حضور زائران و گردشگران اظهار داشت: به واسطه فرارسیدن ایام تعطیلات عید نوروز و افزایش حضور زائران و گردشگران در شهر مشهد دومین جلسه مجمع مشورتی اصحاب رسانه به مشورت حول کاستی ها و ظرفیت های شهرستان در این زمینه اختصاص یافت.
فرماندار شهرستان مشهد هدف از این جلسه را استفاده از نقطه نظرات اعضا مجمع در خصوص حضور زائران و مسافران در مشهد و کیفیت بخشی به اقدامات ستاد اجرایی خدمات سفر عنوان و بیان کرد: ایجاد زمینه‌های همگرایی و درک مشترک از موضوعات مرتبط با زائران و گردشگران میان رسانه‌ها با مسئولان و دستگاه‌های اجرایی، افزایش سطح خدمات، تسریع در آگاهی بخشی و اطلاع رسانی‌های ضروری در زمینه اطلاعات مورد نیاز زائران از دیگر اهداف این مجمع است.
وی به “مستند نسیان” اشاره کرد و آن را حاوی کمی اغراق دانست و گفت: در شهر مشهد دو نوع بافت فرسوده و تاریخی وجود دارد که باید بین این دو تفکیک قائل شد، برخی از کوچه‌ های محلات مشهد دارای بافت فرسوده هستند و نباید آنها را با بافت تاریخی اشتباه گرفت.
نوروزیان بافت فرسوده شهر را مستلزم بازسازی و نوسازی خواند و عنوان کرد: متولی امور رسیدگی به بافت تاریخی، میراث فرهنگی است و تا زمانی که تنها حدود 37 بافت تاریخی به این نهاد معرفی می‌شود وظیفه نگهداری این تعداد را دارد؛ بنابراین باید تمامی بافت‌های تاریخی ابتدا به میراث فرهنگی معرفی شود و سپس انتظار حفظ و حراست از آن را داشت.
فرماندار مشهد با اشاره به صنعت هتلداری در شهر مشهد، خاطر نشان کرد: طی جلساتی که با اتحادیه هتلداران و مهمان پذیران داشتیم متوجه شدیم در بهترین شرایط پیک مسافری فقط 60 درصد از ظرفیت هتل ها پر می‌شود.
وی با تأکید بر این که سرمایه داران میلیاردها تومان در صنعت هتلداری مشهد سرمایه گذاری می‌کنند، افزود: این که هر نهاد و سازمانی به صورت جدا در امر اسکان و هتلداری دخالت و حجمی از مسافران را به سمت خود جذب کند کار صحیحی نیست.
وی اظهار داشت: در نوروز 97 تعداد 12 هزار تخت نفر شب به صورت رسمی و 160 هزار تخت غیر رسمی در شهر مشهد داریم.
نوروزیان یادآور شد: با کمک شهرداری مشهد 26 ایستگاه استقبال از زائر در سطح شهر نصب شده است تا به سوالات زائران و گردشگران پاسخگو باشد.
وی با بیان این که نوع ارتباط ما با زائران باید تصحیح شود، ادامه داد: ما در شهر مشهد قصد داریم زائران و گردشگران را با فرهنگ رضوی آشنا کنیم و محصولات خود را به فروش بگذاریم، بنابراین باید نسبت به نیازها و دغدغه های آنها آگاه باشیم.
وی با اعلام این که شهر مشهد سالانه میزیان 30 میلیون زائر است، اظهار داشت: طبق آمار ده ماهه سال 96 حدود دو میلیون و 778 هزار و 738 نفر زائر از راه هوایی با پنج درصد رشد، پنج میلیون و 774 هزار و 58 نفر از راه زمینی با یک درصد منفی و 17 میلیون و 102 هزار و 213 نفر با وسایل نقلیه شخصی به شهر مشهد مسافرت کردند.
وی با بیان این که شهر مشهد مجموعاً در ده ماهه سال 96 میزبان بیش از 28 میلیون و 590 هزار نفر زائر و مسافر بوده است، گفت: طبق همین آمار یک میلیون و 699 هزار و 744 گردشگر مسلمان و بیش از چهار هزار گردشگر غیرمسلمان که مجموعاً برابر با یک میلیون و 738 می شود به شهرستان مشهد مسافرت کردند.