اخبار گردشگری مشهد

سفر یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر خارجی به خراسان

یوسف بیدخوری ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: خراسان رضوی تمام امکانات و جاذبه‌های گردشگری را دارد که در راس آن گردشگری زیارتی و مذهبی بوده و مقصد نخست زائران و گردشگران حرم مطهر رضوی بوده است.
وی افزود: پس از گردشگری زیارتی، گردشگری‌های فرهنگی، طبیعی، سلامت، طبیعت‌گردی، بوم‌گردی، کشاورزی و مخاطب خاص خود را دارد و شاهد حضور پرشور گردشگران در مقبره‌های شعرا، 19 منطقه بوم‌گردی فعال و 50 منطقه در حال دریافت مجوز استان، مزارع زعفران و غیره هستیم و همکاری‌های خوبی با بخش خصوصی در حوزه توسعه گردشگری داریم که یکی از آن‌ها دومین سمینار تخصصی و همایش ملی رسانه و گردشگری بوده است و با عوامل برگزاری اجلاس ملی میزبانی ایرانی اسلامی هم که در سال آینده برگزار می‌شود همکاری لازم را خواهیم داشت.
جانشین معاونت گردشگری میراث فرهنگی خراسان رضوی با بیان اینکه مسئولیت دبیرخانه ستاد خدمات سفر بر عهده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده است، خاطرنشان کرد: این دبیرخانه نظارت کامل بر 12 کمیته فعال طرح نوروزی را دارد و در ایام نوروز 97 و در کمیته اسکان نظارت بر واحدهای اقامتی را به دو شکل محسوس و نامحسوس توسط 30 بازرس و اکیپ نظارتی در سطح استان داریم که 20 اکیپ آن در مشهد هستند.
بیدخوری تصریح کرد: در سطح استان 215 هتل، 317 هتل آپارتمان، 390 مهمانپذیر، 645 خانه مسافر، 96 مجمتع پذیرایی، 56 مجمتع گردسگری، 10سفره‌خانه سنتی و 215 مورد انواع تاسیسات گردشگری فعال است و از 75 کشور گردشگر به خراسان رضوی به‌خصوص مشهدالرضا(ع) داریم و برای ایام نوروز 97 پایگاه‌های اطلاع‌رسانی در مبادی ورودی شهر مشهد در سه مسیر نیشابور، چناران و فریمان به مشهد فعال شده تا پاسخگوی زائران و مسافران نوروزی باشند و نقشه راه، بروشور و دیگر ملزومات را در اختیارشان قرار می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته رضایت بالای 90 درصد را در بخش‌های اسکان، اقامت و پذیرانی و میزبانی شایسته داشتیم، تأکید کرد: تنها تعداد محدودی شکایت در بخش تورهای مسافرتی داشتیم که در اسرع وقت و به شکل آنی رسیدگی شد و با متخلفان آن هم به شکل قانونی برخورد شد.
جانشین معاونت گردشگری میراث فرهنگی خراسان رضوی با اشاره به اینکه برای نوروز 97 تاکنون دو جلسه برگزار شده که در آن 22 مصوبه داشته‌ایم، بیان کرد: خدمات سفر در قالب پنجره واحد و توسط سامانه مدیریت یکپارچه و هوشمند راهبردهای توسعه گردشگری ایران به نشانی اینترنتی www.irtss.ir ارائه و درخواست‌های مردمی باید از طریق این سامانه اعلام شود و تمامی اطلاعات لازم و مورد نیاز مردم هم در این سامانه بارگذاری شده است.
 بیدخوری گفت: شماره راهنمای 137 برای شهروندان مشهدی و برای تماس موبایلی و سایر شهرها شماره 096308 و همچنین شماره 09629 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات و رسیدگی به شکایات هستند.
وی افزود: کمیته نظارت بر سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه‌های بین راهی از 5 ماه قبل فعال شده و این کمیته جلسات متعددی را داشته و نظارت‌های میدانی را صورت داده و گزارشات آن ارسال شده تا شاهد کمترین مشکل در نوروز 97 باشیم و برنامه‌های طرح نوروزی از 25 اسفند ماه امسال تا 15 فروردین ماه سال آینده ارائه می‌شود.
جانشین معاونت گردشگری میراث فرهنگی خراسان رضوی با بیان اینکه در حوزه سوغات زائر نمایشگاه تخصصی سوغات و صنایع دستی استان از 4 تا 11 فروردین ماه سال 97 در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود، گفت: همزمان با این نمایشگاه هم برپایی نمایشگاه نوروزگاه را در همین مکان خواهیم داشت و اختتامیه این رویداد هم همزمان با میلاد فرخنده امام علی(ع) با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهری برگزار می‌شود.
بیدخوری تصریح کرد: در 9 ماهه اول امسال ورود یک میلیون و 700 هزار گردشگر را به استان داشته‌ایم و در سال گذشته هم به همین میزان بوده است و کاهش و افزایشی نداشته‌ایم و حتی معتقدیم که در نوروز 97 با توجه به گرانی ارز شاهد سفرهای خارجی کمتری خواهیم بود و به همان نسبت رشد سفرهای داخلی در کشور و به‌ ویژه استان داشته باشیم و برای ورود زائران خارجی نوروزی هم افزایش میزان حضور را پیش‌بینی کرده‌ایم، متوسط آمار حضور زائر و گردشگر 2.5 روز بوده و خبرهای منتشره با مدت زمانی 10 روز صحت ندارد.
وی تأکید کرد: معتقدیم که گرانی‌ها خیلی در میزان ماندگاری تاثیرگذار نبوده و حتی خدمات ویژه‌ سفرهای هوایی، ریلی و جاده‌ای را با کمترین هزینه خواهیم داشت و حتی اعلام می‌کنیم که این خدمات ارزان‌تر از سایر استان‌ها ارائه می‌شود.
جانشین معاونت گردشگری میراث فرهنگی خراسان رضوی با بیان اینکه کارت سفر برای کارمندان دولت در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: برای خبرنگاران هم برنامه‌های مختلفی در قالب‌ تورهای مختلف در شهرستان‌های استان داشته‌ایم و خراسان رضوی قابلیت‌های زیادی در حوزه گردشگری دارد و جا دارد که رسانه‌های ملی هم نگاه ویژه‌تری به این استان داشته باشند و انعکاس اخبار تنها در سطح استانی نباشد.