مجله گردشگری

هفت حوض ، یکی از دیدنی ترین نقاط طبیعی مشهد

هفت حوض

چگونه به هفت حوض برویم؟

برای رسیدن به بوستان طبیعی هفت حوض باید به منطقه سیدی و سمت کوه های خلج بروید که در جنوب شرقی مشهد است. خوشبختانه تابلوهای راهنمای مسیر کمک زیادی به پیدا کردن جاده خلج و آدرس هفت حوض می کنند. بعد از طی حدود 3 کیلومتر از جاده خلج، به یک دو راهی می رسید که مسیر سمت چپ به بوستان هفت حوض می رسد، در آنجا باید اتومبیل را پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده بروید. با توجه کوهستانی بودن منطقه و عدم وجود نور کافی در شب، بهتر است ورود و خروج به منطقه را در هنگام روشنایی روز انجام دهید.

هفت حوض

هفت‌حوض ‌حوض چطور شکل گرفته است؟

احتمالاً اولین باری که تصاویر هفت حوض یا خود آن را از نزدیک ببینید، از خودتان بپرسید که شکل گیری این حفره ها در این سنگ ها چگونه است. هزاران سال است که این حوضچه ها با اندازه های مختلف در دل سنگ ها جا باز کرده اند و شکل گرفتن آنها به دلیل جریان پیدا کردن باران های پرشدت و اسیدی، روی سنگ های آهکی است.

در بوستان هفت حوض چه دیدنی هایی در انتظارمان است؟

در همان ابتدای بوستان هفت حوض، تعدادی آلاچیق و امکانات دیگر را می بینید که برای استراحت و پیکنیک خانواده ها ساخته شده است. قسمتی کوتاهی از مسیری که به سمت حوض ها می رود، سنگ فرش شده و فضای خوبی برای تفریح و اتراق افرادی است که نمی توانند به مسیر صخره ای بروند.
بعد از گذشتن از این قسمت، باید نزدیک به دو کیلومتر روی صخره های صیقلی و شیب دار پیاده روی کنید. شاید کمی خسته شوید، اما با رسیدن به اولین حوضچه و در ادامه آن حوضچه های بعدی، همه خستگی از تن شما بیرون میرود. تماشای پیچ و تاب جریان آب از یک حوض به حوض دیگر و صدای آب در سکوت منطقه، یک روز فراموش نشدنی برایتان می سازد.
از طرف دیگر اشکال عجیب و دیدنی ایجاد شده در این صخره ها، منظره های فوق العاده ای برای عکاسی به شما می دهد. پس، دوربینتان را دربیاورید تا از هفت حوض تصاویر بی نظیری بگیرید که شاید قبلاً، فقط در فیلم های تخیلی آن را دیده اید.
اگر می خواهید گشت کاملی در منطقه بزنید و از همه حوضچه ها دیدن کنید، پوشیدن کفش اسپرت و لباس راحتی به پیاده روی آسان تر روی سنگ های صیقلی و شیب دار کمک می کند. توصیه می کنم مراقب سر خوردن و سقوط در حوضچه ها باشید.

هفت حوض
چه موقعیت های تفریحی و دیدنی دیگری در هفت حوض وجود دارد؟

کوهنوردان، سنگنوردان و دوچرخه سواران از این جاذبه کم نظیر گردشگری برای بالا بردن آدرنالین وهیجان بیشتر استفاده می کنند. دوچرخه سواری در منطقه خلج، و به خصوص بین مسیرهای سنگی پارک هفت حوض طرفداران خاص خودش را دارد. همچنین در نزدیکی هفت حوض، صخره عظیمی وجود دارد که به سنگ سیاه معروف است. سنگ سیاه یکی از محل های مورد علاقه سنگ نوردان برای تمرین و به چالش کشیدن خودشان است.

راه اندازی سایت پرنده نگری در این منطقه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آن است، به خصوص می تواند در آموزش و افزایش آگاهی کودکان در حوزه پرندگان مفید باشد. در حال حاضر بیش از 80 گونه از پرندگان مختلف در هفت حوض مشاهده شده اند.

هفت حوض
چه فصلی برای بازدید از هفت حوض بهتر است؟

بهار و پاییز فصل های مناسبتری برای گردش در هفت حوض هستند، خصوصاً بهار. در بهار هوا فوق العاده لطیف است، آب بیشتری در حوضچه ها جاری است و دامنه کوها سرسبز هستند. اما هفت حوض در پاییز خلوتی و آرامشی دارد که پیاده روی و کوهنوردی در آن را بسیار دلپذیر می کند. البته با وجود خطر گسترش ویروس کرونا در تفرجگاه‌ها و حفظ سلامت گردشگران، این منطقه گردشگری تا اطلاع ثانوی تعطیل است، تا بعد از رفع این بحران درهای آن مجدداً به روی علاقمندان باز شود.

بوستان هفت حوض چه امکانات رفاهی دارد؟

در قسمت ابتدایی بوستان هفت حوض و در مسیر حرکت به سمت حوضچه ها، امکانات رفاهی مانند آلاچیق، سوپر مارکت، رستوران سنتی، سرویس بهداشتی و پارکینگ برای بازدیدکنندگان ساخته شده است. مهمانان می توانند اقلام مورد نیاز برای پیکنیک و پیاده روی را در اینجا تهیه کنند.
بعد از گفتن همه این زیبایی ها خوب است بدانیم که با گردشگری اصولی از این جاذبه های بی نظیر طبیعی اطرافمان می توانیم در کنار مزایای شخصی، به آگاهی رسانی و گسترش صنعت توریسم در شهر و کشورمان کمک کنیم.

آدرس: منطقه سیدی- کیلومتر 3 جاده خلج

 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *