اخبار گردشگری مشهد, جاذبه های مشهد, زیارت و حرم مطهر رضوی

نمایشگاه علمی پژوهشی آستان قدس رضوی

آستان قدس

برگزاری نمایشگاه علمی پژوهشی آستان قدس رضوی در حرم امام رضا (ع)

همزمان با هفته پژوهش، نمایشگاهی با محوریت معرفی دستاوردهای علمی و پژوهشی آستان قدس رضوی در امام رضا(ع) افتتاح شد.

این نمایشگاه صبح امروز، طی مراسمی با حضور عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی افتتاح شد. در همین راستا موسساتی همچون بنیاد پژوهش‌های اسلامی، بنیاد فرهنگی رضوی، دانشگاه‌های بین‌المللی امام رضا(ع) و علوم اسلامی رضوی، موسسات به‌نشر و آفرینش‎های هنری، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این نمایشگاه به عرضه آثار و دستاوردهای علمی و پژوهشی خود می‌پردازند.

موسسه آفرینش‌های هنری در کنار سایر مراکز علمی آستان قدس رضوی در این نمایشگاه حضور یافته و به عرضه و معرفی مجموعه هشت جلدی «شاهکارهای هنری» و کتب پژوهشی ادبی و هنری شامل، «کاشی‌کاری در حرم رضوی»، «بهشت هنر»، «نقش نهان»، «نسیم ملکوت»، «روضه رضوان» و «گوهری» می‌پردازد.

همچنین معرفی کتب ادبی منتشر شده در این موسسه از سال ۹۷ به بعد با عناوین «باب هفتم بهشت»، «از سمت گناباد»، «شوق زیارت» ، «با عشق تا دمشق»، «دیوان محرم خراسانی»، «دیوان آذر خراسانی»، «دیوان نگارنده»، «چلچراغ هدایت»، «چلچراغ صلوات» و… و آشنایی با کارهای در دست اقدام این موسسه همچون «کاشی‌کاری در صحن‌های کهن حرم رضوی»، «مقرنس ۱ و ۲»، «حجاری در هنر و معماری حرم رضوی»، «آثار چوبی در حرم رضوی» و«فلزکاری در حرم رضوی» از دیگر دستاوردهای پژوهشی این موسسه در نمایشگاه یاد شده است.

همچنین در این نمایشگاه، طراحی نظام‌واره برنامه‌ریزی فعالیت‌های موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با رویکرد مسئله محور در قالب‌های زیارت، هنر، مکتب، ارکان تحولی موسسه، رویکردهای تحولی و کلان پروژه در زمینه تحولات محصولات فرهنگی هنری(سوغات زائر) و… در قالب پوستر و شاسی برای مخاطبان تبیین شده است.

معرفی ثبت اختراعات دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)

رونمایی از کتاب‌هایی همچون «روش‌های تصمیم‌گیری چند شاخصی»، «روش‌های تصمیم‌گیری»، «ورزش سالمندی و طرح نهایی سالمندی» و ثبت اختراعات دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) با موضوعات دی‌اکسید کربن بازدمی، مواجهه فردی با نور، دستگاه آنالایزر، دستگاه تحریک گرمایی جهت سنجش آستانه درد، دستگاه صفحه شطرنجی، دستگاه کدورت سنج، دستگاه منبع نور، دستگاه نوکو اسپری، مواجهه فردی با نورو… از جمله دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) است که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در غرفه‌ای مجزا به معرفی و دستاوردهای علمی و پژوهشی خود از ابتدای تاسیس تا کنون پرداخته است، این سازمان ضمن ارائه پژوهش‌های انجام شده، پایان‌نامه‌ها، مقالات و کتاب‌های منتشر شده طی دو سال اخیر را نیز به بازدیدکنندگان معرفی کرده است.

معرفی آثار فاخر پژوهشی

یکی از برنامه‌های محوری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این نمایشگاه رونمایی از ۱۲ اثر فاخر پژوهشی از جمله جلد چهل‌وسوم کتاب ارزشمند «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته»، «آسیب‌شناسی زیارت با تمرکز بر زیارت رضوی»، «حسابداری وقف»، «خادم تراز؛ ۴۰ شایستگی خادم امام رضا(ع)»، «شیعه و مکتب گنوسی»، جلدهای اول و دوم «عیون اخبار الرضا»، «تاریخ میهمانسرای آستان قدس رضوی» و… است.

همچنین آثار منتشر شده از سال گذشته تا کنون، معرفی کتاب‌های برگزیده در محافل علمی و جشنواره‌های متعدد و برخی از عناوین همایش‌ها و نشست‌های علمی و تخصصی یک سال گذشته از دیگر فعالیت‌های این مرکز در نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی آستان قدس رضوی به شمار می‌رود.

دانشگاه علوم اسلامی رضوی نیز در این نمایشگاه علاوه بر عرضه و معرفی مجلات علمی، به معرفی تازه‌های نشر خود در سال جاری پرداخته است. «آسیب‌های ادعایی حاکمیت دینی؛ بررسی و نقد قرآنی و روایی»، «درآمدی بر دانش غریب القرآن؛ با نگاهی به نقش شیعه در پیدایش و گسترش آن»، «کلیات حقوق اسلام»، «مبانی اقتصاد سنجی مقدماتی»، «اخلاق حرفه‌ای آموزش در منابع اسلامی»، «مهندسی قرارداد اجاره موقوفات در سنجۀ اصل رعایت غبطۀ وقف»، «فقه فضای مجازی» و… از جمله آثار عرضه شده این دانشگاه است.

آشنایی با روش‌های آموزشی در مدارس امام رضا(ع)

بنیاد فرهنگی رضوی در این نمایشگاه در قالب پوستر به معرفی مدرسه کارآفرین به عنوان محلی برای پرورش نوآوران ملی پرداخته و فعالیت این مدارس را در مقاطع مختلف تحصیلی به مخاطبان معرفی کرده است. طراحی و برنامه نویسی سامانه یادگیری بر خط مدارس امام رضا(ع)، نقش آفرینی همه شرکای تربیتی(معلم، دانش آموز و ولی)، جذابیت محیط کاربری و… از برنامه‌های تحولی مدارس امام رضا(ع) به شمار می‌رود که در این نمایشگاه معرفی شده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، همچنین معرفی دستگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی و اهداف آن‌ها همچون دستگاه جمع جادوی، کارگاه‌های آموزش قلم‌زنی و حکاکی روی سنگ و مس، ماشین تقریب یا گرد کردن عدد، بازی گردونه و… از دیگر دستاوردهای این بنیاد است که در در معرض دید عموم بازدیدکنندگان این نمایشگاه قرار گرفته است. این نمایشگاه از ۲۴ تا ۲۷ آذر ماه همزمان با هفته پژوهش در تالار قدس کتابخانه مرکزی حرم رضوی دائر است.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *