اخبار گردشگری مشهد

ارائه نقشه‌ هوشمند به گردشگران نوروزی در مشهد

نرگس شالچیان در نشست خبری تشریح برنامه‌های نوروزی معاونت امور گردشگری و زائران شهرداری مشهد، اظهار کرد: با توجه به اینکه متولیان اداره شهر مشهد، نوید نوروز شادی را به مردم داده بودند تلاش کردیم در سازه و محتوای برنامه‌ها این موضوع را لحاظ کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در شهر مشهد در ایام نوروز 26 پایگاه در نقاط پرتردد و 5 پایگاه در مبادی ورودی با عنوان مراکز اطلاعات سفر ایجاد می‌شود، این مراکز قبلا با نام پایگاه راهنمای زائر بودند که به مرکز اطلاعات سفر تغییر نام دادند.

مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد اضافه کرد: در این پایگاه‌ها نیروهای انسانی متخصص در صنعت گردشگری یا افرادی که در این زمینه آموزش‌ دیدند به‌کار گرفته شدند، همچنین در این مراکز اطلاع‌رسانی از طریق نقشه‌ های هوشمند برای اولین بار انجام می‌گیرد تا نقشه‌ های هوشمند به گردشگران ارایه شود. 

وی با بیان اینکه شهروندان در ایام نوروز میزبان مسافران نوروزی می‌شوند، افزود: یک صفحه تلگرامی ایجاد شده است تا سوالات مسافران در آن مطرح و پاسخ‌ها از طریق شهروندان ارایه شود و بر این مبنا تعامل میان شهروندان و مسافران شکل می‌گیرد، همچنین صفحه اینستاگرامی ایجاد شده تا مسافران لحظاتی که در مشهد می‌گذرانند را در آن ثبت کنند. 

شالچیان گفت: تدوین نقشه‌ های به‌روزرسانی شده گردشگری با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ، طراحی بازی‌های فکری برای کودکان و انعقاد تفاهم نامه با سازمان‌های مختلف از دیگر اقدامات صورت گرفته برای نوروز است، در این راستا تفاهم‌نامه‌ای با سازمان تاکسیرانی منعقد شد که براساس آن 300 تن از تاکسیرانان، زبان عربی و انگلیسی را آموزش می‌بیند، چراکه این افراد بیشترین تعامل را با مسافران و گردشگران در مشهد دارند. 

وی با بیان اینکه 18 مرکز اسکان در مشهد درنظر گرفتیم، افزود: با توجه به گلایه اتحادیه هتل‌آپارتمان‌داران و هتل‌داران از خالی ماندن ظرفیت اشغال این اقامتگاه‌ها تلاش کردیم که ظرفیت اسکان در مراکز خود به میزان 30 درصد را کاهش دهیم تا مردم به این مراکز سوق یابند. این کاهش به صورت پلکانی ادامه می‌یابد تا این که مراکز اسکانی نداشته باشیم.

مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد گفت: در ایام عید از ظرفیت کمپ غدیر که نام آن به بوستان زائرپذیر غدیر تغییر کرده است کم نکردیم و این مجموعه ظرفیت پذیرش 16 هزار نفر را داراست.

وی با اشاره به ایجاد دبیرخانه‌ای برای توس به نام دوازده رخ افزود: برنامه‌‌ریزی‌هایی با آستان قدس برای برگزاری ویژه برنامه‌ در آرامگاه فردوسی انجام گرفته است، جشن‌هایی در آرامگاه برگزار می‌شود که به شهروندان اطلاع رسانی می‌کنیم، همچنین هفت اتوبوس برای اجرای نمایش هفت‌خوان رستم با حضور یک نقاله سرای داستان‌های فردوسی در نظر گرفتیم.

شالچیان با اشاره به برپایی خیابان غذا در مشهد گفت: این  برنامه از اول فروردین ماه در خیابان باهنر برپا می‌شود و مجوزهای برگزاری آن گرفته شده است.

 نقشه هوشمند کامل و جامع شهر مشهد

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *