آب و هوای مشهد

مشهد امسال کم بارش ترین سال خود را در 60 سال اخیر تجربه میکند

 

آمار‌ها نشان می‌دهد که خشک سالی و کمبود بارش قرار نیست به این زودی دست از سر خراسان رضوی و مشهد بردارد. سه روز پیش بود که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اعلام کرد در نیم سال ابتدایی امسال، استان شاهد کاهش ۶۵ درصدی بارندگی بوده است و امسال پاییز کم بارش تری را نسبت به سال‌های گذشته خواهیم داشت.
مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی هم با تأیید این گفته‌ها و با اشاره به کم بارشی بی سابقه در شهر مشهد گفت: ایستگاه مشهد در سال زراعی ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ کم بارش‌ترین سال دوره آماری ۶۰ ساله را پشت سر گذاشته است و بارش‌ها در پاییز امسال کمتر از حد نرمال خواهد بود.
محسن عراقی زاده با بیان اینکه در سال زراعی گذشته در مشهد فقط ۹۵ میلی متر باران باریده است، توضیح داد: این میزان در میانگین دوره آماری ۶۰ ساله حدود ۲۳۸ میلی متر بود. میانگین بارندگی در مشهد طی سال زراعی گذشته نسبت به سال زراعی قبل آن ۶۷ درصد و نسبت به دوره آماری بلند مدت ۶۲ درصد کاهش داشته است.
وی میزان بارش باران در فصل پاییز را طبق پیش بینی‌های فصلی کمتر از حد نرمال دانست و گفت: بارش باران در شمال شرق و در این فصل شایان توجه نیست و نخواهد بود و دمای هوا نیز در شمال شرق در هفته اول مهرماه حدود ۴ درجه بیش از نرمال، اما در هفته بعد حدود نرمال و در هفته‌های بعد حدود ۱ تا ۲ درجه کمتر از نرمال خواهد بود.
عراقی زاده ادامه داد: طی شش هفته آتی بارش کشور در محدوده کمتر از نرمال است و بارش‌ها بیشتر به استان‌های ساحلی خزر به ویژه گیلان و مازندران محدود خواهد بود و شمال شرق از بارش باران شایان توجه محروم خواهد بود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *