اخبار گردشگری مشهد

مشهد، پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی

گلباران حرم امام رضا

شهر مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شده است.

معاون ساماندهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور گفت: در رویداد ملی فهما، مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شد.

مرتضی طاهریان، معاون سامان‌دهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور و دبیر سومین رویداد ملی فهما، امروز، ۲۱ اردیبهشت‌ماه در نشست خبری آئین پایانی رویداد ملی فهما که در هتل آفتاب ولایت مشهد برگزار شد، اظهار کرد: قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران، به ویژه در بخش فرهنگ مربوط به جریان مسجدی است و این بخش در تمام عرصه‌ها نقش خود را به خوبی ایفا کرده است‌.

ایفای این نقش از ابتدای انقلاب اسلامی، در طول جنگ تحمیلی و پس از آن در رویدادهای طبیعی مشهود است. مردم کشور نیز با سلایق مختلف در زمان‌های بحرانی در کنار یکدیگر هستند و مسجد در این اوقات به عنوان پایگاه آن‌ها محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ماموریت اصلی کانون های مسجد که در حوزه فرهنگ و هنر است گفت: ما یک خلاء داشتیم که توانمندی‌های بچه‌های مسجدی، به‌ویژه در حوزه فرهنگ و هنر به درستی عرضه نمی‌شد و این وظیفه ذاتی کانون‌های مساجد بوده است. به همین دلیل از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ اقدامات اولیه صورت گرفت تا اینکه ظرفیت‌ها را بهتر بشناسیم و بهتر عرضه کنیم. در حال حاضر سامانه بچه‌های مسجد محلی برای بارگزاری توانمندی‌های نوجوانان و جوانان مسجدی شده است.

معاون سامان‌دهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر کشور فعالیت دارند و ما تلاش کردیم که با طراحی رویداد ملی فهما به فعالیت‌های این کانون‌ها انسجام بخشیم‌ که ۱۹ هزار و ۸۶۵ کانون در این طرح همراه شدند.

طاهریان تصریح کرد: در این میان دو سیاست جدی از جمله انتظام‌بخشی و کیفی‌سازی را دنبال می‌کنیم که تاکنون در مرحله انتظام‌بخشی قرار داشته‌ایم و پس از آن به مرحله کیفی‌سازی خواهیم رسید. در رابطه با بخش انتظام‌بخشی می‌توان گفت که فعالیت‌های بچه‌های مسجدی در قالب سه شبستان فرهنگ، هنر و نوآوری و ۱۲ رواق طراحی شده است.

وی ادامه داد: رویداد ملی فهما موجب شد تا فعالیت‌های کانون‌ها به صورت کاملا مدون و ثبت‌شده در سامانه بچه‌های مسجد بارگزاری شود. ضمن اینکه در رویداد ملی فهما از ۱۳ کانون در قالب ۱۲ رواق و در کنار آن نیز از ۲۴ کانون دیگر تقدیر خواهد شد.

طاهریان با بیان اینکه کانون‌های برتر در رویداد ملی فهما علاوه بر دریافت هدایای نقدی مورد حمایت نیز قرار می گیرند، گفت: به عنوان نمونه کانون‌های برتر برای دریافت کارت اعتباری فهماکارت در اولویت قرار دارند و کانون‌های برتر در حوزه کارآفرینی برای دریافت تسهیلات لازم به وزارت کار معرفی خواهد شد.

دبیر سومین رویداد ملی فهما با اشاره به کانون‌های فعال مساجد در روستاها عنوان کرد: با توجه به امتیازات در طرح ملی فهما حدود ۴۸ درصد و تقریبا نیمی از فعالیت‌ها مربوط به کانون‌های فعال در روستاها است و پنج استان شامل قم، خراسان رضوی، گلستان، چهار محال بختیاری و اردبیل به مرحله پایانی داوری پایتخت فهما راه پیدا کردند.

وی گفت: پس از تجمیع نظر داوران در رویداد ملی فهما، استان خراسان رضوی به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شد و روز جمعه ۲۳ اردیبهشت‌ماه این عنوان به صورت رسمی اعلام خواهد شد. خراسان رضوی همیشه مبداء اقدامات خوب فرهنگی بوده و در سال ۱۴۰۱ با تلاش بیشتر در حوزه فرهنگی و سایر حوزه‌های مرتبط با مساجد ورود خواهد کرد.

طاهریان خاطرنشان کرد: مراسم تجلیل از کانون‌های برتر مساجد سراسر کشور همزمان در روز جمعه ۲۳ اردیبهشت‌ماه در مشهد برگزار خواهد شد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *