اخبار گردشگری مشهد, جاذبه های مشهد

مرمت بنای قدیمی سرای عزیزالله اف در مشهد

مرمت

سرای قدیمی <<عزیز الله اف>> در شهر مشهد مرمت می شود.

موضوع مرمت و بهسازی «سرای عزیزالله‌اف» در جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای کمیسیون با آن موافقت کردند.

حمید ضمیری در حاشیه این جلسه با بیان اینکه این سرای تاریخی، در نزدیکی مدرسه علمیه «عباسقلی‌خان» و قطاع ۴ منطقه ثامن قرار گرفته، اظهارکرد: سرای «عزیزالله‌اف» متعلق به دوره پهلوی اول و دارای ۲۰۰۰ مترمربع عرصه است که در سال ۱۳۷۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی افزود: در طرح‌های تفصیلی هم توجه ویژه‌ای به این بنای تاریخی و حفظ آن شده که مدیریت شهری نیز مجری این سیاست‌ها و حامی حفظ بناهای این‌ چنینی است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی مشهد با اشاره به شرایط نامناسب این بنا و نشست زمین که ترک‌های جدی را در بدنه آن ایجاد کرده است، گفت: شرایط حاکم، سرای عزیزالله‌اف را در معرض تهدید جدی قرار داده و حسب دستور قضایی، بخشی از واحدهای تجاری این مجموعه تا زمان ایمن‌سازی و مرمت، تخلیه شده‌اند.

ضمیری اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای برای مرمت این سرای بین شهرداری مشهد و اداره‌کل میراث فرهنگی استان منعقد شده تا بتوانیم نسبت به ترمیم و بهسازی این اثر تاریخی و فرهنگی اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه مقاوم‌سازی اولیه این بناء حدود ۲.۴ میلیارد تومان برآورد شده، گفت: شورای شهر و مدیریت شهری این هزینه را براساس تفاهم‌نامه پرداخت خواهد کرد؛ مرمت و مقاوم‌سازی باید بر اساس اولویت‌بندی صورت گیرد و از هزینه کرد روی موارد غیرضروری به جد پرهیز شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی مشهد خاطرنشان کرد: کمک‌های مالی شهرداری در این خصوص باید در حساب‌های فی‌مابین شهرداری و دولت لحاظ شود.

سیدحسین علوی‌مقدم، نایب رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی مشهد گفت: توجه به بافت‌ها و بناهای تاریخی به افزایش درآمد پایدار شهری کمک می‌کنند و از همین حیث از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

وی افزود: در عین حال باید توجه داشت که توجیه این هزینه‌کرد برای مرمت بناهای تاریخی و حفظ آن‌ها، به روشنی تبیین شود.

مهدی ناصحی، عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی مشهد نیز در این جلسه با بیان اینکه شهرداری نسبت به میراث ایرانی و اسلامی مسئولیت دارد، گفت: مرمت و مقاوم‌سازی بناهای تاریخی باید به صورت کلان درنظر گرفته شود و با اتکاء به سیاست‌های کلان، به این موضوع ورود موثر داشته باشیم.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری موضوعات حقوقی درخصوص مرمت سرای عزیزالله‌اف، افزود: مساعدت و کمک شهرداری را در قالب تهاتر پیگیری خواهیم کرد ولی این مهم نباید موجب تعلل در اجرای پروژه مرمت شود.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی مشهد، ناصحی تصریح کرد: توان و ظرفیت حداکثری باید روی این موضوع متمرکز شود و مرمت و بازسازی بنا را مطالبه کنیم تا هرچه زودتر رقم بخورد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *