مجله گردشگری

قران دستخط مولود کعبه در موزه آستان قدس رضوی

موزه

موزه ی آستان قدس رضوی به قران با دستخط مولود کعبه مزین شده است.

در موزه آستان قدس رضوی هفت قرآن منسوب به دستخط ائمه معصومین (ع) وجود دارد که از آن جمله می توان به قرآن منسوب به حضرت علی (ع) اشاره کرد.

مهدی قیصری‌نیک، معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی، به شاخصه‌های ارزشمند این نسخه اشاره و اظهار کرد: قرآن منسوب به امام علی (ع) که به خط کوفی ۱۵ سطری کتابت شده به دوران نخست اسلامی تعلق دارد. این قرآن در سال ۱۰۰۸ هجری قمری توسط شاه عباس صفوی وقف حرم مطهر امام رضا(ع) شده و وقف‌نامه آن را شیخ بهایی در پشت برگ اول نسخه نگاشته و در حاشیه‌ها و صفحه آخر آن یادداشت‌های تاریخی «داخل عرض شد»، «زیارت شد» و «ملاحظه شد» با مهر متصدیان وقت از شعبان ۱۲۶۶ تا ۱۹ شوال ۱۳۴۲ هـجری قمری ثبت شده است.

وی ادامه داد: ویژگی‌های متعدد این نسخه خطی بیانگر قرائات، رسم‌الخط، شمارش آیات، اسماء سور و ترتیب مصحف است که از سوره هود تا پایان سوره کهف به خط کوفی در ۶۹ برگ روی پوست کتابت شده است.

معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی به دیگر آرایه‌های این نسخه نفیس اشاره داشت و گفت: قرآن منسوب به امام علی (ع) در صفحات دوم و سوم دارای تذهیب بوده و اسامی سوره‌ها و عدد هر ۱۰ آیه در دایره زرین به خط زر با تحریر آمده و در آخرین صفحه رقم «کتبه علی‌بن ابی طالب» نوشته شده است.

از دیگر آثار مرتبط با حضرت علی (ع) می توان به تابلو نقاشی خط «علی ولی الله» به عنوان یکی از آثار نفیس موجود در موزه اشاره کرد. این تابلو اثر هنرمندان مجتمع آموزشی ابرار است که در ابعاد ۴۶ در ۳۷ سانتی‌متر و با خط ثلث جلی و تکنیک گواش و رنگ طلایی به سبک کلاژ مقوا بر تخته سه‌لایی اجرا شده است.

تابلوی منبت روی چوب با نقش عطردان و نوشته نادعلی و اسامی پنج‌ تن (ع) از اثرهای دیگر موزه است. در این تابلو که شبیه عطردان بزرگی است، قسمتی از دعای ناد علی منبت کاری شده است. اثر بعدی تابلو خوشنویسی و تذهیب «یا مولا علی(ع)» اثر سید جمال ناصری است که در معرض بازدید عموم قرار گرفته است. خالق اثر در کنار تذهیب عبارت «یا مولا علی(ع)» را هم به صورت خط ثلث جلی متعاکس نوشته است.

در موزه‌های آستان قدس رضوی برخی دیگر از آثار مرتبط با مولای متقیان حضرت علی ابن ابوطالب (ع) به شرح ذیل وجود دارد:

تابلو «ولایت حضرت علی (ع)» اثر اهدایی حسین رزاقی. عصا با نقش غدیر خم اهدایی مرتضی سلیم، هنرمند شیرازی، در سال ۱۳۹۱. قطعه‌ای از کاشی حرم مطهر حضرت علی (ع) در قاب طلایی رنگ. تابلو (یک لنگه در) چوبی با کتیبه ناد علی با نقش عطردان و اسامی پنج تن اهدایی آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان. تابلوی حدیث نبوی «علی مع القرآن و القرآن مع علی» اثر جلیل خدایی و تابلو «علی ولی الله» اثر اهدایی آقای اسکندری.

در سندی موجود در آرشیو مدیریت اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی فهرست و مشخصات قرآن‏ها و کتاب‏های وقفی و قرآن‏های به خط ائمه (ع) و سایر نفایس وقفی، تحویلی به میرغیاث‌الدین محمد حسینی، کتابدار کتابخانه آستان قدس، در شعبان ‎۱۰۱۰ هجری قمری ثبت شده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی علاقه‌مندان به آثار تاریخی و فرهنگی می‌توانند از این نسخه نفیس که در ورودی موزه قرآن و هدایای رهبری واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی به نمایش گذاشته شده از ساعت هشت تا ۱۲.۳۰ بازدید کنند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *