اخبار گردشگری مشهد, جاذبه های مشهد

قالیچه افشان دروه صفویه در موزه فرش مشهد

قالیچه

از قالیچه افشان متعلق یه دوره صفوی در موزه فرش رونمایی شد.

همزمان با هفته گرامیداشت موزه و میراث فرهنگی طی مراسمی از قالیچه افشان متعلق به دوره صفوی در موزه فرش آستان قدس رضوی رونمایی شد.

مسئول گنجینه فرش و منسوجات موزه آستان قدس رضوی گفت: محل بافت اینرونمایی از قالیچه افشان متعلق به دوره صفوی در موزه فرش رضوی قالیچه نفیس شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی است که در ابعاد ۱۴۱ در ۱۸۵ از جنس تار و پود پنبه و پرز پشم بافته شده است.

عبدالحسین ملک جعفریان رنگ زمینه فرش را در حاشیه آبی تیره و در وسط صورتی رنگ عنوان کرد و گفت: در سراسر این قالیچه نفیس نقوش ختایی افشان به چشم می‌خورد و شاخ و برگ و گل‌های شاه عباسی با رنگ‌های سبز و زرد و آبی در آن خودنمایی می‌کند.

وی تصریح کرد: این قالیچه ارزشمند در سال ۱۳۹۰ توسط شرکت فرش آستان قدس رضوی برای نگهداری و نمایش در موزه آستان قدس رضوی خریداری شده است.

جعفریان ادامه داد: در حال حاضر ۱۱ تخته فرش نفیس از دوران صفویه در موزه فرش آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که قالی «افشان بندی»، قالی «افشان شاه عباسی گلابتون دار» و قالیچه «محرابی باغی» از جمله آن‌ها به شمار می‌رود. موزه فرش آستان قدس رضوی با داشتن ۳ طبقه فضای نمایشی و ۱ طبقه که به مخزن اختصاص داده شده است در زیر بنایی به مساحت ۶ هزار و ۶۴۷ متر مربع یکی از بزرگترین موزه های تخصصی فرش جهان به شمار می‎رود.

وی افزود: این موزه شامل مجموعه ه‎ای غنی از قالی های نفیسی است که طی دوره های مختلف توسط ارادتمندان امام رضا (ع) اهدا و یا توسط آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم مطهر و بیوتات آن خریداری شده است.

مسئول گنجینه فرش و منسوجات موزه آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در این گنجینه کم نظیر ۱۰۲ تخته قالی و قالیچه که از نفیس ترین شاهکار‌های هنری به شمار می‎رود و قدمت‎شان از دوره صفویه تا دوره معاصر است، در معرض دید علاق‎مندان قرار دارد و همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۲ پذیرای بازدید علاقمندان است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *