مجله گردشگری

فریمان، همراهی تاریخ با طبیعت زیبا

فریمان

 

فریمان که از شهرهای اطراف مشهد است موجب شده تا با قرار گرفتن در مسیر گردشگری شرق خراسان رضوی از پتانسیل‌ها و فرصت مناسبی برای جذب گردشگر برخوردار باشد. شاید کمتر زمانی باشد که با رفتن به دل طبیعت منحصر به فرد این منطقه نتوان حیوانات وحشی چون قوچ، آهو و انواع پرندگان را مشاهده کرد؛ از سویی آب و هوای مطبوع، طبیعت زیبا، باغات غنی، موجب شده که این شهرستان از دیرباز به عنوان یکی از ییلاقات فوق العاده این ناحیه شناخته شود.

همجواری این شهر با جاده تاریخی ابریشم موجب بیشتر شدن اهمیت فریمان شده و این شهر را به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی باستانی شمال شرق کشور معرفی کرده است. وجود بیش از 150 اثر تاریخی به جای مانده از دوران قدیم موجب شده این منطقه سهم به سزایی در جذب گردشگران داشته باشد.

در همین خصوص رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریمان اعلام کرد: در مجموع حدود 150 اثر تاریخی و طبیعی در فریمان داریم که از این تعداد حدود 50 اثر ثبت ملی شده و 8 اثر دیگر نیز برای ثبت در دست اقدام است.

حسن گیاهی از وجود آثار گردشگری و تاریخی بسیار در این منطقه خبر داد و گفت: مشهورترین اثر تاریخی فریمان که بسیاری آن را می‌شناسند بند تاریخی است که در 10 کیلومتری فریمان و در جنوب شهر واقع شده است.

وی از این بند که بنای اولیه آن به عصر مغول و به روایتی به دوران صفوی برمی‌گردد احداث شده به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فریمان نام برد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریمان در ادامه از بازگشایی آبگرم مشهور شاهان گرماب پس از گذشت 10 سال برای نوروز 98 خبر داد.

گیاهی بیان کرد: این آبگرم در فاصله 57 کیلومتری فریمان با درجه حرارت 47 درجه‌ای آب چشمه واقع شده است. شاهان گرماب جز معدود آب گرم‌های قابل شرب در دنیا بوده و از نظر آب درمانی بسیار حائز اهمیت است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریمان گفت: تاکنون توریست‌های خارجی و کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیاری از این آبگرم استفاده کرده‌اند. آبگرم شاهان گرماب بدون گوگرد، آمونیاک و شوره بوده و در بخش قلندرآباد فریمان و در دهستان سفید سنگ واقع است.

وی از اثر تاریخی رباط سنگ بست که مربوط به دوره غزنویان است به عنوان دیگر اثر دیدنی این شهرستان که برای بازدید گردشگران نوروزی آماده شده نام برد. رباط سنگ بست با نقشه مستطیل دارای برج‌های دیدبانی و نگهبانی است که نیم برج‌هایی برای تقویت دیوارهای اصلی و مرتفع آن ساخته شده است. سردر ورودی این بنا شباهتی بسیار با کاروان‌سرای مهیار در اصفهان دارد و فضای داخلی آن در حیاط مرکزی مشتمل بر حجره‌ها و اتاق‌های ویژه اقامت کاروانیان و اصطبل است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریمان از اثر دیگری به نام بنای عشق‌آباد نام می‌برد و افزود: این بنا که مربوط به دوره تیموری است در ۱۰ کیلومتری غرب فریمان در روستای عشق‌آباد واقع شده و مرقد سید نظام الدین(ع) از نوادگان امام سجاد(ع) در آنجا قرار دارد.

وی همچنین در خصوص بافت تاریخی شهر فریمان که مربوط به دوره پهلوی اول است، اظهار کرد: بافت قدیم فریمان شامل بناهای متعددی است که در قرن معاصر توسط مهندسان آلمانی ساخته شده و جزو نخستین سازه‌های بتنی ایران به شمار می‌رود.

گیاهی ادامه داد: مکان زندگی استاد مطهری از جایگاه ویژه‌ای در بین بناهای فرهنگی فریمان برخوردار است.

وی عنوان کرد: به رغم این که در گذشته این مکان خانه باغی با وسعت حدود سه هزار و 700 متر مربع را به خود اختصاص می‌داد اما از مجموع زیربنای قدیمی آن فقط حدود ۱۲۰ متر شامل دو اتاق، هال و پذیرایی و فضای تراس برجا مانده است.

گیاهی همچنین در خصوص موزه استاد شهید مرتضی مطهری بیان کرد: اکنون در این موزه بیش از ۱۰۰ جلد از آثار استاد در معرض دید عموم قرار دارد و علاوه برآن می‌توان به لوازم شخصی و یادداشت‌ها و تصاویر استاد مطهری اشاره کرد.

وی پارک جنگلی، حمام تاریخی، روستای مراغه که از تنگل بسیار دیدنی برخوردار است و روستای هدف گردشگری را دیگر مکان‌های دیدنی برای مسافران نوروزی ذکر کرد.

گیاهی ادامه داد: ایوان رزمگاه که فوق‌العاده دیدنی و تاریخی است یکی دیگر از دیدنی‌های شهر فریمان محسوب می‌شود. این بنا در 52 کیلومتری شهر فریمان و در روستای رزمگاه قرار دارد که طبق بررسی جنگ معروف رستم و اسفندیار در این محل صورت گرفته است.

وی افزود: طرح معماری، تزئینات و قاب بندی‌های گچی باقی مانده در زیر ایوان بنا قابل مقایسه با شیوه معماری خراسان در سده‌های هشتم تا یازدهم هجری است.

گیاهی از تفرجگاه طبیعی زرکک، روستاهای باغ عباس و چهار تکاب به عنوان دیگر مناطق زیبای این شهرستان نام می‌برد و ادامه داد: مقبره منسوب به ارسلان جاذب که مربوط به ارسلان جاذب والی و سپهسالار توس و یکی از دو سردار سلطان محمود غزنوی است را یکی دیگر از اماکن بسیار دیدنی به گردشگران نوروزی معرفی کرد.

وی اظهار کرد: این بنا از آثار ارزشمند قرون اولیه اسلام در خراسان است که به صورت چهار طاقی تبدیل به هشت ضلعی شده و سپس گنبد آجری زیبایی از نوع بک پوش بر فراز آن قرار گرفته است.

نتیجه تصویری برای فریمان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریمان در ادامه عنوان کرد: با توجه به این که فریمان در نزدیکی مشهد قرار دارد موجب شده بسیاری این شهر را برای گردشگری یک روزه انتخاب کنند. پیش‌بینی می‌کنیم با افتتاح هتل فریمان تا تابستان سال آینده مشکلات موجود در اقامت گردشگران را رفع کنیم.

گیاهی همچنین عنوان کرد: در سال بالغ بر 300 هزار نفر گردشگر به شهرستان فریمان می‌آیند از سویی تنها در نوروز 97 بالغ بر 30 هزار نفر گردشگر از اماکن تاریخی و گردشگری فریمان بازدید داشتند. با راه‌اندازی آبگرم شاهان گرماب شاهد سفر گردشگران بیشتری به این منطقه باشیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریمان در پایان از نبود مکان‌های اقامتی خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم با جذب سرمایه گذار نسبت به راه‌اندازی بوم گردی‌هایی در روستاها برای جذب گردشگر بیشتر اقدام شود.

نتیجه تصویری برای فریمان

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *