اخبار گردشگری مشهد, جاذبه های مشهد

طرح گلدوزی سنتی برروی در و دیوارهای مشهد

گلدوزی

اجرای هنر گلدوزی سنتی رشتخوار بر روی در و دیوارها و اماکن عمومی شهر مشهد

مدیر روابط‌عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری وبازآفرینی گلدوزی سنتی رشتخوار بر در و دیوارهای مشهد صنایع‌دستی خراسان رضوی در اینباره گفت: از ابتدای سال ۹۸ در برخی از روستا‌های شهرستان رشتخوار رشته گلدوزی‌سنتی که در حال

مسعود رحمانی با بیان اینکه پروژه بازآفرینی گلدوزی سنتی رشتخوار با کارفرمایی شهرداری مشهد توسط عطیه غلامپور در حال انجام است، افزود: نقوش ارائه شده در بازآفرینی نقوشی است که در پرده‌های خانه‌موزه قرائی رشتخوار سوزن‎دوزی شده است.

وی ادامه داد: این نقوش تاکنون در ایستگاه راه آهن مشهد، ایستگاه‌های مترو سعدی، فلسطین، آزادی، بولوار ملک‌آباد، پروین اعتصامی، چهاراه برق، پایه‌های پل استقلال و پل قطار مسافربری طبرسی اجرا شده است.

گلدوزی‌سنتی هنری است برای ایجاد طرح‌های مختلف که با سوزن و نخ‌های رنگارنگ (کاموایی) روی پارچه سفید (قمیس) انجام می‌شود و موارد استفاده شده از این هنر به صورت پرده دیواری، روطاقچه‌ای، روبالشتی و … است.

هنرمندان روستایی با حوصله، تخیلات ذهنی خود مانند گل و بوته، نقش عروس و داماد، موجودات افسانه‌ای و پرندگان بهشتی را بر روی پارچه سوزن‌دوزی می‌کنند.

خانه‌موزه قرائی در رشتخوار، موزه‌ای دربردارنده آثار زندگی خاندان قرائی، آداب و رسوم، مشاغل‌سنتی و تاریخچه شهرستان، در بهمن ۱۳۹۹ افتتاح شده است.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *