اخبار گردشگری مشهد

جزئیات طرح ترافیک نوروزی مشهد

علی‌رضا حاجی‌زاده  با اشاره به جزئیات طرح ترافیک ویژه نوروز مشهد، اظهار کرد: طرح ویژه‌ای برای سال تحویل و سخنرانی مقام معظم رهبری در مشهد از ساعت 24 روز 28 اسفندماه تا پایان روز اول فروردین ماه اجرا خواهد شد که بر این اساس محدودیت صددرصدی در شعاع 5 کیلومتری اطراف حرم مطهر رضوی اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه «امسال فعالیت‌های متمایزی نسبت به سال‌های گذشته اتفاق خواهد افتاد»، ادامه داد: بر خلاف سال‌های گذشته که استقرار نیروها تنها در داخل حلقه اول طرح صورت می‌گرفت، امسال نیروها در در داخل حلقه یک و دو و همچنین حلقه اضطرار طرح، استقرار خواهند یافت. همچنین غیر از محدوده طرح ترافیک سایر معابر شهر را نیز پوشش خواهیم داد.

حاجی‌زاده با بیان اینکه «پاکسازی و انتقال خودروها به پارکنیگ با 20 دستگاه خودرو‌بر انجام خواهد گرفت»، تصریح کرد: در بحث پاکسازی و انتقال خودروها به پارکینگ مسئله‌ای که در سال‌های گذشته مورد ایراد واقع شده بود، توقف خودروها در پارکینگ‌های مختلف بود، اما امسال سه پارکینگ مدرس 8، شهید گمنام و پارکینگ پایانه امام رضا(ع) برای این کار در نظر گرفته شده‌اند، هم‌چنین انتقال خودروها به سامانه 110 هم اطلاع‌رسانی خواهد شد و شهروندان با تماس با این سامانه می‌توانند از آخرین وضعیت وسیله نقلیه خود مطلع شوند.

وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی سازمان اتوبوس‌رانی دپوی اتوبوس‌ها در خیابان بهجت، تقاطع شهید گنام و تقاطع راه‌آهن تا تقاطع شهدا و هم‌چنین دانش غربی و شرقی انجام خواهد گرفت و شرایطی ایجاد خواهد شد تا  اتوبوس‌ها در فاصله نزدیک‌تری به محل پارک خودروها قرار بگیرند تا مردم راحت‌تر از اتوبوس استفاده کنند.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی با اشاره به درنظر گرفتن «پارکینگ خیابان» در محدوده طرح ترافیک، افزود: امسال در خیابان امام رضا(ع) حد فاصل میدان 15 خرداد تا میدان بسیج و خیابان کاشانی، خیابان شارستان حد فاصل 17 شهریور تا طبرسی، همچنین خیابان جمهوری حد فاصل چهارراه کوشش تا میدان 15 خرداد، خیابان خرمشهر حد فاصل خیابان امام خمینی(ره) تا میدان 15 خرداد و خیابان ولایت، پارکینگ خیابان قرار دادیم که بتوانیم جای پارک 4000 خودرو را با کمک گرفتن از 100 کاربر شرکت الیت ساماندهی کنیم.

وی عنوان کرد: علاوه بر این شهرداری مشهد نیز حدود 30 هزار جای پارک در معابر و خیابان‌های اطراف حرم مطهر مانند میدان فردوسی، میدان بسیج، پایانه امام رضا(ع) و میدان 17 شهریور در نظر گرفته است.

حاجی‌زاده افزود: امسال از 81 معبر که در سال‌های گذشته توسط نیوجرسی مسدود می‌شد، انسداد معبر 11 مسیر را با راه‌بند مکانیکی انجام می‌دهیم زیرا این امکان را فراهم می‌کند در مواقع نیاز بتوانیم به راحتی معابر را باز کنیم.

وی همچنین با اشاره به حلقه‌های محدوده طرح ترافیک، بیان کرد: در حلقه اول طرح که محدوده‌ی اطراف حرم است، محدودیت‌ها از تقاطع دانش، آخوند خراسانی، اندرزگو و تقاطع شهدا و چهارراه زرینه، شهید گمنام و پنج‌راه به سمت حرم مطهر رضوی خواهد بود.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی ادامه داد: حلقه دوم که شعاع بیش‌تری دارد از میدان بسیج، تقاطع لشکر، امام خمینی(ره)، شهید هاشمی‌نژاد، راه‌آهن، شهید گمنام، پنج‌راه و 17 شهریور به سمت حرم مطهر خواهد بود. همچنین حلقه سوم نیز بزرگ‌تر بوده و از فدائیان اسلام، 15 خرداد، چهارراه لشکر، میدان سعدی، میدان توحید، خواجه ربیع، تقاطع مجلسی به سمت شهید گمنام و مصلی به سمت حرم مطهر خواهد بود که نیروهای پلیس راهور در این مکان‌ها حضور خواهند داشت و به محض اینکه نیاز باشد به صورت پلکانی در طول معابر منتهی به حرم مطهر محدودیت اعمال خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه «علاوه بر این طرح ویژه، طرح نوروزی پلیس از 25 اسفدماه تا 15 فروردین ماه اجرا خواهد شد»، گفت: علاوه بر معابر طرح، در سایر خیابان‌های شهر نیز با حضور نیروهای راهور و 800 نفر نیروی کمکی که در اختیار پلیس راهور قرار گرفته است سعی خواهیم کرد شرایط ایمنی را در سطح معابر شهر مشهد داشته باشیم.