اخبار گردشگری مشهد

طرح آرامش بهاری در ۱۲۹ بقعه متبرکه خراسان رضوی

حجت الاسلام احمد احمدزاده ظهر دوشنبه در نشست خبری با موضوع آرامش بهاری و استقبال از زائران که در اداره کل اوقاف خراسان رضوی برگزار شد اظهار کرد: برای چندمین سال متوالی طرح آرامش بهاری از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فرودین در ۱۲۹ بقعه متبرکه  و در بخش های خدماتی و رفاهی، فرهنگی و مذهبی و اطلاع رسانی برگزار می شود.

وی افزود: در حوزه خدماتی رفاهی، به نظافت و وضوخانه و جمع آوری نخاله ها در مسیر ورود زائران توجه شده و حسینیه ها ظرفیت پذیرش ۱۵ هزار نفر در روز را دارند. همچنین برپایی مکانی برای اسکان موقت، برپایی ایستگاه های صلواتی و ایستگاه های سلامت از دیگر برنامه های پیش بینی شده است. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: اقدامات امنیتی و حفاظتی را نیز لحاظ کرده ایم تا سفر امنی برای زائران رخ دهد. مراسم غبار رویی، مراسم لحظه تحویل سال در ۱۰۳ بقعه و برگزاری حلقه های معرفت در ۵۵ بقعه از دیگر برنامه ها محسوب می شود. 

وی ادامه داد: ۶۹ دفتر پاسخگویی به مسائل شرعی، برپایی ۱۸ نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی، برپایی مسابقات فرهنگی در ۵۰ بقعه، توجه به موضوع عفاف و حجاب، سخنرانی در ۹۰ بقعه متبرکه و مراسم دعای ندبه در ۹۲ بقعه از دیگر محورهای مورد نظر هستند همچنین مسابقه آرامش بهاری به صورت کشوری برگزار می شود. 

احمدزاده افزود: مسابقه عکاسی و فیلم یک دقیقه ای با محوریت آرامش بهاری در بقعه ها انجام می شود و در روز ۱۲ فرودین مراسم ویژه ای در نظر گرفته شده است‌. کتابچه نقاشی برای کودکان و نوجوانان و حدود ۸۰ هزار محصول در بقاع متبرکه توزیع می شود. ۲۰ هزار نقشه بقاع متبرکه نیز آماده توزیع است. 

وی تصریح کرد: در سال ۹۶ یک میلیون و ۹۳۷ هزار و ۹۴۹ نفر در این طرح به زیارت بقاع متبرکه مشرف شدند که ۹۷ درصد ایرانی و ۳ درصد خارجی بودند. دو هزار و ۶۱ نوبت نماز اقامه شد و ۴۱۸ هزار و ۲۶۳ ایستگاه صلواتی برپا شد و ۹۶۵ مورد سخنرانی صورت گرفت. 

در ادامه معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف خراسان رضوی گفت: امسال ۲۶۸ موقوفه ثبت شده و ۳۰۰ وقف جدید هم خواهیم داشت. 

ایزدی افزود: از وقف های ۱۰۰ میلیونی تا میلیاردی داریم و به لحاظ ارزش ریالی مطلوب است. ما یک ریال اعتبار دولتی برای اجرای طرح نداریم و هزینه های طرح هایی مانند آرامش بهاری را از عواید بقاع متبرکه و موقوفات مرتبط و خیرین تامین می کنیم. 

وی ابراز کرد: امسال برای اولین مرتبه در خراسان رضوی در ۱۰ بقعه دوره آموزشی سبک زندگی را برگزار می کنیم و در سال های بعد تعداد دوره ها را افزایش خواهیم داد. در بقاع متبرکه ای که بیشترین حضور را دارد مشاور با زبان غیر ایرانی هستند و هرساله از کشورهای مختلف مانند هندوستان و پاکستان و آسیای میانه و در مجموع از حدود ۲۰ کشور در بقاع متبرکه حضور می یابند. 

معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف خراسان رضوی تصریح کرد: در سال گذشته زائران ایرانی و خارجی ۶۰ هزار و ۱۴۳ نفر بودند و در برخی بقاع نظر سنجی داریم اما از نظر سنجی مهم تر تجربه اجرای طرح در سال های گذشته است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *