مجله گردشگری

صدای دل‌انگیز آب در «هفت حوض»

هفت حوض
این منطقه شامل هفت حوضچه طبیعی است که آب در آن‌ها جریان دارد؛ برخی از این حوضچه‌ها به اندازه یک استخر کوچک وسعت دارند.
 
 این پدیده بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران‌های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه‌های رودخانه طرق از ارتفاعات رو به جنوب بینالود شکل گرفته است.
 
به دلیل جریان داشتن آب در طول سالیان  طولانی و ریزش آن از حوضچه‌ای به حوضچه‌ دیگر و هم‌چنین جنس سنگ‌های آن به مرور زمان حوضچه‌های طبیعی در دل سنگ ‌ها به وجود آمده است که گردشگران زیادی تمایل به دیدن آن پیدا می‌کنند.
 
فاصله حوضچه‌ها از ابتدا تا انتهای مسیر 1690 متر است که بعضی از گذرها آن سنگ‌ریزه‌ای است؛  به این پدیده طبیعی حوض ها یا «دولین های» متعدد می‌گویند که بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران‌های اسیدی در بستر یکی از شاخه‌های رودخانه طرق به سمت بینالود به وجود آمده است.
 
زمین‌های این منطقه به این دلیل که از جنس آهک و نرم بوده دچار فرسایش شدید شده‌اند و باعث شده‌اند یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری در این منطقه به وجود آید.
 
نام این بوستان به دلیل حوضچه های طبیعی که در طی سال ها و قرون متمادی با وجود ریزش آب از ارتفاع و نوع کانی ایجاد شده در آن انتخاب شده است. بعضی از هفت حوضچه‌ای که در این منطقه در امتداد هم قرار دارند، به اندازه یک استخر کوچک است. آب از حوضچه اول به حوضچه بعدی و بعدی می‌ریزد تا در نهایت آب به حوض آخر برسد.
پس از عبور از پارک طبیعی «هفت حوض» که در امتداد هم قرار گرفته‌اند، تک حوض‌های بزرگی وجود دارد که پرتردد نبودن و سکوت عجیبی که در این منطقه حاکم است آرامش عجیبی را به افرادی که از این منطقه دیدن می‌کنند هدیه می‌کند.
 
به منظور رسیدن به این پدیده زیبا در شهر مشهد باید به سمت کوه‌های خلج رفت و پس از طی مسافت سه کیلومتری جاده خلج، دوراهی وجود دارد که راه آسفالت آن به ورودی بوستان منتهی می‌شود و برای رسیدن به هفت حوض باید دو کیلومتر باقی‌مانده را پیاده طی کرد.
 
کوه های خلج  در امتداد جاده خلج از جنوب شرقی مشهد آغاز می‌شود که این کوه‌ها از جمله جاذبه‌های گردشگری مشهد هستند که می‌توان پس از بازدید از «هفت حوض» نیز به کوه‌نوردی در این کوه‌ها پرداخت.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *