حرم, صحن

صحن قدس

c4b4b68edad0930787fdf9261cce08af min

این صحن در قسمت جنوب حرم مطهر و مسجد گوهرشاد ، بین بست شیخ بهایی وقسمتی ازجنوب غربی رواق امام خمینی(ره) با مساحت بالغ بر 2530 مترمربع، در سال 1373ه. ش ساخته شد. صحن قدس 6 ورودی و 28 حجره در اطراف دارد. ایوان جنوبی صحن با ارتفاع 16 متر مشابه ایوان مقصوره است، سقف ایوان به صورت طاسه بندی با کاشی و آجر تزیین شده و دیواره ایوان تمام با کاشی معرق تزیین یافته است. در وسط ایوان، محرابی زیبا وجود دارد، دور بالای محراب کتیبه ای از کاشی سوره مبارک «نور» نوشته شده است.
در فضای بازی که در جنوب مسجد گوهرشاد قرار داشت صحن مبارک قدس بنا گردید، صحن قدس دو طبقه ساخته شده و طبقه زیرین 5700 مترمربع زیر بنا دارد، شامل انبار، موتور خانه، سرویس های بهداشتی.
این صحن در قسمت جنوب حرم مطهر و مسجد گوهرشاد، بین بست شیخ بهایی وقسمتی ازجنوب غربی رواق امام خمینی(ره) با مساحت بالغ بر 2530 مترمربع، در سال 1373ه. ش ساخته شد.
در قسمت طبقه همکف 3200 مترمربع زیر بنا قرار دارد شامل 6 ورودی و 28 حجره که 14 حجره در طرف مسجد و صحن و 14 حجره در طرف مقابل می باشد و اسامی هر یک از چهارده معصوم بالای آن حجره ها نوشته شده ارتفاع صحن از کف تا دیوارها 6 متر است، این صحن چهار ایوان و سردر دارد و ایوان قبله آن از ایوان های دیگر بزرگتر است.
ایوان جنوبی صحن با ارتفاع 16 متر مشابه ایوان مقصوره است، سقف ایوان به صورت طاسه بندی با کاشی و آجر تزیین شده و دیواره ایوان تمام با کاشی معرق آراسته است. در وسط ایوان، محرابی زیبا وجود دارد، دور بالای محراب کتیبه ای از کاشی سوره مبارک «نور» نوشته شده است.
در معماری ایران ایوان قبله همیشه بزرگتر گرفته می شود لذا این ایوان نیز بزرگتر است، محراب صحن قدس جنوبی ترین محراب در ابنیه و اماکن متبرکه آستان قدس می باشد و هنگامی که امام جماعت در آن قرار گیرد از همه اطراف و جوانب می توان با آنجا ارتباط برقرار کند. ایوان های کوتاه این صحن دوازده متر و ایوان بلند آن 16 متر ارتفاع دارند.
این صحن از طرف شرق به صحن موزه و از شمال به مسجد گوهرشاد و از غرب به بست مسجد گوهرشاد راه دارد.
سقاخانه ای زیبا با نمای قبة الصخره از مجموعه بناهای بیت المقدس در وسط صحن ، یاد و خاطره نخستین قبله گاه مسلمانان جهان را در اذهان زنده می کند. ابعاد آن درست 8/1 ابعاد اصلی قدس می باشد و این به مناسبت امام هشتم علیه السلام انتخاب شده است.
سیستم آب آشامیدنی این سقاخانه مجهز به چشم الکترونیکی است.اسن سقاخانه از کف صحن تا نیزه گنبد 24/8 متر ارتفاع دارد که 47/4 متر آن مربوط به ارتفاع گنبد است. شعاع گنبد نیز معادل 8/4 متر می باشد. همچنین شعاع قسمت داخلی بنا بدون احتساب رواق پیرامون آن 6/9 متر و مساحت سقاخانه 130مترمربع است.
منبع زیرزمین این سقاخانه دارای 600 متر مکعب آب است و در قسمت همکف موتور خانه برای سرد کردن آب قرار دارد و گنبد طلایی آن منبع آب سرد می باشد، در اطراف منبع شیرهای متعددی گذاشته شده که استفاده کنندگان با قراردادن لیوان ها در مقابل آن به طور خودکار آب از شیر سرازیر میشود و بعد از دورکردن لیوان باردیگر شیرها بسته می گردند .
قسمت گنبدی شکل آن طلاکاری و قسمت خارجی آن، با کاشی های معرق تزیین یافته است.

کتیبه های صحن قدس :

در حاشیه درِ ایوان شرقی که از آن جا به صحن موزه می روند سوره مبارکه مجادله نوشته شده است، این کتیبه با خط ثلث توسط فضائلی تحریر شده، در قسمت شمالی متصل به مسجد گوهرشاد ایوانی بزرگ بنا گردیده و در کف ایوان دو صفه و بالای صفه ها نیز دو غرفه قرار دارد.
در ایوان طرف غرب که از آن جا به طرف بست می روند سوره مبارکه والفجر نوشته شده است در سقاخانه وسط صحن قدس در دور گنبد سوره مبارکه اسراء و در دور جایگاه نوشیدن آب سوره مبارکه«یس و القرآن حکیم» نوشته شده و کتیبه های ایوان های حجرات نیز هنوز کاملاً نصب نشده است .

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *