حرم, نذورات

شیوه ی پرداخت نذورات در حرم امام رضا (ع)

پرداخت

امروزه پرداخت نذورات برای زائران حضرت رضا(ع) به امری ساده تبدیل شده.

به طوری که می‌توانند از طرق مختلف؛ بی هیچ دغدغه ای به این کار اقدام کنند.

برای پرداخت نذورات شیوه‌های مختلفی در نظر گرفته شده که زائران می‌توانند برحسب شرایط خویش از آنان بهره‌مند شوند.

حضوری

الف) پرداخت نذورات نقدی: زائرین محترم با حضور در دفاتر نذورات که عموماً در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر امام رضا(ع) قرار دارد و انتخاب یکی از روش‌های زیر می‌توانند نسبت به پرداخت نذورات نقدی خود اقدام نمایند:

– ادای نذر به‌صورت نقدی و دریافت رسید مربوطه: چنانچه نذرخاصی مدنظر ناذر محترم باشد، پرینت قبوض تایپ شده توسط متصدی با نام ناذر و ذکر عنوان نذر بعنوان رسید تحویل می شود.

– ادای نذر از طریق دستگاه های کارتخوان مستقر در تمامی دفاتر نذورات.
– ادای نذر به ‌صورت پرداخت ارزهای خارجی. یادآور می شود امکان دریافت کلیه ارزهای خارجی در دفاتر نذورات نقدی فراهم می‌باشد.
– ادای نذر بصورت سکه‌، شمش و یا قطعه‌ای از طلا‌، جواهر و یا نقره.

ب) پرداخت نذورات غیرنقدی: ناذرین محترمی که قصد ادای نذر خود بصورت غیر نقدی اعم از انواع مواد غذائی شامل خرما، زعفران، گندم ،حبوبات و…. البسه، ویلچر، قالی و قالیچه ،لامپ روشنائی و کالاهای ارزشمند قدیمی را دارند، می‌توانند با مراجعه حضوری در دفاتر نذورات غیر نقدی مستقر در مبادی ورودی حرم مطهر نسبت به تحویل این دسته از نذورات و دریافت رسید مربوطه اقدام کنند.

ج) تحویل نذورات دام: شامل شتر‌، گاو و گوسفند و بز و انواع ماکیان که این نوع خدمت در دفتر تحویل دام زنده و طیور به‌ صورت شبانه‌روزی به زائرین و مجاورین حرم مطهر امام رضا (ع) عرضه می شود.

لازم به یادآوری است که ناذرین در کلیه موارد پرداخت‌های حضوری نذورات نقدی و یا تحویل حضوری نذورات غیر نقدی به دفاتر نذورات (بجز مواردی که وجوه و یا طلا و جواهر و اشیای گران ‌بها توسط خود زائرین به صندوق‌های نذورات واریزمی‌گردد) رسید دریافت می‌نمایند.

دفتر نذورات در حرم مطهر رضوی : صحن غدیر – رواق غدیر – دفتر پیشخوان نذورات.
ساعت کاری : 7 صبح الی 18 بعدازظهر 

غیرحضوری

الف) زائرین محترم از طریق اینترنت و با استفاده از اطلاعات سایت نذورات کل از نقاط مختلف ایران و جهان می‌توانند نسبت به واریز وجوه نقدی (ریالی وارزی) خود به حساب های نذورات کل آستان قدس رضوی اقدام نمایند.

ب) با مراجعه به بانک‌های ملّی‌، ملّت و صادرات: ناذرین محترم می‌توانند با دریافت اطلاعات مربوط به شماره حساب‌های نذورات کل بشرح ذیل نذورات نقدی خود را واریزنمایند.

1- حساب سیبای بانک ملّی ایران بشماره 0158775877000 (کدشعبه8501)
2- حساب جام بانک ملّت بشماره 24/58888888 (کدشعبه 1/4941)
3- حساب سپهر بانک صادرات بشماره 0100850085001 (کدشعبه 15)
4- حساب ارزی بانک صادرات بشماره های 020628440010و15/100/100
5-شماره کارت 16 رقمی بشماره 3866-7003-3377-6104 د ربانک ملّت
کلیه حساب های مذکور بنام نذورات کل آستان قدس رضوی آماده دریافت نذورات نقدی (ارزی وریالی) ناذرین محترم هستند.

چنانچه نذر خاصی اعم از گوسفند جهت مهمانسرای حضرت‌، فرش‌، ویلچر و یا کمک به تعمیر و مرمّت بنای حرم مطهر و… مدنظر ناذرین باشد، بایستی از طریق تماس تلفنی و یا ارسال فاکس این موضوع را به اطلاع برسانند. در غیر این ‌صورت وجوه نذری برای حرم حضرت رضا (ع) به ‌مصرف رسیده و یا حسب نظر تولیت آستان قدس رضوی به مصرف خیرخواهد رسید.

د) ارسال نذورات غیرنقدی از طریق مراجعه و تحویل نذورات غیر نقدی به دفاتر آستان قدس رضوی که در مراکز اکثر استان های کشور وجود دارد وحتی ارسال شخصی از طریق بارنامه و یا پست نیز جهت ناذرین محترم از داخل وخارج از کشور به آدرس حرم مطهر امام رضا (ع)، مدیریت نذورات کل آستان قدس رضوی امکان‌پذیر می‌باشد.

برای موارد غیر حضوری نیز چنانچه آدرس خود را اعلام نمایند، اعلام وصول کتبی به آدرس آنان ارسال خواهد شد. و چنانچه شماره تلفن ثابت و یا همراه خود را اعلام نمایند باز هم اعلام وصول بصورت تلفنی وحسب درخواست ناذر محترم و اعلام آدرس، اعلام وصول کتبی به آدرس آنان ارسال می شود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *