حرم, غذای حضرت

شرایط دریافت غذای متبرک حضرت در حرم امام رضا (ع)

غذا

نحوه گرفتن غذای متبرک امام رضا علیه السلام تغییر کرد.

دریافت غذای حضرتی با کد ملی و بدون قرعه کشی (این خبر مربوط به دی ماه ۱۴۰۰ می باشد).

در طرح جدید، ثبت نام جهت دریافت غذای متبرک حضرتی فقط از طریق نرم افزار نسیم رضوان انجام می شود که با اپلیکیشن قبلی با نام رضوان متفاوت است.

مراحل رزرو غذای حضرت به شرح ذیل می باشد:

دانلود نرم افزار نسیم رضوان

از طریق نرم افزار بازار با کلیک روی لینک مقابل nasimrezvan

از طریق سایت با کلیک روی لینک مقابل www.nasimrezvan.com

از طریق نسخه وب برای کامپیوتر و گوشی های ios با کلیک روی لینک مقابل web.nasimrezvan

نصب نرم افزار نسیم رضوان و ورود از طریق وارد کردن شماره موبایل و سپس وارد کردن کد ارسال شده به گوشی شما (این کار را می توانید با شماره های مختلف خود انجام دهید. اما هر کد ملی فقط یک بار قابل ثبت می باشد).

کلیک بر روی گزینه مهمانسرا

کلیک بر روی گزینه انتخاب روز

انتخاب یکی از روزهای نمایش داده شده در صورت خالی بودن ظرفیت (اگر برنامه پر بود باید هر زمان فرصت دارید نرم افزار را مجدد باز کنید، و این کار را تا زمانی که لااقل یکی از گزینه ها سبز رنگ شود ادامه دهید تا بتوانید انتخاب کنید).

وارد کردن کد ملی خود و همراهان تا ۳ نفر (هر کد ملی در هر ۳ سال، یکبار می توانند از غذای حضرت بهره مند شوند).

تایید نهایی اطلاعات نمایش داده شده

در قسمت سوابق رزرو می توانید اطلاعات رزرو خود از جمله وعده و تاریخ انتخابی را ببینید.

سپس با کارت های شناسایی خود و افراد ثبت نام شده، به دفتر نعیم رضوان واقع در صحن غدیر مراجعه نمایید و فیش های کاغذی وعده غذایی ( ژتون غذا ) را جهت ورود به مهمانسرای حضرت دریافت نمایید.(ساعات کار دفتر نعیم رضوان همزمان با ساعات کاری مهمانسرا در هنگام وعده های صبحانه، ناهار و شام می باشد یعنی ساعت ۷ تا ۹ صبح، ساعت ۱۱ تا ۱۴ ظهر، و ۱۷ (بعد از نماز مغرب) تا ساعت ۲۱ شب )

سپس با مراجعه به مهمانسرای صحن غدیر هنگام وعده ی انتخابی، با نشان دادن کارت شناسایی اعضای ثبت شده می توانید غذای متبرک را دریافت نمایید.

چه کسانی می توانند جهت دریافت دعوتنامه ی مهمانسرای حضرت رضا (ع) اقدام نمایند؟

کلیه ی زائران و مجاورانی که در حرم مطهر حضور دارند و از طریق نرم افزار نسیم رضوان ثبت نام کرده اند.

کلیه ی زائران و مجاورانی که کارت بنیاد شهید و امور ایثارگران (جانبازان و خانواده های شهدا) را دارا باشند، بدون قرعه کشی می توانند با مراجعه به دفتر رضوان واقع در صحن غدیر، دعوتنامه دریافت کنند. (هرنفر دارنده ی کارت بنیاد شهید و امور ایثارگران می تواند برای گرفتن ۵ دعوتنامه غذا اقدام نماید).

کلیه ی زائران و مجاورانی که کارت بهزیستی دارا باشند، بدون قرعه کشی می توانند با مراجعه به دفتر رضوان واقع در صحن غدیر، دعوتنامه دریافت کنند. (به هر کارت یک دعوتنامه به صاحب کارت تعلق می گیرد).

کلیه ی زائران و مجاورانی که هر نوع نذر بالای ۳۰۰۰۰۰ تومان به دفاتر نذورات حرم مطهر اهدا کرده باشند که به ازای هر ۳۰۰۰۰۰ تومان یک عدد دعوتنامه غذای حضرت بدون قرعه کشی با حضور و ارائه ی برگه ی نذر خود به دفتر رضوان واقع در صحن غدیر می توانند دریافت کنند.

کلیه ی زوج های جوان کمتر از یکسال عقد با ارائه ی عقد نامه و شناسنامه به دفتر رضوان واقع در صحن غدیر می توانند بدون قرعه کشی دعوتنامه دریافت کنند.

زائرین غیر ایرانی با ارائه ی پاسپورت و مراجعه به دفتر نعیم رضوان واقع در صحن غدیر تمامی این عزیزان که در موارد ۱ تا ۶ ذکر شد، می توانند به دفتر نعیم رضوان ( اتاق ۱۰۷ ) در صحن غدیر مراجعه کرده و پس از ارائه ی مدارک شناسایی لازم دعوتنامه را دریافت نمایند.

کلیه ی دارندگان کارت طلاب علوم دینی بجز مشهد (از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ صبح بجز جمعه ها، مراجعه به هتل ولایت نزدیک مقبره پیر پالاندوز).

سوالات متداول در مورد نحوه گرفتن غذای متبرک امام رضا علیه السلام

تعداد و محل مهمانسراهای حرم مطهر را بیان کنید؟

در حرم مطهر امام رضا (ع) دو مهمانسرا وجود دارد که مهمانسرای شماره ۱، ورودی نواب صفوی در بست شیخ حر عاملی و مهمانسرای شماره ۲ ، در ضلع غربی صحن غدیر واقع است.

سهمیه هر شخص و یا هر کدملی ، برای استفاده از غذای حضرتی سالی چندبار یا هر چندسال یک بار است؟

سهمیه ی استفاده از غذای حضرتی در هر سه سال ، یک بار می باشد (البته امکان دارد در صورت افزاریش ظرفیت به دو سال یکبار برسد). یعنی کسی که کد ملی ایشان در سامانه نسیم رضوان ثبت شده و از غذای حضرت استفاده کرده است تا سه سال بعد امکان درخواست مجدد در سامانه ی رضوان برای همان کد ملی را ندارد. اما می تواند برای دیگران در سامانه ثبت نام نماید.

آیا دعوت‌نامه ، مخصوص شخص من است یا می‌توانم دیگران را ثبت‌نام کنم؟

شما می‌توانید با استفاده از این رمز، کد ملی هر فردی را که مایلید وارد کنید و نیازی نیست که حتما خود شما هم در بین این افراد باشید.

اگر تعداد همراهان بیشتر از ۳ نفر باشد، امکان اینکه هر ۴ نفر وارد مهمانسرا شوند هست؟

خیر، فقط به ازای هر دعوتنامه (بلیط غذا) یک نفر می تواند وارد مهمانسرا شود. البته می توانید غذا را از مهمانسرا به صورت بیرون بر دریافت کنید و خارج از مهمانسرا یا در محل اقامت خود، همگی باهم غذا را استفاده بفرمایید.

آیا غذای حضرت را فقط در مهمانسرا می توان میل کرد؟

خیر، می توانید غذا را از مهمانسرا به صورت بیرون بر دریافت کنید.

ایا حضور تمام افرادی که در سامانه ثبت شده اند برای دریافت غذای حضرت لازم است؟

خیر، یک نفر می تواند غذاها را از مهمانسرا به صورت بیرون بر دریافت کند.

غیر از ثبت‌نام در سامانه کار خاص دیگری باید انجام دهم؟

نیاز به کار خاص دیگری نیست. فقط باید روز قبل یا همان روزی که به عنوان تاریخ مراجعه انتخاب کرده‌اید، برای دریافت دعوت‌نامه کاغذی به حرم مطهر رضوی مراجعه نمایید.

جهت دریافت غذای حضرت برای گروه های دانش آموزی و گروه های زیارتی چه اقداماتی باشد صورت گیرد؟

مسئول امر می تواند با مراجعه به ناحيه آموزش و پرورش تابعه – بخش قرآن و عترت – معرفي نامه لازم جهت حضور در يك وعده صبحانه مهمانسراي حضرت رضا عليه السلام را برای گروه های دانش آموزی دريافت نمايند.

كاروان هاي وابسته به ارگان ها ، نهادها و يا سازمان ها مي توانند با دريافت معرفي نامه از اداره تابعه و مراجعه به دفتر “سازمان حرم مطهر رضوی معاون هماهنگی و نظارت” واقع در طبقه فوقاني رواق حضرت زهرا (س) از يك وعده صبحانه مهمانسراي حضرت برخوردار گردند.

آیا افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هم سهمیه دریافت غذای حرم امام رضا (ع) بدون قرعه کشی دارند؟

خیر، اما این افراد می توانند همانند سایر زائران از دو روش ارسال پیامک و یا نرم افزار موبایلی رضوان اقدام به ثبت نام و تهیه ی غذای حضرتی نمایند.

آیا می توان زمان ، وعده غذا یا مهمانان ثبت شده را تغییر داد؟

بله، جهت این امر به دفتر نعیم رضوان در صحن غدیر مراجعه نمایید. در صورت امکان و وجود ظرفیت در روز و وعده مورد درخواست، رزرو جدید انجام خواهد شد.

همچنین می توانید با مراجعه به قسمت سوابق رزرو، رزرو قبلی را حذف و اگر ظرفیت موجود بود در روز و وعده ی موردنظر خود رزرو جدید را ثبت نمایید.

چه مدارکی را جهت دریافت برگه دعوتنامه (ژتون غذا)، هنگام مراجعه به دفتر نعیم رضوان باید همراه داشته باشیم؟

بهترین مدرک کارت ملی است اما اگر آن را همراه ندارید می توانید مدارک شناسایی معتبر دیگر مثل شناسنامه ، کارت بانکی ، دفترچه بیمه یا هر مدرک معتبر دیگری را ارائه نمایید.

پس از رزرو وعده غذا، اگر در زمان مقرر به مهمانسرا مراجعه نشود چه می شود؟

متاسفانه در این صورت نوبت شما از دست خواهد رفت و تا سه سال آینده امکان بهره مندی از غذای حضرت را نخواهید داشت.

خدمات دفتر نعیم رضوان و مهمانسرا در ماه مبارک رمضان در چه ساعاتی است؟

مهمانسراهای حرم مطهر رضوی در وعده ی افطار از ساعت ۱۷ الی ۲۱ و در وعده ی سحری از ساعت ۱ بامداد الی بیست دقیقه مانده به اذان صبح، پذیرای زائرانی که کارت دعوت به مهمانسرا را دارا باشند، می باشد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *