خدمات گردشگری مشهد

سیمرغ، کلینیک فوق تخصصی دیابت در مشهد

دیابت

افتتاح اولین کلینیک فوق تخصصی دیابت در مشهدمقدس

نخستین کلینیک فوق تخصصی دیابت در خراسان رضوی با عنوان “سیمرغ” روز افتتاح کلینیک فوق تخصصی دیابت در مشهد یکشنبه همزمان با روز جهانی دیابت طی مراسمی در مشهد به بهره‌ برداری رسید.
مدیر عامل انجمن دیابت خراسان رضوی در این مراسم گفت: کلینیک فوق تخصصی دیابت سیمرغ مشهد، نخستین کلینیک از این نوع در مشهد است که با حضور دو پزشک فوق تخصص غدد اقدامات مربوط به آموزش، درمان و کنترل بیماران دیابتی را انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه بیماری دیابت به دو نوع یک و دو تقسیم بندی می‌شود، افزود: در دیابت نوع یک که به دلیل ترشح نشدن انسولین در بدن بیماران روی می دهد، حدود ۱۰ درصد از بیماران دیابتی مبتلا و نیازمند تزریق انسولین هستند و در سنین نوجوانی با علائمی مانند پر ادرای، پر نوشی و کاهش وزن خود را نشان می‌دهد.
وحید ادامه داد: ۹۰ درصد بیماران دیابتی از نوع ۲ هستند بطوریکه این بیماری خود را در افراد بالای ۴۰ سال نشان می دهد و به دلیل نداشتن سبک زندگی سالم در بین افراد جامعه در حال افزایش است.
مدیر عامل انجمن دیابت خراسان رضوی گفت: طبق آمارهای ارائه شده ۱۲ درصد از جمعیت بالای ۲۵ سال در ایران به بیماری دیابت مبتلا هستند که حدود 7 میلیون نفر را در کشور شامل می‌ شوند.
وی افزود: هم اکنون افزون بر ۲۰۰ هزار بیمار مبتلا به دیابت در استان خراسان رضوی شناسایی شده اند که ۱۲۰ هزار نفر از این تعداد در شهر مشهد ساکن هستند و این در حالی است که به همین تعداد بیمار دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند.
آذری فر ادامه داد: هر سال بین یک و نیم تا ۲ درصد به جمعیت بیماران دیابتی در کشور افزوده می‌شود و بیمارانی که دیابت آنها کنترل نشود به عوارض ثانویه چشمی، کلیوی، عصبی، قطع پا و بیماری قلب و عروق دچار می‌ شوند.
مدیر نخستین کلینیک فوق تخصصی دیابت در مشهد نیز گفت: در این کلینیک همه خدمات مربوط به دیابت با حضور دو نفر از پزشکان فوق تخصص دیابت و سایر همکاران در بخشهای معاینه، پرستاری، مددکاری و مشاوره تغذیه ارائه می شود.
دکتر شهره وجوهی که دارای مدرک فوق تخصص غدد است، افزود: این کلینیک دارای سالن آموزش است و بیماران زیرپوشش از خدمات حضوری و آنلاین آموزشهای مرتبط با دیابت بهره مند خواهند شد.
انجمن دیابت خراسان رضوی از سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را آغاز کرده و محور اصلی فعالیت‌های این انجمن آموزش است و هم اکنون بیش از ۱۰ هزار نفر در این استان زیرپوشش خدمات رایگان این انجمن قرار دارند.
۱۴ نوامبر برابر با ۲۳ آبان ماه روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *