اخبار گردشگری مشهد, زیارت و حرم مطهر رضوی

سیاه پوش شدن حرم مطهر در سالروز شهادت امام کاظم (ع)

شهادت

حرم امام رضا (ع) در سالروز شهادت امام کاظم (ع) به سوگ نشست.

به مناسبت 25 رجب سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع)، امام هفتم شیعیان وسوگ نشینی حرم رضوی در سالروز شهادت امام کاظم(ع) پدر بزرگوار امام رضا(ع) صحن و سرای رضوی به سوگ نشسته است.

این آستان ملکوتی به نشانه عزا یکپارچه سیاه‌پوش شده و فضای معنوی همراه با حزن و اندوهی برای امام هفتم شیعیان(ع) سراسر حرم قدسی را پر کرده است.

به همین مناسبت و به همت خادمان اداره روشنایی حرم مطهر رضوی به نشانه عزا دو کتیبه بزرگ مشکی مزین به عبارت “یا باب الحوائج(ع)” و فرازی از زیارت امام موسی بن جعفر(ع) در دو صحن انقلاب اسلامی و پیامبر اعظم(ص) این بارگاه ملکوتی نصب شده است.

همچنین علاوه بر نصب کتیبه‌های مشکی عمودی در صحن‌های مختلف نقاره‌خانه، گلدسته طلا و دو گلدسته صحن پیامبر اعظم(ص) نیز با نصب پرچم مشکی سیاه‌پوش شده است.

حرم امام رضا(ع) امروز میزبان عزاداران ابو الرضا (ع)

زائران و مجاوران بسیاری امروز به صحن و سرای ملکوتی امام رضا (ع) مشرف شده اند تا مصیبت شهادت ابوالرضا، باب الحوائج حضرت موسی ابن جعفر (ع) را به ساحت ملکوتی پسر بزرگوارشان تسلیت گویند و از این حریم قدسی تسلا جویند. به همین مناسبت امروز و امشب ویژه برنامه هایی در حرم مطهر رضوی برگزار می شود.

آیین سوگواری روز شهادت حضرت باب الحوائج(ع)

این مراسم امروز با از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه با سخنرانی آیت الله سید احمد علم الهدی؛ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد مقدس با موضوع سبک و سیره زندگانی حضرت امام کاظم(ع) و مقاومت ایشان در برابر مستکبران در رواق امام خمینی(ره) برگزار می‌شود .

حاج صادق آهنگران نیز زیارت امام کاظم(ع) را قبل از اقامه نماز ظهر و عصر قرائت می کند.

این مراسم با قرائت زیارت رجبیه و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مسعود عالی با بیان فضایل زیارت عتبه مقدسه کاظمین و تشریح سبک و سیره زندگانی سیاسی و اجتماعی امام کاظم(ع) از ساعت ۱۹ در حرم رضوی برگزار می شود و ذکر مصیبت سید جعفر ماهرخسار پایان بخش این مراسم معنوی و مذهبی است.

حرم مطهر رضوی در شب شهادت امام کاظم(ع)

دیشب نیز در شام شهادت امام هفتم شیعیان ویژه برنامه هایی با قرائت زیارت رجبیه حاج صادق آهنگران برگزار و سخنرانی آیت الله کاظم صدیقی؛ امام جمعه موقت تهران و ذکر مصیبت حاج احمد واعظی از دیگر برنامه های آن بود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *