مجله گردشگری

سفر 5 روزه به قلمرو زعفران؛ از مشهد تا طبس

سفر

 

 

زعفران

روز اول

روز اول سفر از شهر مشهد آغاز می‎شود. در این شهر علاوه بر زیارت، سری هم به «باغ نادر» و کوهسنگی بزنید و گشت‌وگذار خود را به مقصد تربت جام آغاز کنید. فریمان نخستین شهر بر سر راه شماست. در این شهر ساختمان‎های بتنی که در دوره پهلوی اول توسط آلمانی‎ها ساخته شد، پیش از هر چیز دیگر به چشم می‎ آیند. اما فراموش نکنید سازه‎ های آجری از جمله دو ستون هرمی را نیز در دروازه قدیم فریمان ببینید.

برنامه خود را طوری تنظیم کنید که پیش از تاریک شدن هوا به تربت‌جام برسید.

 

روز دوم

صبح روز بعد دیدنی‎ های بسیاری در این شهر انتظار شما را خواهند کشید. مجموعه مزار و موزه شیخ احمد جامی از مهم‌ترین بناهای دیدنی شهر است. همچنین کاروانسرای عباس‌آباد را هم از یاد نبرید. سپس پای در جاده بنهید و رهسپار «خواف» شوید.

بر سر راه خواف، نرسیده به تایباد، می‎توانید از میل کَرات دیدن کنید. همچنین بازدید از «کاریز» و «تایباد» را از یاد نبرید. در شهر تایباد، آرامگاه «مولانا ابوبکر تایبادی»، از عارفان قرن هشتم هجری نیز قرار دارد.

سپس به سوی خواف رفته و شب را در آن‎جا سپری کنید. ناگفته نماند که شهر خواف از مراکز اصلی موسیقی مقامی خراسان، به خصوص دوتارنوازی به شمار می‎رود. بعد از استراحت و دیدن «مدرسه غیاثیه خرگرد» و همچنین بازدید از «آسبادهای نشتیفان»، خود را آماده کنید تا روز بعد مسافر بیرجند شوید.

 

روز سوم

حالا هنگام آن رسیده تا طلای سرخ ایران را در کشتزارهای آن از نزدیک ببینید. قائن یکی از مراکزی است که می ‎توان سراغ زعفران مرغوب خراسان را در آن گرفت. از قائنات به سوی بیرجند راهی شوید، گشتی در شهر بزنید و مکان مناسبی برای اقامت و استراحت بیابید.

بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی است. این شهر یکی از میراث جهانی یونسکو در ایران، یعنی باغ اکبریه را در خود جای داده است که دیدن آن در روز چهارم سفر خالی از لطف نیست. می‎ توانید بعد از ظهر همان روز بیرجند را به مقصد طبس ترک کنید.

باغ اکبریه

 

 

روز چهارم

در مسیر خود به روستای «سیوجان» می‎رسید که مسجد جامع مشهوری دارد. همچنین این روستا به واسطه صنعت گاوداری، شیر و محصولات لبنی مرغوبی نیز دارد.

شهر دیگری که در مسیر بیرجند تا طبس خواهید دید «خوسف» است که یکی از کهن ‎ترین شهرهای این خطه به شمار میرود.

آرامگاه ابن حسام خوسفی

عصر هنگام، در نزدیکی طبس، دیدار و عکاسی از روستای اصفهک را فراموش نکنید. اصفهک با این ‎که در زلزله طبس آسیب بسیار دید، هنوز هم خانه ‎های خشتی آن در میان درختان نخل، چشم‎ انداز زیبایی دارد.

 

روز پنجم

طبس، مقصد پایانی سفر است. با اقامت در یکی از خانه‎ های بوم‎گردی این شهر، می‎توانید تجربه زندگی اهالی کویر را حس کنید. فردا فرصت خواهید داشت تا طبس و اطرافش را به طور کامل بگردید. طبس یک قلعه متعلق به دوره اسماعیلیان دارد که دیدن آن همراه با بازدید از «کال جنی» و کاروانسرای خان توصیه می‌شود.

کال جنی

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *