اخبار گردشگری مشهد, خدمات گردشگری مشهد, وضعیت جاده ها و ترافیک مشهد

سال 1401 اتوبوس های برقی به مشهد می رسند!

اتوبوس

زمانبندی بهره برداری از خطوط قطار شهری و اتوبوس های برقی در شهر مشهد

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: در دوره گذشته تلاش زیادی برای تعریف پروژه‌های عمرانی، خارج از توان مالی و مدیریتی صورت پذیرفت، که در نتیجه آن موجب شد خیلی از پروژه‌ها با تاخیر مواجه شود.

ایمان فرهمندی، ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت روز حمل‌و‌نقل و ترافیک، اظهارکرد: در زندگی شهری نقش حمل‌ونقل بسیار بارز بوده و خدماتی حیاتی و تاثیرگذار توسط این حوزه و فعالان آن ارائه می‌شود؛ حمل‌ونقل محرک توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر است و از طرف دیگر موجب آلودگی، بروز تصادفات و تاخیر در تردد می‌شود؛ هفته حمل‌ونقل، یادآور وظیفه مدیریت شهری در ارتقاء کیفیت ارائه خدمات به زائران و مجاوران است.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد درمورد مترو گلبهار گفت: مسئله مترو گلبهار به وزارت راه و شهرسازی و مدیریت شهری گلبهار مرتبط است؛ برای پیشبرد این پروژه زیرساخت‌ها در حال تکمیل است.

پروژه‌های بدون مطالعه و بی‌نظم در دوره گذشته

فرهمندی پیرامون نقشه فعالیت‌های عمرانی شورای ششم بیان کرد: متاسفانه در دوره گذشته شاهد بی‌نظمی مالی و مدیریتی در شهرداری بودیم؛ پروژه‌هایی که بدون مطالعه و پشتوانه آغاز شدند، گریبان ما را گرفته، از همین رو در تلاش هستیم، ابتدا پروژه‌های نیمه تمام را به پایان برسانیم.

وی ادامه داد: پروژه‌هایی که اولویت و ضرورت کمتری دارند را یا با سرعت کم ادامه می‌دهیم یا به صورت مقطعی متوقف می‌کنیم؛ یکی از تلاش‌های مدیریت شهری این است که آثار و تبعات بی‌نظمی را در شهر کاهش دهیم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس گفت: یکی از مشکلات پیش‌رو که امکان دارد به زودی مدیریت شهری را با مخاطره جدی مواجه سازد، بدهی ما به صندوق توسعه ملی بابت خطوط قطار شهری است؛ پیگیری برای استمهال وام‌هایی که گرفته شده، به نتیجه نرسیده و پرداخت اقساط موجب فشار مضاعف به حوزه عمرانی می‌شود و باید بودجه زیادی به این امر اختصاص یابد.

نوید رفع مشکلات مالی در نیمه اول ۱۴۰۱

فرهمندی بیان کرد: مشکلات مالی در نیمه اول سال آینده مرتفع می‌شود و می‌توانیم به شرایط قابل قبولی در پروژه‌های عمرانی برسیم.

وی گفت: رویکرد کلی ما این است که بافت مرکزی شهر باید برای تردد با حمل و نقل پاک، وسایل نقلیه همگانی، دوچرخه و خودروهای برقی برای پاسخگویی به سفرهای مردم، مورد استفاده قرار گیرد؛ مهم‌ترین مسئله در محدوده مرکزی شهر، آلودگی و تاخیر در حوزه حمل و نقل است که باید آن را مدیریت کنیم.

اواسط 1401 اتوبوس‌های برقی به مشهد می‌آیند

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در مورد اتوبوس‌های برقی گفت: پروژه اتوبوس برقی، اقدامی نوآورانه بوده که برای اولین بار در مشهد مورد بهره‌برداری قرار گرفته است؛ در محدوده مرکزی شهر پیگیر بودیم تا از ناوگان با آلایندگی کمتر استفاده نماییم و اولین نمونه این اتوبوس به کارفرمایی شهرداری مشهد تولید و رونمایی شد ولی برای اینکه در خط تولید قرار گیرد باید آزمون‌هایی را پشت سر بگذارد.

وی با اعلام اینکه حدود ۸۰ درصد از مراحل تست اتوبوس برقی در داخل کشور و تست‌های دینامیکی در خارج کشور قابلیت انجام دارد، افزود: بر اساس آخرین پیگیری‌های صورت گرفته، تست‌های داخل کشور انجام شده و دو تست باقی مانده که باید یا تجهیزات خاص وارد کشور شود و یا اتوبوس برای یک شرکت اروپایی جهت تست ارسال گردد.

فرهمندی تصریح کرد: خط تولید اتوبوس آماده شده و در صورت تایید تست‌ها، تجهیز انجام می‌شود؛ تفاهم برای ۱۰۰ دستگاه اتوبوس برقی را آماده کردیم که به محض تایید تست نهایی، قرارداد فعال می‌شود، در تلاش هستیم تا از اواسط سال آینده اتوبوس برقی در مشهد داشته باشیم.

وی اعلام کرد: قیمت اتوبوس دیزل عادی ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است و اتوبوس برقی ۱۰ میلیارد تومان که ۱۰۰ دستگاه اتوبوس به همراه تجهیزات شارژ، ۱۲۰۰ میلیارد تومان هزینه درپی دارد؛ در تلاش برای تشویق بخش خصوصی و شرکت خودروسازی برای ورود به این مسئله هستیم، مذاکرات در حال انجام بوده و درصدد دستیابی به یک تفاهم‌نامه در مورد ناوگان حمل‌ونقلی هستیم.

فرهمندی افزود: بهترین اتوبوس در مشهد بی.آر.تی است که منطقه بسکابادی و حر به مرکز شهر و از طرف دیگر، محدوده قاسم‌آباد و الهیه را پوشش می‌دهد؛ میانگین سن ناوگان حمل و نقل حدود ۱۱ سال بوده و به تعبیری اتوبوس‌های ما فرسوده هستند،؛ با این وجود وضعیت مشهد نسبت به سایر کلانشهرها بهتر بوده و در تلاش برای افزایش ناوگان و ارائه خدمات بهتر به همشهریان هستیم.

وی با تاکید بر اینکه اختلاف قیمت‌ها و افزایش نرخ، تامین ناوگان را با شرایط سخت مواجه کرده ولی با جذب سرمایه‌گذار می‌توان مشکلات را رفع کرد، گفت: توسعه خطوط ریلی هر کیلومتر ۱۲۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد، باید با دقت حرکت کنیم و برای هر سانتیمتر توجیه و دلیل داشته باشیم.

استفاده از منابع دولت برای خط ۴ قطار شهری

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در مورد خط چهار قطارشهری بیان کرد: پیرامون این مسئله مطالعاتی در کمیته‌های مختلف بررسی شده و توانستیم با تصویب در شورای عالی وزارت کشور، مجوز لازم برای تامین مالی را بگیریم تا از منابع قطره چکانی دولت برای این خط استفاده نماییم.

فرهمندی پیرامون بسته حمل‌ونقل ریلی در چهار سال آینده بیان کرد: اولویت خطوط ریلی ما حفاری خط سه و چهار و راه‌اندازی محدوده میانی خط ۳ از میدان شهداء تا حرم مطهر رضوی و پایانه امام رضا (ع) است؛ در تلاش هستیم با توجه به منابع مالی که در اختیار داریم، در این دوره ۴ ساله حفاری تمامی خطوط قطار شهری را به پایان برسانیم و بخش مرکزی خط سه را راه اندازی کرده و خط دو را نیز تکمیل نماییم.

وی با اشاره به پیگیری استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در ساخت خط ۳ و ۴ قطار شهری بیان کرد: مذاکراتی انجام و پیشنهاداتی ارائه شده است که در صورت جمع‌بندی نهایی می‌تواند بستری برای خدمت‌رسانی به مردم مشهد باشد.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد افزود: معلولان و ایثارگران می‌توانند 60 سفر در ماه به صورت رایگان با استفاده از ناوگان اتوبوسرانی و قطار شهری داشته باشند، اگرچه میزان استفاده از این تخفیف توسط معلولان و ایثارگران کمتر از دو درصد است؛ حمل و نقل کرامت محور شعار ماست از همین رو در تلاش هستیم که ‌شهر برای شهروندان دسترس‌پذیر باشد.

از زمان بندی بهره‌برداری خطوط قطار شهری عقب نیستیم

فرهمندی اعلام کرد: در سال ۱۴۰۲ دسترسی ریلی به حرم رضوی برقرار می‌شود، شرایط اجرایی و مالی شهرداری متناسب با برنامه زمان‌بندی است، در دوره گذشته تلاش زیادی برای تعریف پروژه‌های عمرانی خارج از توان مالی و مدیریتی صورت پذیرفت، که در نتیجه آن موجب شد خیلی از پروژه‌ها با تاخیر مواجه شود.

وی با اعلام اینکه پروژه‌های قطار شهری آسیب پذیر در برابر مسائل مالی هستند، خاطرنشان کرد: بیش از یک سوم پروژه‌های عمرانی شهرداری مربوط به قطار شهری، تجهیزات و خرید اتوبوس بوده و بیش از ۹۰ درصد بودجه به ۷ پروژه قراردادهای قطار شهری مربوط می‌شود، از همین رو طبیعی است که در تکانه‌های مالی و فنی آسیب پذیر باشد.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به آلودگی هوای مشهد و نقش مازوت در این مسئله اعلام کرد: بیش از ۷۰ درصد آلودگی هوای مشهد مربوط به حوزه حمل‌ونقل و ترافیک و ۳۳ درصد آلودگی مربوط به خودروهای شخصی است؛ همچنین چهار نیروگاه در سطح شهر، ۲۰ درصد آلودگی هوا را با سوخت مازوت، که آلایندگی بسیار بالا و خطرناکی دارد، ایجاد می‌کنند.

متخصصان بهداشتی و محیط‌زیست به سوزاندن مازوت ورود کنند

فرهمندی با اعلام اینکه نیروگاه توس در این روزها مازوت می‌سوزاند، ادامه داد: سهم مجموعه ناوگان اتوبوسرانی با دو هزار دستگاه از آلودگی هوا، ۱.۳ درصد است؛ نیروگاه‌ها و سوخت آن‌ها در اختیار مدیریت شهری نیست ولی پیگیریم که بحث مازوت‌سوزی در سطح شهر، مدیریت و از انتشار آلاینده‌های خطرناک در شهر جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: سونامی سرطان به خاطر خروجی‌ اکسیدهای مازوت به سلامت همشهریان و زیرساخت‌های شهری آسیب می‌رساند؛ دوده‌های که از سوخت‌های سنگین مثل مازوت ایجاد می‌شود از راه تنفس و پوست جذب شده و معضلاتی را پدید می‌آورد؛ متخصصان بهداشتی و محیط‌زیست باید به این قضیه ورود کنند تا استفاده مازوت در نیروگاه‌ها را به حداقل برسانیم.

وی در مورد اتوبوس برقی گفت: برقی که برای اتوبوس‌ها تولید می‌کنیم، پاک نبوده و از سوخت مازوت ایجاد می‌شود، از همین رو نمی‌توان توقع داشت که خودرو برقی آلایندگی را کاهش دهد.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد اذعان کرد: برای دوچرخه سواری بانوان استقرار دوچرخه‌های اشتراکی و پارکینگ‌هایی ویژه دوچرخه را در نظر گرفته‌ایم، همچنین حداقل مساحت اماکن ورزشی ویژه بانوان را از ۵ هزار مترمربع به ۱۰ هزار متر مربع افزایش دادیم.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *