اخبار گردشگری مشهد, اماکن تاریخی, امام رضا (ع), تاریخی-درون شهری, خدمات گردشگری مشهد

سابقه تاریخی تأسیس بیمارستان امام رضا(ع) در مشهد

اسکندر بیگ ترکمان در عالم‌آرای عباسی ذیل ترجمه‌ی حکیم عمادالدین محمود، ضمن علاقه‌مندی دربار صفوی به آستان قدس رضوی می‌نویسد: «در علم و حکمت و دانشوری و حذاقت مشهور آفاق بود؛ رسالات مرغوب و نسخه‌های غریب او در علم طب و ترتیب معاجین و معالجه امراض مزمنه و مواد حارّه معتمدٌعلیه اطبا است».

تا آن‌جا که می‌گوید: «چون شاه جنت‌مکان در رواج و رونق آستانه‌ی مقدسه حضرت امام الجن و الانس باقصی الغایه توجه مرعی داشته، از مر طبقه‌ی اطبا آن‌چه بهتر بود به خدمات آن سرکار تعیین می‌فرمودند، او نیز به طبابت سرکار فیض آثار مأمور گشته مدت‌ها در مشهد معلّی به معالجه مرضی مشغول داشت».

نام اثر در فهرست آثار ملی ایران: ساختمانهای قدیمی بیمارستان امام رضا (ع)

قدمت و دوره تاریخی: پهلوی اول

آدرس بیمارستان امام رضا (ع) مشهد : خراسان رضوی، مشهد، استان خراسان، شهرستان مشهد، از شمال محدود به خیابان ابن سینای شرقی و میدان امام رضا

شماره ثبت ملی: 5958

تاریخ ثبت: ۱۳۸۱/۰۵/۰۸

ساختمانهای قدیمی یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در مشهد است که قدمت آن مربوط به پهلوی اول می باشد و در تاریخ ۱۳۸۱/۰۵/۰۸ به شماره ثبت 5958 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است .

استان خراسان رضوی دارای جاذبه های گردشگری، باستانی و طبیعی بسیاری است که ساختمانهای قدیمی بیمارستان امام رضا (ع) شهرستان مشهد یکی از آثار تاریخی و دیدنی این استان می باشد.

 

گوهرشاد خاتون همسر شاهرخ تیموری (حک. 807-850ق) مسجد گوهرشاد را بنا کرد. در جوار حرم دارالشفایی نیز ساخته بود که تاریخ دقیق بنای آن معلوم نیست.

با تکیه بر اسناد و وقف‌نامه‌های آستان قدس رضوی مشاهده می‌شود که عتیق بن احمد ملک اسماعیل در سال 931ق تعدادی از رقبات مزرعه‌ی کنویست را جهت درمان بیماران، اطعام فقرا و مساکین، صادرین و واردین، بیماران و غریبان و روشنایی و خدام و حفاظ عتبه عالیه وقف می‌کند.

مولانا قاسم ترشیزی در 1011ق/ 1590م به شغل بیمارداری و بیمارباشی در دارالشفای حضرت منصوب می‌باشد. مهدی قلی بیگ میرآخورباشی در رجب سال 1027/1606م هشت عشر درآمد حمام وقفی خود را صرف ادویه و اشربه‌ی شربت‌خانه و دارالشفای حضرت کرده است. یعنی دارالشفای حضرت قبل از حکومت شاه عباس دایر بوده و به بیماران خدمات می‌داده است. از دوره‌ی افشاریه و زندیه نیز اسنادی وجود دارد که بعضی از موارد آن ذکر شد.

اما دارالشفاء در دوره‌ی قاجاریه توجه و گسترش بیشتری می‌یابد و در خصوص دارالشفاء در این دوره، مآخذ و منابع فراوانی وجود دارد؛ چنان‌چه میرزا علی خان سرهنگ، معروف به نوبر در رساله‌ی جغرافیای آستان قدس رضوی تألیف 1310ق/ 1889م می‌گوید: «دارالشفای حضرت که در بالا خیابان است، محض استشفای مریض‌های زوارین و فقرا، دوا مفت می‌دهد… مریض‌خانه بسیار مزيّن است بر تختخواب و آسایش از برای مریض و تشک و لحاف و آفتابه لگن در روی میز چوبی، کاسه‌های مسی برای دوا خوردن، در آشپزخانه‌اش آش برای مریض غذا و نخودآب می‌پزند».

در فردوس التواریخ آمده است:

«… از آن جمله یکی از دارالشفای مبارکه است که همیشه جمعی در آن‌جا به ساختن دوا و غذا مشغولند که رنجوران و مریضان از غربا و زائران و مجاوران ارض فیض اقدس به دستیاری کارکنان زکی از اطبای حاذق و جراح و کحّال و پرستار و نگه‌دار و معین بوده در حفظ صحت آن می‌کوشند و استعلاج ایشان را از دوا و غذا داده تا از شفاخانه یا من اسمه دواء و ذکره شفا، شفا یابند».

در این زمان که میرزا موسی خان، برادر میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی، متولی باشی آستانه است به سال 1260ق/ 1844م به امور دارالشفاء رسیدگی کرد و موقوفه‌ی آن را احیا نمود و شکل نوینی را بنا نهاد و طبیبان و جراحان حاذقی را به کار گمارد.

عبدالحمید مولوی در کتاب موقوفات آستان قدس نوشته است:

«سرای ناصری در سابق، دارالشفاء آستان قدس بوده، ناصرالدین شاه در سفر اول که به مشهد می‌کند، دارالشفاء آستان قدس را که در عهد صفویه و نادرشاه در این محل بوده می‌بیند و می‌گوید این محل برای دارالشفاء مناسب نیست. او دستور می‌دهد در بالا خیابان در جایی که از بازار دور است مکانی برای دارالشفاء بنا گردد».

در آن زمان عضدالملک متولی بوده و در ضلع جنوبی بالا خیابان دارالشفاء جدید را می‌سازد و تا زمان محمد ولی خان اسدی مورد استفاده‌ی زائران و ساکنان مشهد مقدس بوده و بعد از تأسیس بیمارستان شاه‌رضا، دارالشفاء تعطیل گردید ولی محل دارالشفاء به صورت یک درمانگاه به نام درمانگاه رازی به فعالیت خود ادامه داد.

پهلوی اول محل جدیدی را در محل باغ هشت‌آباد احداث کرد که زمین آن را حاج بی‌بی همسر میرزا یحیی اهدا نمود.

ابوطالب رضوی فرزند محمدعلی قائم مقام که ابتدا نظارت و سپس نظارت و ریاست دارالشفاء را در اختیار داشته، از سوی متولی به خاطر حسن تدبیر مورد تشویق قرار گرفت. بعد از احداث بیمارستان جدید ریاست آن به میرزا ابوطالب رضوی واگذار شد.

طب نوین در آستان قدس رضوی

طب نوین، نخست توسط پزشکان اروپایی به مشهد آمد که به تدریج بر طب سنتی غلبه کرد. دارالشفای حضرت که در زمان پهلوی اول به علت افزایش جمعیت پاسخ‌گوی مریضان نبود باعث شد که بیمارستان شاه‌رضا در سال 1307ش در زمان نیابت تولیت محمد ولی خان اسدی پایه‌ریزی شده و ساخت آن آغاز گردد و در سال 1313 بهره‌برداری از آن شروع شد.

بیمارستان امام رضا(ع)

ساختمان دارالشفاء یا مریض‌خانه‌ی آستانه که در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی بیمارستان شاه‌رضا نامیده شد، در مزرعه‌ی الندشت که موقوفه‌ی آستان قدس می‌باشد، به مساحت 217900 مترمربع بنا گردید.

نخست با یک‌صد تخت شروع به کار کرد و بعد به مرور زمان گسترش پیدا نمود و اصولاً برای بیماران فقیر و بینوا تأسیس شد.

در سال 1316ش آموزشگاه پرستاری در این بیمارستان زیر نظر پرستاران خارجی تشکیل شد که در سال 1320 به پرستاران ایرانی واگذار گردید.

در سال 1324 ساختمان گوش و حلق و بینی دایر و به تدریج بخش‌های مورد نیاز به آن افزوده گشت.

آستان قدس رضوی با هدف پیشرفت علم پزشکی اقدام به استخدام پزشکان خارجی به ویژه در بخش جراحی بیمارستان امام رضا(ع) کرد.

ابتدا پروفسور هامر شلاک(Hamer shelak) به عنوان دومین رئیس بیمارستان و متخصص زنان و زایمان تبعه‌ی آلمان را به خدمت درآورد. بعد از شهریور 1320 از نفوذ آلمان‌ها در بیمارستان شاه‌رضا کاسته شد و بعد از آن حضور دکتر باروخ(fr. Baroch) اهل چک به همراه همسرش در بخش جراحی، پروفسور بوتارو (Botaru) فرانسوی نیز در بخش جراحی و پرستاران فرانسوی در جذامی‌خانه‌ی مشهد در مزرعه‌ی محراب خان را شاهد می‌باشیم که نشانه‌ی خدمات ارزنده و تلاش پی‌گیر آستان قدس رضوی در جهت به کارگیری از طب نوین و تجهیزات نوین پزشکی به شمار می‌آید.

بیمارستان منتصریه

از دیگر بیمارستان‌های درمانی و بهداشتی آستان قدس رضوی «بیمارستان منتصریه» می‌باشد. این بیمارستان در زمینی به مساحت 3500ذرع مربع در حاشیه‌ی خیابان جنت بنا گردیده و واقف آن بانویی به نام رابعه زوجه‌ی حاج محمدحسن میرزا منتصرالملک است که در سال 1297ش این بیمارستان را می‌سازد که در سال 1327 به آستان قدس رضوی واگذار گردید.

جذامی‌خانه

این آسایشگاه در زمین وقفی محراب‌خان واقع در شمال مشهد مقدس قرار داشت. براساس اسناد و مدارک آستان قدس، این مؤسسه در سال 1303ش به وجود آمده و در اختیار بیماران مبتلا به جذام قرار گرفت. حضور پرستاران فرانسوی در جذامی‌خانه‌ی مشهد از جمله اهداف آستان قدس رضوی در جهت به کارگیری از طب نوین بود. این پرستاران فرانسوی‌تبار، سالیان سال و تا پایان عمر در خدمت بیماران جذامی بوده و از هیچ‌گونه کمکی به بیماران مضایقه نکردند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “سابقه تاریخی تأسیس بیمارستان امام رضا(ع) در مشهد

 1. An intriguing discussion is definitely worth comment. Theres no doubt that that you should write more on this subject, it might not be a taboo subject but usually people dont talk about these topics. To the next! Best wishes!!

 2. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read articles from other writers and use something from other sites.

 3. אתה יודע, רוב הגברים המתקבצים בסאונה ואחר כך
  יוצאים לשתות תמיד מדברים על
  נשים של דירה דיסקרטית בראשון לציון.
  דירות דיסקרטיות בראשון לציון הן פתרון זול עבור הגברים שרוצים לבלות בילויים אינטימיים.
  מי שרוצה משחקים חושניים במהלך דייט עם
  בחורה מקליניקה או דירות דיסקרטיות בראשון לציון צריך להבין איזה פינוקים
  הוא צריך. עם זאת, תוכלו לשבור את השגרה המוכרת והידועה מראש עם עיסוי בירושלים!
  ישנם אנשים שמקבלים עיסויים למטרות פינוק וכייף בביתם ולפעמים מגיעים לדירה דיסקרטית בקרית אתא אך גם
  ישנם אנשים המבקשים לעבור עיסוי בצפון בעקבות כאב מסוים.
  ישנם אנשים שמקבלים עיסויים למטרות פינוק וכייף בביתם ולפעמים מגיעים לדירה דיסקרטית ברמת-גן
  אך גם ישנם אנשים המבקשים
  לעבור עיסוי במרכז בעקבות כאב מסוים.
  פורטל אקספיינדר למבוגרים בלבד, מספק לכם
  מידע אמין ואיכותית בקטגוריה של עיסוי ארוטי בראשון
  לציון. הגעתם למקום הנכון: היכנסו
  כבר עכשיו לאחת הדירות הדיסקרטיות בראשון לציון ולא תתחרטו.
  כמו כן בדרך כלל הדירות כוללות חנייה פנימית וכניסה ישירה לחדר מבלי צורך לעבור בקבלה כאילו זה בית מלון.

 4. המעסים הטובים ביותר בבת ים מחכים לכם והם כאן בשביל להעניק לכם ולבן/בת הזוג שלכם את הטוב ביותר.
  בילוי של יום כיף מפנק במרכז ספא
  ראש העין הינו אחת המתנות הטובות ביותר שתוכלו להעניק ליקרים
  לכם, וכמובן לעצמכם. צעירה בת 22 משועממת
  בערב רק רוצה שתזמין אותה לערב מפנק וחושני לא תיקח?

  אם למשל הזמינו אתכם לאיזו מסיבה או אירוע ואין לכם בת זוג, תוכלו בקלות למצוא “בת זוג”
  לערב אחד (רק בלי ריבים וכאבי ראש).
  ניתן לומר כי הטנטרה יכולה להתבצע בקלות רבה
  וזה אחד היתרונות הגדולים שלה . כשאתם מתעניינים לגבי עיסוי
  בדרום, דעו כי פתוחות בפניכם שתי אפשרויות עיקריות: עיסוי באשדוד המתבצע בבית הפרטי שלכם או עיסוי באשדוד המתבצע בקליניקה פרטית.
  כשאתם מתעניינים לגבי עיסוי בהרצליה, דעו כי
  פתוחות בפניכם שתי אפשרויות עיקריות: עיסוי בהרצליה
  המתבצע בבית הפרטי שלכם או עיסוי בחולון
  המתבצע בקליניקה פרטית. כשאתם מתעניינים לגבי עיסוי
  בחיפה, דעו כי פתוחות בפניכם שתי
  אפשרויות עיקריות: עיסוי בחיפה המתבצע בבית הפרטי שלכם או עיסוי
  בחיפה המתבצע בקליניקה פרטית.
  אתה יכול גם ללמוד ולחוות את עקרונות עיסוי טנטרי כחלק של סדנאות טנטרה לזוגות כי ידריך אותך לעומק .
  עם סדנאות אלה, אתה יכול להבין בדיוק מה היא
  הדרך המושלמת בשבילך כדי להשיג את החוויה טנטרה יחד עם השותף שלך .

 5. יש כיום המון סוגים בניהם
  גם עיסוי תאילנדי, עיסוי רפואי
  וגם עיסוי ארוטי בראש העין.

  לקראת חגיגות יום הולדת לאדם קרוב, הצעות נישואין, ימי נישואין או כל יום אותו תרצו לציין כיום מנוחה נעים ומפנק
  – הרשו לנו להמליץ לכם על בילוי במרכז
  ספא קרית שמונה אשר יאפשר לכם וליקיריכם
  לנוח, לנשום וליהנות מאוד.
  חבילות ספא יסייעו לכם רבות להשתחרר ממכאובים פיזיים, הן מסייעות
  לכם למצבים רגשיים שונים כמו חרדות וסטרס,
  וככלל, מדובר על עסקה יוצאת מן הכלל, מומלצת כל כמה חודשים, חבילות המוצעות במחירים אטרקטיביים,
  פרגנו לעצמכם את החוויה. כוסות רוח – מסייעות לטפל במצבים שונים ומשחררות
  איברים דואבים. בנוסף תוכלו ליהנות ממתחמים שונים מפנקים במיוחד הכוללים בריכות
  שחיה פרטיות, ג’קוזי ספא מבעבע מפנק, פינות מנגל וזה רק חלק מהמבחר הרחב הקיים.
  עיסוי קלאסי מפנק, משחרר ומרגיע.

  זמן מגע מספקת שירותי עיסוי בהרצליה עד הבית על ידי צוות מגוון, מקצועי, מוסמך ומיומן של מטפלים מהשורה הראשונה, שישמחו להגיע עד הבית שלכם ולהעניק
  לכם עיסוי מפנק ומרגיע. עיסוי שוודי
  – עיסוי קלאסי ואהוב, משחרר שרירים תפוסים ומרגיע את הנפש.
  שרירים עייפים מקבלים חיים חדשים, מקומות תפוסים
  משתחררים ואיתם כאבים ישנים שכבר שכחתם.
  האתר מציע ללקוחותיו מידע נרחב ומקיף על מקומות הנותנים שירותי ספא.

 6. לסיכום, דירות דיסקרטיות בבית שמש יכולות לשמש למספר מטרות
  עבורכם, השכרת הדירות למספר שעות היא נהדרת למי שלא מעוניין לבלות לילה במלון, אלא רק מספר שעות מועטות
  של חוויה. הדירות הדיסקרטיות נותנות לכם את הסביבה
  הנעימה והבטוחה לסוג כזה של בילוי.
  כל אחד בוחר בצורה שונה כיצד לנצל את הזמינות
  של הדירה ואת הדיסקרטיות. דירות דיסקרטיות נמצאות בכל רחבי
  הארץ בהן תוכלו להנות מדירות מעוצבות ומושקעות המציעות מגוון תוספות
  ואיכויות שיעניקו לכם בהם חוויה מושלמת ואווירה רומנטית ואקזוטית עם
  אחת מנערות הליווי המחכות לכם
  בדירות הדיסקרטיות. נערות הליווי הללו של סקסי גירלס
  מודעות היטב לפינות הפינות בעיר וכך יכולות להיות
  גם המדריך התיירותי הטוב ביותר
  האפשרי עבורך. החוויה הכי גדולה של החיים מתחילה ונגמרת בדבר המושלם הזה שנקרא נערות ליווי באילת.
  אחריות מלאה, אסתטיקה וכל מה שביניהם בכדי לסמן את הבילוי הזה
  כמוצלח ביותר. כמו כן, אם אתם מחפשים עיסוי ארוטי בפתח תקווה באזור, סביר מאד להניח שאתם גם
  תוהים מה היתרונות של הטיפול הזה בכלל, ומתברר שגם זה
  משהו שאנשים לא כל כך מבינים לעומק ולכן נחלוק אתכם גם את המידע
  החשוב הזה. מציג מודעות מתוך עיסויים וטיפולי
  גוף בתל אביב יפו (111 תוצאות) רמת גן
  עיסוי מקצועי משחרר.

 7. לבסוף, על מנת שתוכלו להגיע לכל טיפול של עיסוי ארוטי בנס
  ציונה מוכנים ותפיקו ממנו את המקסימום שהוא מציע, חשוב לנו לחלוק אתכם גם מדריך קצר עם ההכנות שאסור לפספס.

  כנראה שעבר הרבה זמן ולכן טיפולי
  עיסוי ארוטי בכפר סבא זאת הזדמנות מושלמת לעשות משהו שהוא נטו בשבילכם.
  עיסוי מקצועי בתל אביב. רשת חקירות – בן יהודה 32, בניין אל-על
  בתל אביב. חפשים חברה המתמחה בנדלן בתל אביב, נדלן במרכז, נדלן בהרצליה, נדלן בהרצליה פיתוח?
  נגריית מומחים המתמחה בטיפול פרטני בלקוחות יוקרתיים בתחום ארונות קיר, חדרי ארונות וחדרי שינה.
  ד זבידה הינו בעל תואר ראשון למשפטים L.L.B בוגר מכללת שערי משפט בהוד השרון, אשר סיים
  את לימודיו בהצלחה ומתמחה בתחום דיני המשפחה, מעמד
  האישי ודיני הירושה. עיסוי בראשון לציון אמנם לא לא פותר את כל הבעיות, אך הוא בהחלט מכניס
  אתכם לשלווה פנימית ולרוגע
  פנימי. ספא מפנקת בראשון לציון. בין אם אתה מחפש ספא אירוטי בצפון, בדרום
  או במרכז, אתה עומד לחוות עונג שעד היום חשבת שקיים רק בסרטים.

 8. עיסוי ארוטי בעפולה ניתן על-ידי
  נשים מיומנות ומנוסות שיודעות בדיוק מה צריך לעשות
  כדי שיעלה לכם חיוך רחב מאוד על הפנים ובעצם בכל פינה בגוף תרגישו תחושות
  חיוביות מאוד. כאן באתר אתם מוזמנים למצוא שלל צימרים
  וחדרים להשכרה לצד תנאים כמה שיותר נוחים, וזאת כי אנו מקפידים על
  תרחיש שימוש נוח ביותר. כמו כן, צימרים לפי שעה בחיפה הוא תחום
  מאוד פופולרי והעיר מלאה בסוויטות וחדרים להשכרה לפי שעות.

  קרית ים עם רצועת חוף נהדרת גם לא מאכזבת ומציעה המון חדרים
  לפי שעה וחדרים לליה ליד הים!
  צימרים לפי שעה בקריות נפוץ מאוד בגלל החוויה הכפרית שהערים האלה נותנות ומנגד קרית מוצקין שנראת כמו מנהטן בגלל
  המגדלים גורדי השחקים הרבים שנבנו בעירבהחלט חוויה של מגה סיטי בצפון הקרוב.אפשר למצוא המון חדרים לפי שעה בקריות במקומות דיסקרטיים בתוך העיר, חדרים מפוארים עם
  גקוזי גדול סוויטות להשכרה לפי שעות
  לזוגות שרוצים חוויה של בית מלון מבלי לנסוע
  לערים הגדולות. אם אתם כאן סימן שאתם מחפשים חדרים להשכרה
  בירושלים והאמת לנפוש בירושלים זו בחירה מושלמת
  ולא פחות ממדהימה!

 9. מתאימים לכל סוגי האירוח שתחפצו – מסיבת רווקים ורווקות, יום כיף מפנק,
  יום אהבה, או כל אירוע חגיגי שיש בו שמחה אנחנו
  מחכים לכם בכל יום ובכל שעה ביום, שירות דיסקרטי לחלוטין.

  עם חבילת מאסז עד הבית תל אביב תוכלו לבחור בסוג העיסוי המועדף עליכם מבין שלל סוגי טיפולים ועיסויים שהצוות
  המקצועי שלנו אמון על ביצועם. אתם מתעניינים לגבי
  עיסוי בתל אביב וגם לגבי עיסויים במקומות שונים בארץ?
  במסגרת מאמר זה נסקור את מגוון דרכי הטיפול הנכנסות תחת הקטגוריה הרחבה של עיסויים רפואיים, את מהלך הטיפול בעיסוי רפואי, סוגי הבעיות להן מסאג’ מפנק יכול לתת מענה ונסביר גם למה ניתן לצפות כאשר עוברים
  טיפול של עיסוי קליני. מיתוסים על עיסויים שהגיע הזמן לנפץ!
  כל המידע בסקס אדיר מאומת על
  כל המשתמע מכך, כן, זה לא מקרי,
  הפורטל עובד קשה בכדי למצוא ולהביא לכם מודעות מאומתות בכל התחומים.
  בפורטל הבית שלנו כל התמונות והמודעות מאומתות וכך מאפשרות לכם להשיג את הבילוי המושלם ביותר עלי האדמות.

  באמצעות פורטל הבית שלנו תאפשרו לעצמכם לעשות את הבחירות הטובות
  והנכונות ביותר- הבחירות של פעם אחת בחיים, בחירות מאומתות לצד תמונה ומידע אמין יותר מהרגיל.

  דירות דיסקרטיות בראשון לציון – איך מוצאים את הטובות ביותר?

 10. מנגד, כל עוד תקבלו עיסוי בחדרה בלבד לאורך כ-45 דקות ועד שעה, המחיר שתצטרכו לשלם יהיה נוח
  הרבה יותר ויהפוך את חווית העיסוי לנגישה גם לכם!
  כמו כן אנשים רבים רוצים לחסוך זמן ומאמץ בהגעה למתחם הספא ומעדיפים לשלם
  מעט יותר כדי שהמעסה יגיע עד
  אליהם. עיסוי במרכז עד הבית או עיסוי במרכז בקליניקה פרטית וזכרו הבחירה היא תמיד שלכם.
  בקליניקה פרטית בבאר שבע יש לכם
  אפשרות להתנתק מהסביבה המוכרת לכם, תוך
  שאתם זוכים לעיסוי המתבצע בחלל נעים,
  מבושם ומאד מרגיע. משום שמדובר בחוויה בריאה, יש להשתדל לא להיות במתח ואפילו
  לתכנן את הכול כך שתוכלו להגיע גם לפני הזמן לעיסוי מפנק בבאר שבע , אם מדובר בעיסוי המתבצע בקליניקה בבאר שבע של המעסה.

  תוכלו להזמין עיסוי מפנק בחדרה ,
  בלחיצת כפתור אחת, מה שיגרום לכם למצוא את המעסה האידיאלי שלכם ואפילו אם אהבתם את הטיפול שהוא או היא
  מבצעים, להפוך את הטיפול לקבוע, לפחות אחת לשבוע.
  כמו כן במידה ותרצו תוכלו להזמין גם שירותי קוסמטיקה ושירותים נוספים תוכלו לעשות זאת בתיאום עם משרדי הספא.
  כל חובב ספא בבאר שבע חולם למצוא את הסלון
  “שלו”, שם יוצע לו המתחם הרצוי של הליכי הספא
  במחיר משתלם ובשירות טוב.

 11. תושבי ירושלים וסביבתה אשר מעוניינים להתמקצע בעולם הרפואה המשלימה, יכולים ללמוד בקורס רפלקסולוגיה ולרכוש כלים בגישה מבוקשת.
  את זה הם יכולים לעשות בעזרתן של נערות
  ליווי, אשר מתגלות לפעמים כמצילות נישואין.

  אם אתה מול המחשב קורא את המילים האלה, אתה בטח חרמן אש או
  סתם מרגיש בודד ובא לך בילוי איכותי ומיני.
  בפורטל סקס אש תוכלו למצוא דירה דיסקרטית בבאר שבע בשיא הפשטות,
  ולהנות מאירוח דיסקרטי, מענג ומשחרר.
  דירות דיסקרטיות בבאר שבע פופולריות יותר מכל עיר אחרת באזור הדרום.
  נערות ליווי דרום – כשהכול מתנקז לנקודה אחת זה
  יכול להיות פשוט ובעיקר להיות בדיוק מה שאתם צריכים ורוצים,
  תארו לעצמכם מקום שבו כל הטוב מתנקז לנקודה אחת,
  גם באזור שלכם, גם כל השירותים יחד והכי
  חשוב? כן, נכון להיום יותר ויותר אנשים כבר מבינים, עם נערות ליווי
  אפשר לעשות הכול מהכול מבלי
  לתת דין וחשבון לאף אחד והכי חשוב?
  מרכז אונו למשפט חברתי קליני הוא
  מרכז התנדבותי, בו עורכי דין מובילים בליווי סטודנטים למשפטים
  בקריה האקדמית אונו מעניקים סיוע משפטי לאוכלוסיות חלשות, למטרות חברתיות או
  לגופים ציבוריים.

 12. עיסוי בשרון מסוג זה לרוב כולל מטפל מקצועי ומיומן, המבצע
  סדרה של מתיחות עוצמתיות על גוף
  המטופל, בעודו לבוש לחלוטין. מטפל
  בכיר עם ניסיון רב, מאמן כושר אישי, מלווה אימונים.
  עם זאת, אצלנו באינדקס שרותי הליווי ריץ’ אסקורטס
  אנו מנסים לתת מענה ושירותי ליווי של נערות ליווי בבאר
  שבע גם בעיר זו. לא חשוב באיזה
  אופן תעשו זאת, זוהי ההזדמנות לתת דרור לדחפים המיניים שלכם.
  אם יש לך בן זוג, זוהי הזדמנות טובה מאוד לבוא עם בן זוג
  וללמוד את אמנות הנגיעה במהלך העיסוי טנטרי.
  עיסוי שוודי בהשרון והסביבה
  – העיסוי הקלאסי בהשרון והסביבה המוכר והאהוב שרוב
  הגברים בוחרים בו, הן מבחינת חוסר ידיעה והכרה בעיסויים אחרים והן מבחינת
  הצורך שלכם בעיסוי מפנק, לכיף בלבד.

  את הצורך לחברה נשית לדבר איתה ולבלות איתה
  אין צורך להסביר. ומצד שני יש
  לנו גם יותר לחץ לשחרר והגברים צמאים למגע נשי וחברה נשית.
  במקרה של נשים, שני אזורי המוקד הם השדיים והפאבים,
  ואילו במקרה של גברים, אזור המוקד הוא איברי המין
  הגבריים.

 13. ישנם זוגות המעוניינים לחגוג יום מאושר, אירוע או פשוט ליהנות
  מחוויה רומנטית משותפת. המעסה אמנם יהיה זה שמעסה אתכם
  וירפה את גופכם, אך המוכנות המנטלית שלכם
  היא זו שתאפשר לכם ליהנות מרוגע ושלווה לאורך העיסוי.
  ליהנות מכל סוגי העיסויים.
  הפתיחות הרבה והמודעות לנושא העיסויים בכלל ולעיסויים ארוטיים
  בפרט, הביאו לכך שכיום בכל שכונה
  ונקודה בעיר תל אביב פזורים להם
  מקומות דיסקרטיים ונגישים בהם תוכלו להתפנק בשעה קלה של עיסוי ארוטי בתל אביב.

  עיסוי בתל אביב ? כאשר עיסוי מפנק בתל
  אביב , נעשה בביתכם, תוכלו להתרווח על הספה עם כוס משקה האהוב
  עליכם ולחוש את ההקלה לאחר העיסוי כאשר הגוף והנפש רק יודו לכם.

  תוכלו להזמין מתוך מגוון
  של עיסויים את העיסוי שלו אתם זקוקים כמו: עיסוי מרגיע ונעים, עיסוי משחרר, עיסוי בשמן חם,
  עיסוי טנטרי, עיסוי מקצועי ומפנק בתל אביב .
  לפני שאתם מתאמים עיסוי באזור חיפה, כדאי לבדוק אל מול המעסה עד כמה הוא מנוסה בעיסוי
  אותו אתם רוצים לקבל. 2.אל תוותרו על רחצה: מעבר לכך
  שחשוב מאד שתגיעו נקיים אל העיסוי,
  הרי שמקלחת מרגיעה. חשוב מאד להחזיר את
  הגוף ל”מצבו הטבעי” רגע לפני שאתם שבים אל
  השגרה. כאשר עיסוי מפנק בחיפה והסביבה
  , נעשה בביתכם, תוכלו להתרווח על הספה עם כוס משקה האהוב עליכם ולחוש את
  ההקלה לאחר העיסוי כאשר הגוף והנפש רק יודו לכם.

 14. אתלטים מקצועיים – לרוב מחפשים לשמור על
  השרירים משוחררים ולהימנע מפציעות במהלך
  פעילות ספורטיבית. מטרתו של עיסוי בראשון לציון מסוג זה היא לסייע ולהכין את המתעמל טרם
  אירוע ספורטיבי או פעילות גופנית מאומצת ולסייע למתאמן להחלים מהר יותר ובצורה יסודית יותר מפציעות שחווה
  בעבר. עיסוי ספורט הוא מונח כללי המתאר כל עבודה על הגוף שנעשית על אנשים שפעילים גופנית על בסיס קבוע.
  מהו עיסוי ספורט בראשון לציון ?
  כל מה שצריך זה רק לדעת לבחור, עיסוי כזה שמורגש
  צעד אחר צעד ואפילו פוגש את
  הרקמות העדינות ביותר בגוף. ספורטאים מתחומים שונים מכוונים לקבל תוצאות שונות,
  לכן חשוב ליידע את המעסה באשר להעדפות האישיות שלכם טרם העיסוי המפנק.

  בני הגיל השלישי זקוקים לאביזרים שונים ומגוונים בכדי להתנהל ביום-יום.
  בפעמים אחרות, הוא עשוי להיות עדין יותר בכדי להעביר תחושה של
  עיסוי מפנק או יפעיל לחץ עמוק ומהיר במטרה להביא לעיסוי משחרר באמת.
  שחיינים – בדרך-כלל מעוניינים
  להאריך את הרגליים ולשפר את הגמישות
  שלהם, בכדי לחתור ביעילות. אצנים – לרוב רוצים לחזק
  את הרגליים, לשחרר את הכאבים ולשפר את הסיבולת שלהם
  לקראת ריצות מרתון. לעיתים, בעת עיסוי בראשון לציון המטפל יאיץ את
  מהלך הליטופים במטרה לסייע ולשפר את הגמישות שלכם.
  העיסוי המפנק מציע מגוון של יתרונות לספורטאים ובין היתר מסייע
  להפחית את משך ההתאוששות של הגוף בין אימון
  אחד למשנהו, משפר את הפעילות האתלטית של המתאמן, מסייע למנוע היווצרות של פציעות על ידי שיקום הגוף מהר יותר בין אימון לאימון ומייעל משמעותית את מהלך ההחלמה של הספורטאי לאחר פציעה או חבלה.

 15. יש להכין את האווירה וההכנה הנפשית והגופנית, לפני שמתחילים עם עיסוי מפנק ברחובות .
  יש להכין את האווירה וההכנה הנפשית והגופנית, לפני שמתחילים
  עם עיסוי מפנק בקרית שמונה/נהריה .
  עיסוי זוגי בבית הלקוח – לא רק מסיבות רפואיות.

  אנחנו מבצעים את עבודתנו באופן הטוב ביותר בהתאם לצרכים של הלקוח.
  אמרלד ספא הנודע, השוכן במלון דן
  פנורמה שבתל אביב, מעניק לתושבי המרכז שירותי עיסוי עד הבית,
  ממש בבית הלקוח. באילו מקרים עיסוי בקריות יכול לסייע?
  כמו כן, ניתן להזמין עיסוי בקריות בקליניקות המקצועיות בהן פועלים המטפלים המכילות את כל הציוד הדרוש ואווירה מושלמת לעיסוי מפנק ומשובח.
  אם אתה גר לבד אז אין בעיה, אתה יכול להזמין אליך את מי שאתה רוצה ומתי שאתה רוצה, אלא אם כן אתה מעוניין להוסיף קצת ריגוש לחיים או לחלופין, לשמור על הפרטיות שלך.
  אחד הדברים היותר מסעירים זה לדעת עם מי אתם עומדים לבלות את השעות הבאות וכאן נכנסות דירות דיסקרטיות בתל אביב לתמונה.
  ברגע שתגיעו מוכנים מבחינת תקציב, יהיה הרבה יותר קל לסנן מקומות אירוח
  שאינם עומדים בדרישות הכספיות שלכם מלכתחילה.
  מן הסתם, פנייה אל מעסים שאינם מקצועיים, עלולה
  לייצר את התוצאה ההפוכה במלוא מובן המילה.
  נשמח לבנות עבורכם את הטיול המושלם בהתאם להעדפותיכם.

 16. סוכנות ליווי תל אביב . מסאג’ מפנק בבאר שבע כל האזורים חיפה והסביבה הרצליה חדרה
  תל אביב חולון בת ים ירושלים ראשון לציון רחובות גבעתיים אשדוד / אשקלון
  רמת גן ופתח תקווה באר שבע רמת הגולן … דירות דיסקרטיות
  נמצאות בקרבת מקומות הבילוי, המועדונים וחופי הים
  הפופולאריים של בת ים. אל תחכו לחופשה השנתית שמגיעה פעם
  בשנה, כי אם תחכו אז גם דירות דיסקרטיות בקריות שם זה לא יקרה.

  בכל מקרה, בסופו של דבר, החלטתי שאני אזמין את אותה
  נערת ליווי אל אחד מאותם חדרים לפי שעה – אומנם זה יהיה כרוך
  בעלות כספית נוספת, אבל בסופו של דבר, בשביל פעם אחת ובשביל הגשמת פנטזיה זה משתלם.

  אל תהסס ובזמן עכשיו נערת ליווי לערב
  של תאוות בשרים, תשוקה ושיכרון חושים.
  בוודאי תמצאו עבורכם נערות ליווי בחיפה או בקריות
  המשתמש בתמונות אמיתיות ואפילו בסרטונים המוצגים באתר.
  ספא פלוס קיבץ עבורכם את כל אתרי הספא של העיר פתח תקווה וסידר לכם
  את הכל תחת קורת גג אחת, כאן בעמוד, בכדי שלא תצטרכו לחפש
  ולחפש. דירות דיסקרטיות בנהריה מפוזרות בכל רחבי העיר והצפון.
  שלא יהיה לכם ספק או כל מיני סטיגמות
  לא נכונות לגבי דירות דיסקרטיות בפתח תקווה.

 17. כמו כן, אם אתם מחפשים עיסוי ארוטי בפתח תקווה באזור,
  סביר מאד להניח שאתם גם תוהים מה היתרונות של הטיפול הזה בכלל, ומתברר שגם זה משהו שאנשים לא כל כך מבינים לעומק ולכן
  נחלוק אתכם גם את המידע החשוב הזה.

  באופן טבעי, עיסוי ארוטי, על אף היותם טיפולים מקצועיים שבהחלט מביאים להקלה על
  הגוף והנפש, הם כאלו שאנשים לא נוטים להתייעץ לגביהם עם חברים או בני משפחה וזה משהו שיכול להפוך את האיתור
  של עיסוי ארוטי בפתח תקווה למעט
  מורכב יותר. לצורך כך ניתן להיכנס לפורומים
  מקצועיים ברחבי הרשת ולשאול שם
  אנשים אובייקטיביים לגבי עיסוי ארוטי בפתח תקווה באזור.
  הצג מספר |. יפתח בשעה: 9:00. בקליניקה
  של קורל תמצאו מגוון רחב של טיפולים מקצועיים : עיסויים מכל הסוגים,
  כגון עיסוי שוודי, עיסוי קלאסי, אבנים חמות, עיסוי ספורטאים, בנוסף
  גם פילינג גוף, מניקור ופדיקור… ללא פשרות זה קורה על
  הצד הטוב ביותר, מגוון שירותים שנמצאים
  בתוך דירה שנבדקה מראש בצורה פרטית והדיסקרטית ביותר באזור פתח
  תקווה. כאן תוכל למצוא מגוון רחב של דירות סקס בכפר סבא והסביבה כולל
  כתובות, טלפונים וניווט שיביא אתכם היישר לעונג.
  כאן תוכלו למצוא את הטוב ביותר בדירה דיסקרטית
  שאף אחד לא יגיע או יחפש אתכם- דירות פרטיות נקיות העונות על
  כל הסטנדרטים החשובים והקריטיים והכול במטרה אחת – לעשות לכם את ההנאות כמה שיותר גבוהות , חזקות ומעצימות.

 18. חנות צילום ומתנות בעיצוב אישי|בחנות תוכלו למצוא שירותי הדפסה על מאות מוצרים .
  ן. צילום ומיפוי הנכסים מבוצע באמצעות
  ציוד סריקה ייעודי מהמתקדמים בעולם ברזולוציית 4K, בטכנולוגיה הייחודית
  של חברת MatterPort. חברת לייטנר מספקת שיעורים פרטיים על
  ידי מורים פרטיים בבית התלמיד, לכיתות א’-יב’, בכל המקצועות, לפי תוכנית משרד החינוך.

  יש שלב שבו כל זה נמאס על רופאים שהקדישו
  כל כך הרבה ממרצם וזמנם למערכת.
  אין על מרתה, הקוסמטיקאית הכי טובה בעיר ובכלל בכל השרון, יש
  לה ידיים מדהימות. על זיון מושקע.
  על מציצה כמו שצריך. נערות ליווי בירושלים-
  יפות, איכותיות, אוהבות סקס
  ויודעות לעשות אותו כמו שצריך! אז
  אם אתם אורחים, עוברי אורח או אפילו
  תושבי קבע כל מה שצריך לפעמים
  זו מישהי מדהימה שתעלה לכם את המורל, נערת ליווי מדהימה, יפה
  ואחת ששווה בהחלט לפגוש אבל השאלה
  היא איפה ובאיזה פורטל? אם פעם, תושבי ירושלים נאלצו לנסוע עד לתל
  אביב, בכדי ליהנות משירותי סקס, כיום, בעידן האינטרנט, הגישה לשירותי סקס בירושלים עצמה, היא הרבה יותר קלה ונוחה.

  נערות ליווי רבות מציעות שירות אישי
  והגעה עד אלייך לבית או למלון וזאת על מנת
  להכיר אותך ולצאת איתך לבילוי משותף.
  בלוקסי משווקת מזכרות מיוחדות של הדפסת
  תמונות על בלוק עץ בהתאמה אישית.
  מבט לאמבט מתמחה בעיצוב והתאמת מקלחונים , אמבטיונים חיפויי זכוכית ושאר עבודות זכוכית
  בהתאמה אישית עבור צרכי הלקוח.

 19. אחסון אתרים, בניית אתרים, שרת וירטואלי ייעודי,
  ייעוץ בפתרון מחשוב אלה רק חלק ממוצרי
  אוקטופוס. טכנאי מחשבים מקצועי ומנוסה,
  אשר מספק שירותי מחשוב מתקדמים בבית הלקוח באזורים: עמק חפר, מנשה, ואדי ערה וצפון השרון.
  טכנאי מחשבים של חברת קומפיסי , זמינים 24 שעות ביממה .
  בגלל האינטימיות – דירות אלה מצוידות
  בעיצוב ואווירה אינטימית
  לחלוטין המאפשרים למבקרים ליהנות ממקום אינטימי ושקט
  כדי שיוכלו ליהנות מכמה שעות קסומות.
  הינה חנות בירושלים. חנות הפרחים והמתנות שלנו הינה מקצועית,
  המתמחה בעיצוב ושזירה במיוחד.
  בתי מלון בירושלים הינו אתר נישה
  מומחה למציאת בתי מלון בירושלים.
  באתר ניתן למצוא רשימה של בתי המלון השונים בירושלים על פי חלוקה לכוכבים.

  חברת M.D. International Studies היא מיזם ראשון מסוגו
  בארץ של ד”ר משה כהן, רופא ומורה במקצועו. המכינה של ד”ר משה כהן קיימת משנת 2006
  וסייעה עד כה בהכנה של כ-1000 סטודנטים למבחני הקבלה של בתי
  הספר לרפואה ולשנים הפרה-קליניות של
  לימודיהם. יבואן חברת EVAKOOL האוסטרלית ייבוא ושיווק צידניות ב12 גדלים שונים מ10 ליטר ועד 200 ליטר,
  5 שנוטת אחריות. החברה מספקת אחריות וביטוח לתכולת
  המטען. חברת בא לי מתוק, החברה המובילה
  כיום בשוק למתוקים לאירועים,
  כגון: בר קפה, עמת דפה ועוד. חברת Piclip
  מתמחה בצילום ובעריכת קליפים למגוון אירועים
  – קליפים לחתונה, קליפ בר מצווה, קליפ
  יום הולדת, קליפ ליום נישואין ועוד..

 20. כל השירותים הללו הפכו את שירותי הליווי לפופולרים.

  קטלוג הליווי שלנו נמצא בכל רחבי הארץ, אתה יכול לחפש דירה דיסקרטית בתל אביב
  או למצוא נערת ליווי בכל עיר אחרת.
  טינה נערת ליווי איכותית לביתך מלון בכל שעה במרכז הארץ.
  השוו בין דירות דיסקרטיות וחדרים לפי שעה בחולון.
  באתר תמצאו את כל הפרטים החשובים על עיסוי
  אירוטי, דירות דיסקרטיות ובילוי
  בלתי נשכח בספא מפנק באחת השכונות
  של חולון. הצוות המטפלים המפורסם
  באתר הינם מטפלים עצמאיים ואתם מוזמנים להיכנס ולקבוע מסאז’
  בפתח תקווה עם המטפלים שבאתר באופן ישיר ובלתי אמצעי.
  ניתן לקרוא במאמרים על כל סוגי העיסויים המוצעים ובנוסף ניתן להתייעץ עם המטפלים שבאתר
  בטלפון לגבי סוג העיסוי
  המתאים לכם ביותר. בכל מקרה בודד,
  אפילו עם אותה מחלה, היא תשתנה.
  תוכלו לבצע את הבחירה לפי ההיכרות המוקדמת שלכם עם חולון, אולם בכל מקרה יש לבדוק את האבזור, הריהוט ורמת התחזוקה של
  הדירות עצמן. כאשר רופא מחפש קליניקה להשכרה בשרון, הוא יחפש קליניקה עם שולחן כורסאות לרופא
  למטופלים, מיטת בדיקה מכשור רפואי וכו.

 21. bit.ly گفت:

  אם אתם חושבים ושוקלים להזמין נערות
  ליווי, אל תחשבו יותר מידי פשוט עשו זאת עכשיו.
  במקום זה נערות ליווי בדרום תמיד מוכנות ומזומנות וניתן
  להזמין אותן לכל מקום ובכל שעה. אתה
  רוצה שבחורה תספק אותך עכשיו, אתה מעוניין להזמין נערת ליווי לוהטת
  שתביא אותך לסיפוק מיני, שתגרה ותענג אותך ואתה רוצה זאת עכשיו,
  אבל אין באפשרותך להזמינה למקום
  מגורך מסיבות ברורות מה עושים? באותה תקופה הייתי די משועמם וחיפשתי אחר ריגושים שיקחו את החיים שלי
  למקום אחר לחלוטין. בא לך שעה של פאן עם נערת ליווי
  מדליקה הגעת למקום הנכון ! התייעצות עם אנשי מקצוע: אם יש יצא לכם להסתייע בעבר באנשי מקצוע מתחומים מקבילים
  באזור, כמו למשל רפלקסולוגים,
  מעסים רפואיים ומטפלים אלטרנטיביים בשיטות שונות, תוכלו בהחלט לשאול אותם לגבי עיסוי
  ארוטי בבת ים ואם הם אכן מכירים מקום כזה, סביר להניח שזה
  יהיה מקום מקצועי שייתן לכם שירות טוב.

  על גוף מושלם, על בחורה ניקה ומבושמת, על מקצועיות ועל שירות!
  על מנת לגרום לריצוי מלא של כל לקוח, הוכנה מראש רשימת טיפולים אשר נתונה לבחירה באמצעותנו.
  מפגשים נעימים של טיפולים בכל חלקי הגוף אפשרות לבאדי מסא’ג בסגנון שלא הכרת
  לפני ממטפלת סקסית היא עבודה, ולפעמים עבודה קשה ומותר לכם להתפנק ולצאת מהשגרה,
  לגוון, במיוחד אם אתם חווים מתיחות עם האישה
  בגלל כבלי החיים ומה שהם דורשים.

 22. מתאימים לכל סוגי האירוח שתחפצו –
  מסיבת רווקים ורווקות, יום כיף מפנק, יום אהבה, או כל אירוע חגיגי שיש בו שמחה
  אנחנו מחכים לכם בכל יום ובכל שעה ביום, שירות דיסקרטי
  לחלוטין. עם חבילת מאסז עד
  הבית תל אביב תוכלו לבחור בסוג העיסוי המועדף עליכם מבין
  שלל סוגי טיפולים ועיסויים שהצוות המקצועי שלנו אמון על ביצועם.

  אתם מתעניינים לגבי עיסוי בתל אביב וגם לגבי עיסויים במקומות שונים בארץ?
  במסגרת מאמר זה נסקור את מגוון דרכי הטיפול
  הנכנסות תחת הקטגוריה הרחבה של עיסויים רפואיים, את מהלך הטיפול
  בעיסוי רפואי, סוגי הבעיות להן מסאג’ מפנק יכול לתת מענה ונסביר גם למה ניתן לצפות כאשר
  עוברים טיפול של עיסוי קליני.
  מיתוסים על עיסויים שהגיע הזמן לנפץ!

  כל המידע בסקס אדיר מאומת על כל המשתמע
  מכך, כן, זה לא מקרי, הפורטל
  עובד קשה בכדי למצוא ולהביא לכם מודעות
  מאומתות בכל התחומים. בפורטל הבית שלנו
  כל התמונות והמודעות מאומתות וכך מאפשרות לכם להשיג
  את הבילוי המושלם ביותר עלי האדמות.
  באמצעות פורטל הבית שלנו תאפשרו לעצמכם לעשות את הבחירות
  הטובות והנכונות ביותר- הבחירות של פעם אחת בחיים, בחירות מאומתות לצד תמונה ומידע אמין יותר מהרגיל.

  דירות דיסקרטיות בראשון לציון – איך מוצאים את הטובות ביותר?

  Feel free to surf to my page … https://companionbrokers.com/categor/Discreet-apartments-in-Tel-Aviv.php

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *