اخبار گردشگری مشهد, جاذبه های مشهد, مراکز تفریحی-درون شهری

زیست پارک مشهد

زیست پارک مشهد

زیست پارک مشهد (Biopark) مجموعه ای تفریحی و همچنین اکوپارکی است که عنوان بزرگترین پارک موضوعی کشور را گرفته است.
این زیست پارک، به دهکده طبیعت خانواده هم معروف است. این بوستان 29 هکتاری به مکانی عالی برای تفریح مردم  و هدف از اجرای زیست‌پارک آشنایی با زندگی روستایی و عشایری  است.

پارک از بخش هاشمیه شروع می‌شود و انتهایش به بخش هفت تیر می‌رسد. دهکده طبیعت خانواده مثل پلی است که بلندی‌های سرسبز جنوبی را به بوستان خورشید وصل می‌کند.

هزار و ٧٠٠ هکتار فضای سبز در این دوره در شهر مشهد ایجاد شده که ۳۰۰ هکتار در فضای شهری و بقیه در کمربند سبز مشهد بوده است. همچنین ۵۷ بوستان نیز در مناطق کم برخوردار احداث شده است. ارتباط طبیعت بیرونی با محیط شهری باید حفظ شود و کمربند سبز و کوهشار و زیست‌پارک باعث این ارتباط می‌شود.

 

 

Untitled 9 min2

 

 

۱۶ گونه گیاهی با نظر متخصصان دانشگاه فردوسی مشهد در این مکان کاشته شده است و مبلمان این فضا نیز مطابق با محیط است. باغ بازی کودکان با محیط طبیعی، باغ خانواده، باغ نشاط و باغ تاج با جزئیات زندگی عشایری در این مجموعه ساخته شده است.

تمام تلاش سازندگان و طراحان این پروژه بر این بوده که شرایط طبیعی این مکان را حفظ کنند و تلاش کرده اند کمترین دخل و تصرف را در محیط طبیعی داشته باشد و با کاشت ۱۶گونه گیاهی و اقلیمی این محیط را در آینده سر سبز‌تر کنند.

دهکده طبیعت خانواده در نزدیکی دامنه‌های سبز جنوبی است و کمی از شهر فاصله دارد؛ پس خبری از سروصدای ماشین‌ها در آن نیست. در این زیست پارک تا دلتان بخواهد محوطه و فضای باز برای گردش و تفریح وجود دارد.

زیست پارک مشهد را در بخشی از دامنه کوه‌های اطراف این شهر ساخته‌اند؛ اما خبر خوب این است که تمام مسیر ماشین‌رو است؛ پس نگران سالمندها نباشید. حتی آن‌ها هم می‌توانند به این پارک بروند. بعد از گذشتن از ورودی اصلی، تخته‌سنگ بزرگی در بین مسیر جلب توجه می‌کند. روی این تخته‌سنگ، تابلوی معرفی پروژه زیست پارک را نصب کرده‌‌اند.

 

 

Untitled 5 min12 2

 

 

تراس چشم‌انداز زیست پارک مشهد

اولین جایی که بعد از ورودی اصلی پارک به آن می‌رسید، تراس چشم‌انداز است. می‌شود در طرف راست مسیر ماشین‌رو، آن را پیدا کرد. در طرف چپ هم بخشی از دامنه کوه خودنمایی می‌کند. بخش تراس را با چند پله از مسیر پیاده‌رو جدا کرده‌اند و کمی پایین‌تر از این مسیر است.

 

 

Untitled 33 min

 

این تراس فضای بزرگی دارد که طولش به 430 متر می‌رسد. وسعتش بیشتر از هزار مترمربع است. همان طور که از اسمش پیداست، تراس، چشم‌انداز زیبایی به کل مجموعه دارد. منظره روبه‌روی آن هم تماشایی است. به هر طرف نگاه کنید، نمایی از دامنه‌کوه‌ها و آسمان را می‌بینید که مثل تابلویی آن را نقاشی کرده‌اند. درخت‌های کوتاه‌قد هم در هر گوشه از دامنه کوه پیداست. این درخت‌ها هنوز تازه‌نفس هستند؛ اما به صخره‌های خاکستری، جان بخشیده‌اند. از این نقطه بخشی از شهر هم مشخص است. تصورش را کنید، در شب، چراغ‌های روشن از دور سوسو می‌زند و صحنه‌ای تماشایی به وجود می‌آید. بخش‌های دیگر پارک هم در پایین‌دست تراس است.

امکانات تراس چشم‌انداز

کف تراس چشم‌انداز موزاییک است و زیبایی خاصی دارد که به‌راحتی می‌توانید در فضای آن زیراندازی پهن کنید. ساعتی را استراحت کنید و از دیدن منظره‌های روبه‌رویتان لذت ببرید. از بابت کودکان هم خیالتان راحت باشد. در همه بخش‌های تراس، محافظ‌های فلزی نصب کرده‌اند. اگر زیرانداز هم یادتان رفت، اشکالی ندارد. در همان نزدیکی صندلی و میز‌های چوبی هم هست.

در تراس چشم‌انداز، بد نیست به نگارخانه عشایری و روستایی هم سری بزنید. هنرهای دستی و آثار سنتی عشایر و روستایی دیدنی هستند؛ البته روی سردر نگارخانه، تابلوی نمازخانه هم نصب است.

مسیر دسترسی به باغ‌ها

برای بازدید از بخش‌های دیگر این دهکده، از پله‌های کنار تراس پایین بروید. در ساخت‌وساز پله‌ها هم دقت خوبی کرده‌اند و پایین‌رفتن از آن‌ها آسان است. تا پایین پله‌ها، نرده‌های حفاظ هم، پله‌ها را ایمن کرده‌اند. به اول مسیرپیاده‌رو که برسید، تابلوی راهنما مشخص است. ممکن است با دیدن این تابلوهای چوبی به یاد فیلم‌های وسترن بیفتید. گل‌های رنگارنگی در مسیر پیاده‌رو کاشته‌اند. دیدن درختچه‌ها و گل‌کاری‌ها در دو طرف مسیر سنگ‌فرش‌شده حس‌وحال خوبی دارد. اگر در بین راه هم خسته شدید، کمی روی صندلی‌های بین راه بنشینید. نفسی تازه کنید تا پاهایتان قوت بگیرد.

 

 

Untitled 4 min12 3

 

مسیر پیاده‌روی چوبی، از بخش‌های زیبای پارک است؛ البته حواستان باشد که این مسیر هموار نیست و آن را به‌صورت پلکانی ساخته‌اند. خوب است بدانید درست‌کردن این پله‌های چوبی هدف خاصی دارد. در دهکده طبیعت، سعی کرده‌اند که کمترین آسیب را به محیط زیست بزنند. به همین خاطر بیشتر امکاناتش را از جنس خود طبیعت ساخته‌اند.

دریاچه زیست پارک مشهد

بعد از گذشتن از پله‌های چوبی به پایین‌ترین بخش کوه می‌رسید. در طرف راست مسیر و در دره، دریاچه کوچکی شکل گرفته است که دیدنش آدم را سر ذوق می‌آورد. هرجا نشانی از آب باشد، می‌شود خرمی و سرزندگی را حس کرد. به نرده‌های چوبی که نزدیک شوید، پرنده‌های دریاچه را می‌بینید. پرنده‌ها، بازیگوشانه در حال شناکردن هستند. از طرفی به طرف دیگر می‌روند و فضای دریاچه را دیدنی‌تر می‌کنند. در وسط دریاچه، خانه کوچکی هم برای پرنده‌ها ساخته‌اند. آن طرف دریاچه، گلدان‌های سنگی، زیبایی خاصی دارند که سوژه خوبی برای عکاسی می‌شود.

 

 

Untitled 8 min5

 

 

باغ بازی

بعد از دریاچه، مسیر پیاده‌رو کمی سربالایی است؛ اما خسته‌کننده نیست. از دریاچه که دور شوید، به بخش‌های هیجان‌انگیز زیست پارک مشهد می‌رسید. اولین محوطه، باغ بازی زیست پارک است. اگر کودکی همراهتان است، برای رفتن به محوطه این باغ کمی احتیاط کنید. مسیر ورودی باغ هموار نیست و کمی شیب دارد. در بخشی از باغ بازی، تنه‌های چوبی به شکل ردیفی کنار هم هستند. این چیدمان احتمالاً باید شما را به یاد یکی از بازی‌های بچگیتان بیندازد. کودکان از لابه‌لای این تنه‌ها می‌دوند و صدای شادشان به گوش می‌رسد. نیکمت‌هایی هم در باغ بازی، برای نشستن وجود دارد. می‌توانید روی نیمکت‌ها بنشینید و بازی کودکان را تماشا کنید. از جالب‌ترین وسیله‌های بازی، الاکلنگ چوبی باغ است که همه را وسوسه می‌کند تا امتحانش کنند. پارک بازی در بخشی از دامنه کوه است؛ اما کنار پرتگاه‌ها، حصارهای چوبی نصب کرده‌اند و جای نگرانی نیست.

بخش سوارکاری

اهل سوارکاری که باشید، می‌توانید به زمین سوارکاری مجموعه بروید. این محوطه درست روبه‌روی باغ بازی است. اسطبلی در گوشه این زمین ساخته‌اند و اسب‌ها در آن استراحت می‌کنند. برای استفاده از این بخش باید هزینه‌ای را بپردازید. اگر چیزی هم از سوارکاری ندانید، مربی‌ها کمکتان می‌کنند. تجربه سوارکاری باید لذت‌بخش باشد. شاید هم استعداش را داشته باشید و به آن علاقه‌مند شوید. اگر هم برای این کار تردید دارید، می‌توانید از کنار نرده‌های چوبی زمین، اسب‌ها را تماشا کنید.

 

 

Untitled 7 min6 1

درشکه‌سواری در زیست پارک مشهد

با شنیدن اسم درشکه‌سواری ممکن است به سال‌ها قبل‌تر از ساخت ماشین‌ها بروید. درشکه‌سواری تفریحی دوست‌داشتی است و لذت خودش را دارد. تردید نکنید و سوار شوید. می‌توانید با آن گشتی در مجموعه بزنید و بخش‌های دیگر را ببینید. با این کار هم تفریح می‌کنید و هم به کسب‌وکار شرافتمندانه درشکه‌چی کمک کرده‌اید.

 

 

Untitled 7 min7

 

 

باغ تاژ

در کنار تفریح و گردش نمی‌شود از شکم‌گردی هم گذشت. یادتان باشد باغ تاژ، ایستگاه خوراکی‌های خوشمزه در زیست پارک است و فاصله چندانی هم از محوطه سوارکاری ندارد. در واقع 3 چادر بزرگ عشایری در این باغ برپاست که به‌عنوان رستوران سنتی از آن‌ها استفاده می‌کنند. در هر چادر تخت‌های فلزی برای نشستن گذاشته‌اند و غذاهای سنتی هم به راه است.

 

 

Untitled 22 min

 

 

اگر دوست داشتید از فضای باز لذت ببرید، می‌توانید از تخت بیرون چادر هم استفاده کنید. آب‌نمای زیبایی، فضای بیرون چادرها را دل‌نشین کرده است. در طرف دیگر باغ تاژ، اجاق‌های سنتی پخت‌وپز درست کرده‌اند . در این باغ در کنار چشیدن غذای خوشمزه، بخش از فرهنگ زندگی عشایر هم می‌بینید. بازدید از این باغ یک تیر و دو نشان می‌شود. در پشت چادرهای عشایر، لانه‌ای برای پرندگان ساخته‌اند و از آن‌ها نگهداری می‌کنند. خوب است با کودکان، سری به لانه پرندگان باغ بزنید. مهربانی با حیوانات را باید از همین زمان به کودکان یاد داد.

باغ نشاط

از باغ تاژ که بگذرید، در طرف چپ مسیر، می‌شود تابلوی چوبی باغ نشاط را دید. از اسم باغ هم مشخص است که با رفتن به آن قرار است سرحال شوید. اگر اهل فوتبال هستید، این گوی و این میدان! باغ نشاط برای بازی‌ دوستانه فضای مناسبی دارد؛ البته چند تا فوتبال‌ دستی هم در این باغ گذاشته‌اند. دیگر انتخابش با خودتان.

 

 

Untitled 4 min12 4

 

باغ دوستی

باغ دوستی بعد از باغ نشاط و در طرف راست مسیر پیاده‌رو است. با ورود به باغ دوستی در مسیری پر از درخت پا می‌گذارید. این باغ سرسبز، بزرگ‌ترین باغ زیست پارک مشهد است. می‌توانید زیر سایه درخت‌ها بنشینید و هوای تمیز و اکسیژن خالصش را نفس بکشید.

 

 

Untitled 3 min12 2

تنوع پوشش گیاهی در باغ دوستی

درختان مختلفی در باغ دوستی وجود دارد؛ البته کاشت این درختان با فکر و برنامه‌ریزی بود. مسئول‌های زیست پارک مشهد هم تحقیق‌های خوبی در این زمینه انجام داده‌اند. آن‌ها با مشورت متخصص‌های دانشگاه فردوسی، 16 نوع گیاه در این زیست پارک کاشته‌اند. می‌شود چند نوع از آن گیاهان را در باغ دوستی دید. کاشت هر درخت نوعی محبت و مهربانی با طبیعت است. شاید به همین خاطر، اسم این باغ را دوستی گذاشتند تا بیشتر حواسمان به محیط زیست باشد.

باغ حضور

باغ حضور، جای خوبی برای نشستن در فضای سبز است. در حاشیه باغ سکوهای سنگی‌ ساخته‌اند. درختان کنار سکو هم سایه‌بان خوبی دارند. به‌راحتی می‌توانید از این مکان برای پیک‌نیک‌‌ استفاده کنید. صندلی‌هایی از جنس تنه درخت، فضای باغ را دل‌انگیز می‌کند. این صندلی‌ها را دایره‌ای چیده‌اند؛ برای همین هم نمای خاصی به باغ داده است.

 

 

Untitled 5 min12 3

 

باغ روستا

باغ روستا ایستگاه آخر این مجموعه است. می‌شود حال‌وهوای روستا را از هر گوشه این باغ حس کرد. خودتان را در یکی از کارتون‌های قدیمی تصور کنید و سطلی آب از چاه باغ روستا بردارید. در این باغ نمایشگاه صنایع دستی هم به راه است. اگر دوست داشتید سری به آن بزنید. عطر نان محلی که بیاید، دیگر نمی‌شود از آن گذشت. تنورهای سنتی نان روشن هستند و زن‌های روستایی هم هنرمندانه نان می‌پزند. در کنار نمایشگاه سنتی، تخت‌های نشیمن هم هست. خوردن صبحانه‌ای خوشمزه با نان محلی، روزتان را می‌سازد. اگر صدای مرغ و جوجه‌ها را شنیدید، تعجب نکنید. لانه‌آن‌ها در همان نزدیکی است. در این باغ همه‌چیز عطر روستا را می‌دهد.

 

 

Untitled 1 min13 3

 

 

امکانات رفاهی زیست پارک مشهد

غذاخوی سنتی و کافی‌شاپ

راستش را بخواهید گردش بدون خورد‌وخوراک نمی‌شود. خوردن غذایی لذیذ، از بخش‌های واجب گشت‌وگذار است. در زیست پارک مشهد فکر اینجا را هم کرده‌اند. می‌توانید به کافی‌شاپ تراس چشم‌انداز بروید و نوشیدنی خنکی بنوشید. صندلی‌های چوبی هم بیرون کافی‌شاپ چشم‌انداز گذاشته‌اند. رستوران زیست پارک هم در باغ تاژ است و در آن غذاهای سنتی عشایری پیدا می‌شود.

پیک‌نیک

فضای زیست پارک مشهد فضای بسیار مناسبی برای پیک‌نیک است. جمع خانوادگی باشد یا دوستانه فرقی ندارد. یادتان باشد، وسایل‌های لازم را با خود بیاورید.

پیاده‌روی

پیاده‌روی‌کردن هزینه‌ای ندارد؛ اما یکی از بهترین تفریح‌ها در گشت‌وگذار است. در دهکده طبیعت هم فضای فراوان و وسیعی برای پیاده‌روی مهیاست. در هوای پاک کوهستانی قدمی بزنید و از دیدن منظره‌ها لذت ببرید. یادتان باشد، بخشی از مسیرها سربالایی هستند؛ پس کفش مناسبی بپوشید.

روشنایی کافی در شب

شب‌های زیست پارک هم زیباست. در تمام مسیرها روشنایی خوبی به کار برده‌اند؛ به همین خاطر می‌شود نمای زیبایی را از تراس چشم‌انداز به باغ‌های پایین کوه داشت.

 

Untitled 10 min2 1

 

پارکینگ و سرویس بهداشتی

محوطه زیست پارک، پارکینگ خصوصی ندارد؛ اما بعد از ورودی می‌توانید در کنار مسیر پیاده‌رو خودروی شخصیتان را پارک کنید. سرویس بهداشتی این مجموعه هم در نزدیکی دریاچه است.

محوطه زیست پارک، پارکینگ خصوصی ندارد؛ اما بعد از ورودی می‌توانید در کنار مسیر پیاده‌رو خودروی شخصیتان را پارک کنید. سرویس بهداشتی این مجموعه هم در نزدیکی دریاچه است.

بهترین زمان بازدید

آب‌وهوای دهکده طبیعت خانواده خشک و کوهستانی دارد. به همین خاطر تفاوت دمای روز و شبش زیاد است؛ پس بهتر است در بهار و تابستان از آن دیدن کنید. در روزهای گرم تابستان، هوای خنکی دارد و دلپذیر است. اگر می‌خواهید ساعتی از شب را در زیست پارک بمانید، لباس گرم هم ببرید.

 

منبع : https://toptourist.ir/mashhad-biopark
منبع : https://blog.rahbal.com/biopark-mashhad/

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *