اخبار گردشگری مشهد

زیارت بیش از 700 هزار زائر اولی در حرم مطهر رضوی

 تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه از ابتدای ورود بنده به‌آستان قدس رضوی در اجرای منویات رهبری و در راستای خدمت‌رسانی به زائرین، چهار کمپ در مشهد مقدس فعالیت داشت؛ متذکر شد: ما به‌این نتیجه رسیدیم که این کمپ‌ها محل مناسب و در شان زائرین امام هشتم (ع) نیست. وی با تاکید بر اینکه مسئولان برای زائرین اماکن اسکان را ایجاد کردند؛ یادآور شد: بخشی از زائران در اطراف حرم اسکان یافتند. 

رئیسی با اشاره به‌آمار مربوط به‌زائرین زیارت اولی در سال جاری؛ بیان کرد: بهره‌برداری از این زائرسراهای رضوی می‌تواند بخشی از نیازهای زائرینی که امکان اسکان در اقامتگاه‌های دیگر را ندارند، فراهم کند. تولیت آستان قدس رضوی هزینه‌های این آستان را از موقوفه‌ها و فعالیت‌های خیرین دانست و ادامه داد: امیدوارم بهره‌برداری از این زائرسراها، گامی برای تسهیل زیارت برای زائران باشد. 

وی با اشاره به‌زیارت بیش از 700 هزار زائر اولی در حرم مطهر رضوی؛ بیان کرد: زائرسرای رضوی ظرفیتی برای زائران به‌ویژه زائران نیازمند است. رئیسی بیان کرد: همه تلاش ما این است که فضا را برای بخش خصوصی در نظر بگیریم و امیدوارم، در راستای تسهیل زیارت برای زائران به‌ویژه اقشار نیازمند، بخش خصوصی نیز به‌ساخت چنین زائرسراهایی توجه کرده و پروژه‌های مختلفی در این بخش ساخته شود.

تولیت آستان رضوی با اشاره به‌اینکه 50 مهمان‌پذیر در اجاره آستان قدس رضوی است؛ اضافه کرد: به‌طور میانگین، روزانه یک هزار زائر اولی وارد مشهد می‌شود که بخشی از آنها در زائرشهر و بخش دیگر نیز در مهمان‌پذیرهای اطراف حرم اسکان پیدا می‌کنند.

فاز یک زائر سرای رضوی با ظرفیت هزار تا 1400 نفر زائر افتتاح شد

در ادامه معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی گفت: کل پروژه زائر سرای رضوی در مساحت 8.2 هکتار طراحی و عملیات اجرایی آن آغاز شده است، طبق برنامه‌ریزی انجام شده این پروژه در سه فاز عملیات اجرایی آن به اتمام می‌رسد. خلیل اکبری افزود: اواخر آذرماه 1395 عملیات اجرایی فاز یک این پروژه با حضور تولیت آستان قدس رضوی کلنگ‌زنی کردیم و امروز شاهد بهره‌برداری فاز یک هستیم.

وی با بیان اینکه فاز یک این مجموعه مشتمل بر 8 بلوک است و با سه فرمت است؛ ادامه داد: در فرمت اول که شامل دو بلوک و چهار سالن هیأتی با مساحت 450 مترمربع برای اقامت گروه‌های هیأتی زائران پیش‌بینی شده و امکانات رفاهی شامل سرویس بهداشتی و دیگر خدمات داخل هر بلوک طراحی شده است.

معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی اظهار کرد: در فرمت دیگر 6 بلوک شامل 124 واحد اقامتی در دو فرمت واحدهای 45 متری به صورت سوئیت و واحدهای 56 متری با سوئیت‌های یک خوابه طراحی شده است. اکبری با بیان اینکه در هر واحد سوئیتی امکان اقامت 4 تا 6 نفر پیش‌بینی شده است؛ اضافه کرد: ظرفیت پذیرش کل مجموعه حداقل یک هزار نفر است و اگر واحدهای هیأتی را بدون تخت و سوئیت‌ها را نیز با بیشترین ظرفیت استفاده کنیم نزدیک به یک هزار و 400 نفر ظرفیت پذیرش در فاز یک را داریم.

بهره‌برداری از فاز 2 زائر سرای رضوی تا پایان سال

وی با اشاره به اینکه 9 هزار و 500 مترمربع مساحت بلوک‌های فاز یک است؛ خاطرنشان کرد: فاز دو نیز 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که شامل 12 بلوک است که 10 بلوک آن به‌صورت مجموعه سوئیتی با 250 سوئیت در نظر گرفته‌ایم و دو بلوک دیگر نیز واحدهای هیأتی است که امیدواریم پایان سال جاری عملیات اجرایی آن به‌پایان برسد.

معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی افزود: فاز سوم پروژه نیز با شرایط فاز دو اجرا می‌‌شود با این تفاوت که واحدها سه طبقه و در هفت بلوک است، فاز سوم نیز طبق دستوری که تولیت محترم آستان قدس رضوی داده‌اند سال آینده آغاز می‌کنیم. اکبری یکی از ویژگی‌های این پروزه را ایجاد اشتغال دانست و گفت: از ویژگی‌های این پروژه در نزدیک به 16 ماهی که شروع به‌کار کرده‌ایم، ایجاد اشتغال برای 300 تا 500 نفر به‌صورت دائم بوده است. وی ادامه داد: از ویژگی‌های این محل مسافت کوتاه آن تا حرم مطهر رضوی است که دو هزار متر تا حرم مطهر فاصله دارد و در بازده زمانی 20 تا 25 دقیقه زائرین می‌توانند این مسافت را طی کنند.

معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی یادآور شد: در فاز یک زائر سرای رضوی 20 درصد بیشتر از تعداد سوئیت‌ها برای پارکینگ اتومبیل‌ها پیش‌بینی کرده‌ایم. اکبری بیان کرد: در سوئیت‌های هیأتی فاز 2، مجموعه درمانگاهی را با همکاری بنیاد سلامت آستان قدس رضوی پیش‌بینی کرده‌ایم که به امید خدا آن مجموعه نیز به ‌بهره‌برداری می‌رسد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *