سوغات مشهد

زعفران (انواع + خواص + روش های شناخت زعفران اصل از تقلبی)

zaferan min 1 1

حتما برای شما پیش آمده که در هنگام خرید ‌زعفران، با اسامی و مفاهیم خاصی از انواع زعفران برخورد کنید، که از لحاظ کیفیت و قیمت بسیار تفاوت دارند، در ادامه مطلب با انواع زعفران و تفاوت آنها با یکدیگر آشنا می شویم تا در هنگام خرید ‌زعفران، شناخت کامل را داشته باشیم و دچار اشتباه نشویم.

زعفران چیست؟
زعفران گران ترین ادویه جهان با خواص بی نظیر و فوق العاده است که در ایران و چندین کشور دیگر مانند مصر، اسپانیا و ترکیه کشت می شود.
گل زعفران از ساقه و 6 گلبرگ بنفش رنگ و به طور معمول 3 رشته کلاله قرمز رنگ که به آن ریشه زعفران می گویند، تشکیل شده است.
هر رشته زعفران از 2 بخش تشکیل شده است:
1- بخش اول: کلاله (قسمت قرمز رنگ)
2- بخش دوم: خامه (قسمت سفید رنگ) زعفران انواع بسیار زیادی دارد که شامل زعفران دسته، پوشال، سرگل، نگین، زعفران سفید، زعفران نرمه و… است.
anvahzaferan min

زعفران دسته (دخترپیچ)

Dasteh min
بدون جدا کردن قسمت خاصی از رشته زعفران و با کنارهم چیدن و خشک کردن زعفران به دست می آید. بخش خامه حدود 30 درصد و بخش قرمز حدود 70 درصد است.
زعفران پوشال
pushal min
خامه زعفران از زیرگل جدا می شود. به صورتی که کلاله ها دارای 1-3 میلی متری خامه خواهند بود.
در انتهای کلاله های زعفران، مقدار کمی سفیدی به چشم می خورد که شکل پوشال مانندی به آن می دهد. به همین علت نام این نوع زعفران، زعفران پوشال قرار گرفته است.
انواع زعفران پوشال به 3 نوع نقسیم می شود، 1- زعفران پوشال قلمدار 2- زعفران پوشال معمولی 3- زعفران پوشال نگین
زعفران پوشال قلمدار: به زعفران پوشالی که دارای کلاله های ضخیم و صاف، بدون فرخوردگی و دارای خامه کمتری است.
زعفران پوشال معمولی: به زعفران پوشالی که دارای کلاله معمولی و فرخورده با خامه بیشتری است.
زعفران پوشال نگین: به زعفران پوشالی که دارای کلاله های ضخیم و بدون قسمت خامه است و زعفرانی حجیم تهیه می شود که جزو فاخرترین انواع زعفران مشهد است.
زعفران سرگل
Sargol min
همان طور که از اسم آن پیداست، فقط کلاله های قرمز است و بخش خامه ی آن به کلی حذف شده است. به زعفران سرگل در خارج از کشور All- Red و در ایران به نام های مختلفی چون سرریشه، سرقلم، ممتاز می گویند.
درجه بندی و قیمت زعفران سرگل، بسته به میزان ضخامت کلاله ها، ریز یا درشت بودن و وجود و عدم وجود کلاله های شکسته متفاوت است.
زعفران سرگل به 2 دسته تقسیم می شود: 1- سرگل ممتاز 2- سرگل نگین
زعفران سرگل ممتاز: به زعفران سرگل که قسمت کمی از خامه زرد رنگ آن همراهش است. زعفران سرگل نگین: به زعفرانی که فقط قسمت کلاله قرمز رنگ آن وجود دارد.
زعفران نگین
negin min
زعفران نگین دارای رنگ دهی و ظاهری فوق العاده و بسیار معطر است. سه رشته کلاله به هم متصل و صاف و بدون شکستگی است. (برخلاف زعفران سرگل) زعفران نگین بهترین زعفران برای صادرات و مشتریان خارجی است. زعفران نگین به 4 نوع تقسیم می شود:
1- زعفران نگین سوپر: شناخته شده و معروف ترین زعفران، دارای کیفیت رنگی و ظاهری بسیار بالا است.
2- زعفران نگین پرسی: این زعفران در هنگام فرآوری، تحت پرس قرار گرفته است و رشته های قرمز زعفران، حالت مسطح و تخت شده ای را به خود گرفته است. این نوع زعفران نگین در بازار بسیار کم است.
3- زعفران نگین درجه 2: کیفیت آن متوسط رو به بالاست و برای صادرات گزینه بسیار خوبی است.
4- زعفران شبه نگین: به نسبت بقیه انواع زعفران نگین، زعفران شبه نگین، کیفیت پایین تری دارد، اما قیمت بسیار مناسبی دارد و بهترین پیشنهاد ما برای بسته بندی است.
زعفران سفید یا کنج:
sefid min
با جداکردن زعفران سرگل از دسته، قسمت ریشه زعفران باقی می ماند که در ایران به آن زعفران سفید می گویند.
به دلیل وجود رطوبیت بیشتر در قسمت ریشه زعفران، عطر بیشتری از خامه به مشام می رسد.
زعفران نرمه:
Narme min
به زعفران نرمه، زعفران شکسته نیز می گویند.
در هنگام جابه جایی زعفران با حجم بالا، باتوجه به فشارها و ضربه های زیاد که به زعفران وارد می شود، مقداری از زعفران دچار شکستگی، خرد شدن و نرم شدگی می شود.
این نوع زعفران به دلیل اینکه ظاهر اصلی و زیبایی خود را از دست می دهد، به عنوان زعفران نرمه با قیمتی ارزان در بازار به فروش می رسد.
• بهترین نوع زعفران، کدام زعفران است؟
بهترین انواع زعفران، زعفران دسته (دخترپیچ) است. زیرا دارای عطر و بوی فوق العاده ای است چرا که در واقع رشته کامل زعفران است.
• بهترین نوع زعفران برای صادرات، کدام زعفران است؟ بهترین و گران ترین زعفران، زعفران سوپر نگین است. به دلیل کیفیت بالا و رنگ دهی فوق العاده بهترین نوع برای صادرات است.
• بهترین نوع زعفران برای مصارف خانگی، کدام زعفران است؟ بهترین نوع‌زعفران برای مصارف خانگی، سرگل است، زیرا هیچ گونه خامه ای وجود ندارد و قدرت رنگ دهی بالاست و عطر و بوی فوق العاده و قیمت آن مناسب است.
5 روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی
یکی از مشکلاتی که در خرید و فروش و تجارت زعفران پیش می آید، تشخیص اصل بودن آن است. برای بسیاری از خریداران، دشوار است که زعفران اصلی را از تقلبی تشخیص بدهند. هیچ کسی دوست ندارد بعد از خرید زعفران و پرداخت هزینه زیاد، متوجه شود که سرش کلاه رفته است و زعفران تقلبی استفاده کرده است. شما با شناخت روش های تشخیص زعفران اصل از تقلبی، می توانید جلوی سودجویی فروشندگان متقلب را بگیرید.با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا چند روش تشخیض زعفران اصل از تقلبی را بیاموزیم.
• زعفران اصل عطر شیرین دارد و نه طعم شیرین
یکی از روش های تشخیص زعفران اصلی، شیرین بودن آن است. زعفران اصل همیشه عطر شیرین دارد و نه طعم شیرین. یکی از رشته های زعفران را روی زبان خود قرار دهید، اگر طعم شیرینی درون دهان خود احساس کردید، این زعفران تقلبی است. افراد سودجو برای افزایش وزن زعفران به آن شکر و عسل اضافه می کنند. زعفران اصل کمی به تلخی می زند یا اصلا طعم خاصی ندارد.
• زعفران اصل در آب سرد، رنگ اصلی کلاله های خود را از دست نمی دهد.
کمی زعفران را درون آب سرد بریزید، بعد از گذراندن مدتی کلاله های زعفران را از آب در بیاورید، اگر زعفران اصل باشد، رنگ اصلی خود کلاله ها تغییر نمی کند. در زعفران تقلبی بعد از درآوردن کلاله از آب رنگ اضافه شده به کلاله های زعفران کاملا از بین رفته و ظاهر قبلی خود را از دست داده است و به رنگ سفید در آمده است.
• زعفران اصل، اثری از چربی ندارد. کمی از زعفران را روی کاغذ بریزید و یا بین انگشتان خود فشار بدهید. اگر لکه های چربی و ذرات روغن را روی کاغذ مشاهده کردید، یعنی زعفران تقلبی است، اما اگر زعفران پودر شود و اثری از چربی نباشد، نشان از اصل بودن زعفران است.
• زعفران اصل را اگر روی اجاق گاز بگیرید به رنگ بنفش تغییر می کند. مقداری از زعفران را روی اجاق گاز بگیرید، اگر رنگ زعفران به رنگ زرد تبدیل شد، زعفران تقلبی است. اما اگر رنگ زعفران به بنفش یا نارنجی تغییر کرد، زعفران اصل است. زعفران اصل در بنزین حل نمی شود و اگر زعفران اصل درون بنزین بریزید، نباید باعث تغییر رنگ آن شود.
• زعفران اصل در محلول جوش شیرین با آب به رنگ زرد در می آید.
مقداری جوش شیرین به آب اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید. سپس کمی زعفران به محلول اضافه کنید. اگر زعفران اصل باشد، ترکیب آب و جوش شیرین به رنگ زرد در می آید، اما اگر زعفران تقلبی باشد محلول به رنگ قرمز کمرنگ تغییر می کند.
خواص زعفران
zaferaan min
زعفران به دلیل داشتن مقداری ویتامین C روند تولید گلبول های سفید خون را افزایش می دهد و سیستم دفاعی و ایمنی بدن تقویت می شود.
زعفران به دلیل داشتن مواد معدنی و ترکیبات آلی، باعث جذب کلسیم می شود و به همین دلیل از پوکی استخوان جلوگیری می شود.
برای افرادی که آسیب های ورزشی، نقرس، آرتریت دارند، زعفران یک درمان عالی است.
زعفران درمانگر خوبی برای افرادی است که مشکلات جنسی دارند. برای مردان، منبع خوبی برای بهبود و تقویت باروری است و افرادی که اخیرا به سندرم پیش از قاعدگی و اسپاسم قاعدگی مبتلا هستند، بسیار مناسب است.
ترکیبات فعالی مانند کروسین و کائمپرفرول که در زعفران وجود دارد، اثر ضدافسردگی را به بدن می بخشد.
کروسین موجود در زعفران باعث افزایش جریان خون در شبکیه و قرنیه چشم ها می شود.
– ترکیب شیر و زعفران قبل از خواب، باعث آرام کردن اعصاب و کیفیت خواب را بهبود می بخشد.
– ترکیب زعفران با عسل برای درمان آکنه و جای جوش بسیار موثر است و پوست را روشن می کند.
– کروسین موجود در زعفران از سلول های مغزی در ام اس، محافظت می کند و ام اس را بهبود می بخشد.
– زعفران با تحریک رشد مو، از ریزش مو جلوگیری می کند.
– زعفران باعث کاهش ناراحتی معده، نفخ، یبوست، گرفتگی و زخم معده می شود.
– زعفران به دلیل داشتن منگنز به بدن کمک می کند تا سطح قند خون را کنترل کند و دیابت را بهبود می بخشد.
نویسنده: ساجده خزاعی
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *