حرم, رواق

رواق گنبد الله وردی خان

رواق

این رواق در شمال شرقی روضه منوره و در مشرق رواق توحید خانه واقع شده و بنایی هشت ضلعی است. در مجموعه عظیم رواقهای حرم مطهر، هم از حیث قدمت و هم به لحاظ طرح و ترکیب، از ویژگی ممتازی برخوردار بوده و از جالبترین و با شکوه ترین رواقهای آستان قدس رضوی است. ساختمان رواق گنبد الله وردیخان به جهت معماری و دقت و ظرافت در کاشی کاری و مقرنس سازی، از شاهکاری های مسلم به شمار می آید. مساحت رواق با محاسبه فضاهای جانبی، حدود171متر مربع است. در جای جای بنای معنوی، کتیبه های فراوانی از آیات و احادیث به چشم می خورد. بر گرداگرد این رواق، تاریخ ولادت وشهادت امامان معصوم به همراه بعضی از احادیث معتبر مکتوب شده است. بانی رواق، الله وردیخان، یکی از رجال خوشنام عصر صفویه است.

مدفن او نیز در وسط یکی از صفه های جنوبی رواق است. بنای رواق در سال1013ه.ق آغاز و در سال 1021به پایان رسید. یک سال پس از اتمام رواق،الله وردیخان در شیراز در گذشت و به امر شاه عباس جنازه اش را به مشهد حمل و در زیر صفه جنوبی این بنا به خاک سپردند.

ازاره رواق از سنگ مرمر تزیین یافته و از بالای ازاره تمام دیوارها و سقف از کاشی های معرق بسیار نفیس زینت یافته است، سقف غرفه های اطراف رواق به جز یک غرفه همه مقرنس کاشی است. در قسمت های مختلف رواق مکتوباتی از آیات و احادیث به چشم می خورد. زیر گنبد(سقف) و بالای غرفه ها سوره های توحید و جمعه به خط ثلث نوشته شده است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *