حرم, رواق

رواق حضرت زهرا

2c6773ec860e90e86bb428ca1b5d25c3415bf19b min

رواق حضرت زهرا(س) در حرم رضوی فرصتی برای عبادت مادران و ترویج سیره فاطمی

رواق حضرت زهرا (س) فضایی به مساحت ۷۲۰۰ است که در فضای زیرین صحن آزادی حرم امام رضا (ع) احداث شده و در آن برنامه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، تربیتی و… با هدف ترویج سبک زندگی و سیره فاطمی ویژه بانوان طراحی و اجرا می‌شود.

اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۵ فضایی مختص بانوان در حرم مطهر امام رضا (ع) افتتاح شد. رواقی که افزایش مشارکت و ارتقاء کمی و کیفی برنامه‌های ویژه بانوان زائر، از اهداف اصلی آن است.

با توجه به این که بیش از نیمی از زائران بارگاه آقا علی بن موسی الرضا (ع) را بانوان تشکیل می‌دهند، لذا این نهاد تلاش کرده با بهره‌گیری از ظرفیت عظیم فرهنگی این آستان مقدس در حوزه بانوان، فعالیت‌هایی مبتنی بر معارف قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام را انجام دهد که اختصاص رواق ویژه بانوان در راستای تسهیل امر زیارت و تکریم بانوان زائر گامی مؤثر به شمار می‌رود.

اختصاص رواق حضرت زهرا به بانوان به درخواست زائران بانو در سال ۱۳۹۵

یکی از درخواست‌هایی که در گذشته توسط بانوان از آستان قدس رضوی مطرح می‌شد، ایجاد فضایی مختص آنها بود که در این راستا رواق حضرت زهرا (س) در روز ۲۹ اسفند‌ماه سال ۱۳۹۵ همزمان با سالروز میلاد دخت نبی اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

فضایی به مساحت ۷۲۰۰ متر مربع واقع در فضای زیرین صحن آزادی حرم رضوی

رواق حضرت زهرا (س) در فضای زیرین صحن آزادی احداث شده و ورودی آن در بست نواب صفوی بین صحن هدایت و کوثر قرار دارد. این رواق که ساخت آن از سال ۱۳۸۷ آغاز شد، ۷ هزار و ۲۰۰ مترمربع مساحت دارد و با رواق شیخ حر عاملی در ارتباط است. همچنین درون این رواق، وضوخانه‌ای تعبیه شده است و تمام خدام آن اعم از کفشداران و خادمان بخش نظافت را بانوان تشکیل می‌دهند.

اهداف راه‌اندازی رواق حضرت زهرا (س) ویژه بانوان/ ترویج سبک زندگی و سیره فاطمی

طبق گفته مسئولان آستان هدف از تخصیص رواق حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به بانوان، تبیین و تعالی هویت زن مسلمان انقلابی در عرصه‎های فردی، خانوادگی، اجتماعی، افزایش مشارکت و ارتقاء کمی و کیفی برنامه‌های ویژه بانوان زائر، نهادینه شدن سبک زندگی و سیره حضرت فاطمه سلام الله علیها برای بانوان بوده است.

در واقع آستان مقدس رضوی سعی کرده تا ضمن تعمیق، ترویج و تسهیل زیارت برای بانوان زائر، زمینه لازم برای توسعه حمایت اجتماعی مؤثر در بازتوانی و رفع آسیب برای زنان و خانواده‌های آسیب دیده در گستره حرم مطهر را فراهم آورد.

رواق حضرت زهرا (س) همه روزه به استثنای جمعه‌ها از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ در شش ماهه دوم سال پذیرای حضور بانوان زائر بارگاه منور رضوی است که البته این ساعت با توجه به حضور زائران گاهی تا ساعت ۲۱ و بیشتر نیز افزایش می‌یابد.

اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، تربیتی و… ویژه بانوان

در این رواق فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی مختص بانوان نظیر برپایی ایستگاه‌های مطالعه، ارائه مشاوره اعتقادی و تربیتی، برگزاری حلقه‌های معرفت با موضوعات تربیتی اخلاقی و اعتقادی، سخنرانی، مداحی، ادعیه‌خوانی و روضه‌‌خوانی، نشست‌‌های مناسبتی، جلسات پرسمان رضوی، جشن عبادت و مسابقات مطالعاتی طرح گل پوش برگزار می‌شود.

در رواق حضرت زهرا (س) همچنین دفتر پاسخگویی به سؤالات دینی و شرعی تعبیه شده که آماده خدمت‌رسانی به سؤالات زائران و ارائه مشاوره فردی است.

برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بانوان در رواق حضرت زهرا (س) فروردین ۹۹

رواق حضرت زهرا(س) از زمان راه‌اندازی، میزبان برنامه‌های دینی بسیاری اعم از انواع کارگاه‌ها بوده که با محورهای آموزشی و قرآنی، هنر اسلامی، آداب زیارت، حرم شناسی، دختران فاطمی، نورالهدی و… ویژه بانوان زائر برگزار شده است.

علاوه بر این، جزء‌خوانی قرآن بانوان و نوجوانان دختر در ایام ماه مبارک رمضان و برگزاری محافل هفتگی قرآنی ویژه بزرگسالان و نوجوانان، بخشی دیگر از برنامه‌های قرآنی رواق حضرت زهرا (س) را به خود اختصاص داده است.

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این رواق برای بانوان، فضایی مناسب برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است و فروردین‌ماه سال آینده مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان در این رواق زیبا برگزار می‌شود. همچنین برنامه‌های ویژه زائر اولی‌ها، اجرای طرح‌های همسایه ویژه تازه عروس و داماد‌های مناطق محروم و ازدواج دانشجویی در قالب همسفر تا بهشت، فراهم شده است.

برنامه‌های رواق حضرت زهرا (س) تنها محدود به این برنامه‌ها نمی‌شود و در مناسبت‌های مذهبی و ملی ویژه‌برنامه‌هایی باحضور مهمانان کشوری و یا بین‌المللی برگزار می‌شود.

توجه به تقویت بنیان خانواده با اجرای برنامه‌های مختلف در رواق بانوان

یکی از نکات درخور توجه در اجرای برنامه‌های رواق حضرت زهرا (س)، توجه به بنیان خانواده است، از آن جا که خانواده نخستین نهاد تربیتی است که انسان را تحت تأثیر قرار داده و شاکله تربیتی فرد را سامان می‌دهد، آستان قدس رضوی، تلاش کرده تا توجه ویژه‌ای را نسبت به بانوان که در جایگاه مادر، همسر و دختر، عهده‌دار مسئولیت‌های مهمی در نهاد خانواده هستند، داشته باشد.

اهمیت این موضوع آستان قدس رضوی را بر آن داشته تا با انجام برنامه‌ریزی‌های گسترده در حوزه وظایف بانوان در زندگی فردی و اجتماعی، برنامه‌های متنوعی را در راستای تعمیق و احیای فرهنگ انقلاب اسلامی، ایثار، شهادت، مقاومت، بصیرت افزایی، پالایش باورها و پیرایش خرافه و… تدوین و در قالب کارگاه‌ها، جلسات و… در این رواق برای بانوان اجرا کند.

برپایی مهدکودک در رواق باهدف تربیت فاطمی کودکان و فراهم کردن فرصت زیارت و عبادت برای بانوان

برپایی مهدکودک و اجرای برنامه‌های مختلف آموزشی و سرگرمی برای کودکان از جمله برنامه‌هایی است که در رواق حضرت زهرا (س) با هدف تربیت و آموزش سیره فاطمی به کودکان راه‌اندازی شده است، همچنین دیگر هدف راه‌اندازی مهدکودک در این رواق فراهم کردن فرصت زیارت و عبادت برای بانوان بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای است.

به هرحال رواق بزرگ حضرت فاطمه زهرا (س) همه‌روزه با اجرای برنامه‌های مختلف ویژه بانوان پذیرای عاشقان امام رئوف است و امروز همزمان با سالروز شهادت صدیقه طاهره حضرت زهرا (س) هم برنامه‌های مختلف و متنوعی برای بانوان تدارک دیده شده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *