اخبار گردشگری مشهد

رشد 94 درصدی گردشگران خارجی در مرداد ماه

یوسف بیدخوری در پاسخ به سوالی در خصوص دو نرخی شدن بلیت اماکن تاریخی برای گردشگران خارجی با اشاره به اینکه سیاست کلی کشور بر این است که مرزها را باز نگه‌داریم، عنوان کرد: از این جهت زمانی که یک گردشگر برای بازدید مکانی تاریخی حدود 2 برابر قیمت بپردازد برای کشور منفعت چندانی ندارد اما اگر تعداد گردشگر بیشتر شود منافع کشور بیشتر و به اقتصاد کشور کمک شایانی خواهد کرد.
 
وی افزود: هم‌اکنون دستورکاری از سازمان به جهت دونرخی شدن اماکن تاریخی برای گردشگران خارجی اعلام نشده است همچنین به عقیده بنده این کار درحال حاضر درالویت‌ها نیست.
 
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی درخصوص دونرخی شدن اماکن تاریخی عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای خارجی این کار انجام می‌شود اما باید در نظر گرفت که سال گذشته حدود 5 میلیون نفر گردشگر خارجی داشته‌ایم که این تعداد قابل مقایسه با  میزان گردشگران کشورهای اطراف نیست لذا در حال حاضر بایستی سیاست‌های مشوق در عرصه گردشگری را لحاظ کنیم.
 
بیدخوری افزود: زمانی واحدهای اقامتی دو نرخی بود که درحال حاضر این دونرخی بودن برای گردشگران خارجی مطرح نیست از این جهت به باتوجه به سیاست جذب گردشگر خارجی در شرایط فعلی؛ این سیاست مطرح نخواهد بود.
 
مردم از واحدهای اقامتی مجاز استفاده کنند
 
وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های اقامتی بسیار خوبی در استان و شهر مشهد وجود دارد، تصریح کرد:  باتوجه به اینکه در استان و همچنین به طور ویژه در شهر مشهد ظرفیت‌های بسیارخوبی به جهت اقامت وجود دارد از این جهت گردشگران بایستی از واحد‌های مجازی که دارای پروانه بهره‌برداری و نرخ‌نامه هستند، استفاده کنند.
 
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: واحد‌های غیرمجازی وجود داشته که با قیمت پایین‌تری نسبت واحدهای مجاز خدمات ارائه می‌دهند که بعضا این واحدهای غیرمجاز برای گردشگران مشکلاتی ایجاد کرده است لذا درخواست ما از مردم این بوده که حتما از واحدهای اقامتی مجاز استفاده کنند.