مجله سوغات مشهد

راهنمای خرید و نگهداری چادر مشکی

چادر

چادر چیست و به چه معناست؟

چادر در لغت به معنای خیمه، ردا، سایبان و بالاپوش زنان است. چادر نوعی پوشش زنانه است که سر تا پا را فرامی گیرد و زنان آن را هنگام خواندن نماز یا حضور در مقابل نامحرم استفاده می کنند. این پوشش بیشتر در ایران و تعداد کمی از کشورها استفاده می شود. در اسلام از این نوع پوشش برای شناخته شدن به عفاف و مورد آزار و اذیت قرارنگرفتن یاد شده است.

بررسی انواع مدل های چادر

 • چادر ساده: این مدل چادر از مشهورترین و قدیمی ترین مدل های چادر است که در بین افراد، بیشتر شناخته شده است. پارچه ی آن به حالت نیم دایره برش داده می شود و آستین ندارد. اگر جز ان دسته از افراد هستید که به تازگی چادر سرمی کنند، استفاده از چادر ساده برای شما اندکی سخت تر است. برای سهولت در استفاده از این نوع چادر، به قسمت بالایی آن کش متصل می کنند تا راحتتر روی سر قراربگیرد.

 

 • چادر ملی: این چادر شبیه چادر ساده است و برش خاصی ندارد، با این تفاوت که در این چادر آستین وجود دارد. در بعضی مدل‌های آن، آستین از آرنج به پایین است. در سر آستین ممکن است تزییناتی لحاظ شود. جلوی چادر ممکن است باز یا بسته باشد. به طور کلی استفاده از این چادر راحت است و در هنگام رانندگی یا نگهداری بچه توصیه می شود.

چادر ملی

 • چادر جلابیب: اولین چادری که ثبت ملی شد جلابیب بود. شعار این چادر این است: “حجابم مرا حفظ کند، نه من حجابم را” . این چادر ظاهری شبیه به چادرهای معمولی دارد ولی نه به گشادی آن هاست و نه به تنگی مانتو. به طور کل این مدل به دلیل سهولت در استفاده، طرفداران بسیار زیادی دارد.

 

 • چادر کمری: چون این مدل چادر در زمان قاجار بسیار رواج داشته است، نام دیگر آن قجری است و از قدیمی ترین مدل های چادر در ایران است. در این مدل،دو تکه از هم جدا در قسمت جلو و به هم پیوسته در قسمت عقب وجود دارد. در قسمت زیر سینه بند دارد و به همین دلیل از سنگینی چادر روی سر کاسته می شود. این مدل چادر در 2نوع عرضه می شود. یک مدل در قسمت بالایی دارای یک مقنعه بلند آستین دار است و مدل دیگر آن، آستین ندارد. این چادر به علت عرض زیاد آن برای خانم های باردار مناسب است.

چادر کمری

 

 • چادر دانشجویی: این چادر هنگام عرضه، مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرد. اگر با عبارت “دانشجویی” انداختن کوله پشتی در ذهن شما نقش بسته است، باید بگوییم که این چادر برای انداختن کوله پشتی مناسب نیست. این چادر حرکت دست ها را محدود می کند و اگر بخواهید دست های خود را کش بدهید، مانع شما می شود؛ چون احساس می کنید چادر کشیده می شود. به طور کل این چادر، ظاهر شیک و مرتبی دارد و برای برداشتن کتاب و کیف های دستی و شانه ای مناسب است.

 

چادر دانشجویی

 • چادر شالدار: این مدل چادر مانند مانتوی گشاد و بلندی است که یک شال به آن متصل شده است. شال این مدل چادر در 2نوع موجود است که کوتاه یا بلند است. در مدل کوتاه آن شال تا آرنج است و در مدل بلند آن که بیشتر به چادر شباهت دارد، طول شال تا مچ دست است. این مدل چادر در افراد جوانتر محبوبیت زیادی دارد.

چادر شالدار

 

 • چادر اماراتی: این مدل، از انواع چادرهای عربی است و به مراتب جدیدتر است. چادر اماراتی به نسبت بقیه انواع مدل ها تنگ تر است و آستین های 40سانتی متری دارد. جلوی این مدل مانتو باز است اما می توانید بسته به سلیقه خود برای آن زیپ، دکمه یا بند بدوزید.

 

 • چادر لبنانی: این مدل از روی لیاس خانم های لبنانی ایده گرفته شده است. این چادر برای آستین فقط یک شکاف دارد و وقتی دستان خود را باز می کنید شبیه به مدل مانتو های پانچو می شود. جلوی آن به صورت ضربدری و با یک کش بند بسته می شود.این چادر بسیار راحت و گشاد است و نیازی به مانتو در زیر خود ندارد.

چادر لبنانی

 

 • چادر صدفی لبنانی: این چادر مثل چادر لبنانی است با این تفاوت که در قسمت سر چانه یا مقنعه دارد و قسمت جلوی آن زیپ می خورد.

 

 • چادر حجازی: بسیار شبیه چادر لبنانی است با این تفاوت که آستین های آن از زیر بغل برش می خورد.

 

 • چادر عبایی: نام دیگر آن چادر جده است. چادر عبایی ایرانی، مدلی بین عبا و چادر دانشجویی دارد. در دو نوع عربی و ایرانی وجود دارد. چادر عبایی عربی در میان اعراب به عبا مشهور است و دوخت آن کاملاً شبیه عباست و پارچه زیادی در آن به کار رفته است. چادرجده عربی در دو نوع باآستین و بدون آستین وجود دارد. در نوع باآستین آن، سر آستین ممکن است تزیین شده باشد.

چادر عبایی

 

بسته به وضعیت بدنی خود، چادر مناسبتان را بشناسید.

 

 • افراد دارای اضافه وزن: برای چادرتان پارچه ظریف انتخاب کنید. از پارچه های دارای طرح های برجسته و ضخیم استفاده نکنید. همچنین بهتر است طرح پارچه چادری شما دارای خط های افقی نباشد. اگر شکم خیلی بزرگی ندارید، می توانید از چادر کمری با کمر پهن استفاده کنید. چادرهای ساده، ملی و دانشجویی برای شما مناسب تر است. ضمناً بهتر است از چادرهایی استفاده کنید که پارچه زیادی نمی برند. بهترین رنگ چادر برای شما مشکی یا سورمه ای است. استفاده از چادرهای آستی دار که برش آستین آن ها از زیر بغل می خورد برای شما مناسب تر است.
 • افراد لاغر: حتماً می دانید که رنگ مشکی کمی افراد را لاغرتر نشان می دهد. به همین منظور شما می توانید از چادرهای رنگی استفاده کنید.برای مثال چادرهایی با رنگ های یاسی یا سبز یشمی و خاکی می توانند جایگزین مناسبی برای چادر مشکی باشند. اگر از چادر کمری استفاده می کنید، سعی کنید چادری را انتخاب کنید که کمر پهن نداشته باشد. بهتر است اگر می خواهید چادرتان آستین داشته باشد، از چادر با شکاف در قسمت دست استفاده کنید، نه چادرهایی که آستین کامل دارند. چادر ساده شما را لاغرتر و بلندتر نشان می دهد بنابراین بهتر است از این مدل استفاده نکنید. انواع چادرهای عربی چون پارچه ی بیشتری می برند می توانند شمارا پرتر نشان دهند. ضمناً بهتر است از چادرهای جلو باز استفاده کنید و زیر آن روسری و مانتو های طرح دار رنگی استفاده کنید تا اندام شما را پرتر نشان دهد. پارچه های طرحدار با خط های افقی شما را پرتر و کوتاه تر نشان می دهند.

 

 • افراد کوتاه قد: اگر قرار است از پارچه طرحدار برای چادر خود استفاده کنید، بهتر است از طرح هایی استفاده کنید که راه های عمودی داشته باشند. بهتر است اگر چادر جلوباز می پوشید، رنگ لباس های زیرین با چادر شما یکسان باشد. حواستان به قد چادر باشد. سعی کنید چادری را انتخاب کنید که دقیقا هم قد خودتان باشد. مدل های دانشجویی و ساده مدل های مناسب تری برای شما هستند. می توانید از چادرهای دانشجویی یا ساده استفاده کنید. اگر کفش پاشنه دار اذیتتان نمیکند، میتوانید از آن هم استفاده کنید.

 

 • افراد قد بلند: اگر از پارچه طرحدار برای چادر استفاده می کنید، بهتر است پارچه تان دارای طرح های درشت باشد. از پارچه های ضخیم تر استفاده کنید. اگر چادرتان جلو باز است از رنگ های متفاوت با رنگ چادر استفاده کنید. برای لباس های زیرین خود بهتر است طرح هایی را انتخاب کنید که راه های افقی دارند و رنگ روشن دارند. از چادرهای ساده و دانشجویی استفاده نکنید چون قدتان را بلندتر نشان می دهند. چادر لبنانی یا بحرینی برای شما مناسب تر است.

 

نحوه شستن و نگهداری چادرهای تیره

شست و شو: اگر از چادر مشکی یا چادر با رنگ های تیره استفاده می کنید، حتماٌ برایتان مهم است که رنگ آن پس از مدتی روشن تر نشود یا به عبارتی بور نشود. به همین علت نکاتی درباره شست و شو و اتو کشی این دسته از پوشاک باید رعایت شود.

سعی کنید تا می توانید از ماشین لباسشویی برای شست و شوی چادر استفاده نکنید؛ اما اگر به هر دلیلی مجبورید این کار را انجام دهید، حتماً حواستان باشد که دمای آب نباید بالا باشد. دمای آب را حداکثر روی 30 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. آب سرد عمر لباس را بالا می برد. هیچ گاه مواد شوینده یا نرم کننده ها را مستقیماً روی چادر نریزید؛ حتی اگر آن را در ماشین لباسشویی انداخته اید، قبل از آن که مواد را داخل ماشین لباسشویی بریزید، آن را با آب رقیق کنید. بهتر است چادر را با مشکین شوی یا شامپو بشویید.

هنگام شستن چادر با دست، آن را چنگ نزنید و به آرامی شست و شو دهید.

اگر نرم کننده دارید حتماً از آن استفاده کنید؛ چون با عث اتوگیری بهتر می شود و پرزگیری آن کمتر می شود. ضمناً از میزان الکتریسیته آن کاسته می شود.

آبگیری: تا می توانید سعی کنید از خشک کن ماشین لباسشویی برای آبگیری چادر استفاده نکنید. اگر بنا به دلیلی مجبور شدید این کار را انجام دهید، از دمای بالا استفاده نکنید.

برای آبگیری بهتر است چادر را نچلانید. آن را در سبدی سوراخ دار قرار دهید تا آب آن به مرور خارج شود. تا می توانید سعی کنید آن را زیر آفتاب قرار ندهید و در سایه خشک کنید. اگر بنا به دلیلی چادر را در مقابل آفتاب قرار دادید، از پشت پارچه آن را روی بند بیاویزید.

اتوکشی: می توانید برای اتوکشی بین چادر و اتو یک پارچه نخی سیاه مشکی قراردهید. تا می توانید از پایین ترین دمای اتو استفاده کنید و از پشت پارچه آن را اتو کنید. برای جلوگیری از چروک شدن چادر هم می توانید آ« را خیس روی بند قراردهید.

 

نویسنده: مینو ابوذری

                                                             

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *