اخبار گردشگری مشهد

دعای عرفه در حرم مطهر رضوی طنین انداز می شود/مناجات ده ها هزار عاشق

 این مراسم معنوی همه ساله با حضور دهها حاضر زائر و مجاور بارگاه منور رضوی درصحن ها و رواق های حرم امام رضا(ع) برگزار می شود و قرائت دعای این روز و مداحی از جمله برنامه هاپیش بینی شده است.

قرائت دعای عرفه در حرم رضوی

در همین رابطه معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در جمع خبرنگاران گفت: به مناسبت ۹ ذی الحجه روز عرفه، روز نیایش با پروردگار متعال ویژه برنامه‌های بارگاه منور امام رضا(ع) سه‎شنبه ۳۰ مردادماه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ با مرکزیت صحن جامع حرم مطهر رضوی برگزار می‎شود.

حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: در ابتدای این برنامه حجت الاسلام والمسلمین سید حسین مؤمنی سخنرانی کرده و در ادامه محمود کریمی به قرائت دعای عرفه می‌‏پردازد.

وی با اشاره به اینکه صوت و تصویر این برنامه به صورت سراسری در تمامی اماکن متبرکه پخش خواهد شد، گفت: پس از قرائت دعای عرفه و اقامه نماز مغرب و عشاء چند تن از مداحان خاندان عصمت و طهارت در مصیبت «مسلم بن عقیل» و «هانی بن عروه» به روضه خوانی و مرثیه سرایی می‎پردازند. 

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: با توجه به حضور گسترده زائران برای بهرمندی از دعای عرفه، به تعداد کافی کتاب‏های ادعیه و دعای عرفه تدارک دیده شده که در روز عرفه در چندین نقطه از حرم مطهر امام رضا(ع) توزیع خواهد شد.

خدمت رسانی ویژه اتوبوس رانی در روز عرفه

اتوبوس رانی شهرداری مشهد نیز اعلام کرد همزمان با ۳۰ مردادماه روز عرفه ۵ پایانه موقت در مبادی خروجی حرم مطهر رضوی ایجاد و به منظور اجرای این طرح ۲۳۰ دستگاه اتوبوس فوق‌العاده به همراه اتوبوس‌های خطوط عبوری از حرم مطهر در ۵ پایانه برای ‌انتقال پیش‌بینی شده است.

پایانه شماره یک در خیابان شیرازی ‌با ۸۰ دستگاه اتوبوس خدمت‌رسانی می‌کند؛ پایانه شماره دو واقع در خیابان امام رضا(ع)، میدان بیت‌المقدس مسیر BRT با ۴۰ دستگاه فعال است؛ پایانه شماره ۳ حدفاصل چهارراه خسروی و چهارراه مدرس با ۴۰ دستگاه اتوبوس، پایانه شماره ۴ اول خیابان طبرسی با ۵۰ دستگاه و پایانه شماره ۵ نیز در خیابان شهید نواب صفوی با ۲۰ دستگاه، سرویس‌دهی به شهروندان و زائران در روز عرفه را انجام خواهند داد.

همچنین در روز عید قربان صبح چهارشنبه ۳۱ مردادماه همزمان با خاتمه نماز عید، تعداد ۱۷۰ دستگاه اتوبوس از پنج پایانه در محدوده مبادی خروجی ‌حرم مطهر سرویس‌دهی به نمازگزاران را انجام خواهند داد.

این پایانه‌ها در خیابان شیرازی با ۴۰ دستگاه اتوبوس، میدان بیت‌المقدس با ۴۰ دستگاه در مسیر BRT، خیابان خسروی‌نو باب‌الجواد ‌با ۳۰ دستگاه اتوبوس، ایستگاه خیابان طبرسی(BRT) با ۴۰ دستگاه و خیابان شهید نواب صفوی‌ با ۲۰ دستگاه اتوبوس قرار گرفته است. در صورت اعمال محدودیت و عدم امکان سرویس‌دهی در محدوده اعلام شده با هماهنگی پلیس راهور سرویس‌دهی به چهارراه شهدا، چهارراه خسروی، تقاطع مصلی-چمن و میدان شهید گمنام انتقال خواهد یافت.

قرائت دعای عرفه در بوستان های مشهد 

علاوه بر حرم مطهر رضوی، قرار است قرائت دعای عرفه در بوستان های بزرگ مشهد نیز برگزار شود و در این راستا شهرداری مشهد تدابیر لازم برای این مراسم معنوی را تدارک دیده است. 

این برنامه بعدازظهر سه شنبه به صورت همزمان در بوستان‌های بزرگ خورشید، ملت و کوهسنگی و با حضور شهروندان برگزار خواهد شد.

 متن کامل دعای عرفه به همراه ترجمه